Tarım Bakanından itiraf gibi açıklama: İthalattan dolayı et bolluğu yaşanıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den itiraf gibi bir açıklama geldi. Türkiye, 2018 yılında ihtiyacının çok üstünde besilik ve et ithalatı yaparak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı. Bu yoğun ithalattan dolayı ESK’nın depoları etle dolarken, yetiştirici de hayvanlarını kestiremediği için üretimden çekilmek zorunda kalmıştı.

Tarım Bakanından itiraf gibi açıklama: İthalattan dolayı et bolluğu yaşanıyor!
banner200

Bakan Pakdemirli, 2018 yılında yapılan ve ülke hayvancılık ve ekonomisine büyük darbe vuran plansız ithalatla ilgili olarak itiraf gibi bir açıklamada bulundu. İçeride et bolluğu bulunduğunu ve etin enflasyonunun 2 yıldır çok düşük kaldığını ifade eden Pakdemirli, bunun nedeni olarak 2018 yılında yapılan yoğun ithalatı gösterdi. Besilik hayvan ithalatının da önceki dönem yapılan bu yoğun ithalattan dolayı durdurulduğunu dile getiren Pakdemirli, “Geçmişten gelen bir hayvan sayısı fazlalığı var. Bunu normalize etmek için frenledik” dedi.  

2018 yılında yapılan plansız ve kontrolsüz ithalattan dolayı ESK'nın deposu etle dolarken, depodaki her bir kilo etin ESK'ya aylık finansman ve depo maliyeti 70 kuruşu buluyor. Bu da 60 bin ton ette ESK'nın her ay 42 milyon lira zarar ettiğini gösteriyor. ESK'nın bugüne kadarki görev zararının 700 milyon lirayı bulduğu kaydediliyor. Rakamlar plansız ve kontrolsüz ithalatın hayvancılık sektörüne ve ülke ekonomisine büyük darbe vurduğunu gösterirken, Bakan Pakdemirli'nin buradaki politikasızlığı et bolluğu şeklinde savunması dikkat çekti. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Anadolu Ajansı’nın Editör Masasında hayvancılık sektörüyle ilgili itiraf gibi bir açıklamada bulundu. 2019 yılında et fiyatlarında önemli bir artış olmadığını dile getiren Pakdemirli, bunun nedeni olarak da önceki dönemde yapılan ithalattan dolayı ette yaşanan bolluğu gösterdi. 

YANLIŞ POLİTİKA YETİŞTİRİCİ VE HAZİNE’YE BÜYÜK DARBE VURDU! 

Bilindiği üzere 2018 yılında et tüketiminin yüzde 30 düşmesine rağmen canlı hayvan ve et ithalatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştı. Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı halde yapılan plansız ithalattan dolayı ülke kaynakları yurt dışına transfer edilirken, bunun yetiştirici ve Hazine’ye faturası ağır olmuştu. 

Bakan Pakdemirli’nin her bakımdan ülkenin aleyhine sonuçlar veren plansız ithalatı “ülkede ette bolluk var” şeklinde savunması manidar bulundu. 

2018 yılında 1 milyon 344 bin canlı hayvan ithal edilirken bu rakamın 2019 yılında 487 bine düştüğünü dile getiren Bakan Pakdemirli, bu ithalatın da Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişten bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini yönlendirmesi sonucu yapıldığını dile getirdi. 

ET BOLLUĞUNDAN DOLAYI ESK DEPODAKİ ETLERİ SATAMIYOR!

2018 yılında yapılan canlı hayvan ve et ithalatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılırken, ESK’nın depoları da etle dolmuştu. Yetiştirici hayvanlarını piyasada kestiremezken, ESK devreye girerek bu hayvanları kesmek zorunda kalmıştı. ESK, kestiği hayvanların etlerini piyasada satması durumunda fiyatlar daha da düşerek üreticinin zararı büyüyeceği için mecburen bu etleri depoya koydu. ESK’nın deposundaki etler 60 bin tona kadar çıkarak rekor kırarken, her bir kilo etin finansman ve depo maliyeti ESK’nın bütçesine zarar olarak yazıldı. 

ESK HER AY SADECE DEPO VE FİNANSMAN MALİYETİNDEN DOLAYI 42 MİLYON LİRA ZARAR EDİYOR

ESK, depo ve finansman zararından kurtulmak için 60 bin ton eti ihraç etmek istedi ancak müşteri bulamadı. Gelinen son noktada 60 bin ton etin bir kısmı konserve yapılarak iç piyasada satılacak. ESK, depolardaki etlerden dolayı sadece finansman ve depo maliyetinden dolayı her ay 42 milyon lira zarar ediyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 17:48
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Biz bu yolda battik ama, birde tersini düşünün, devlet et ithal etmese dışarda ki lobi gibi,bir de et altın fiytinda olsada az bulan gözü doymazlar var. Devlet kontrollü ithalat yapmalı ki, gariban vatandaş et yemeli, inanın ithalat olmasa vatandaş eti vitrinde görür, uretenede yazık olmamalı, kontrollü ithalat yapılmalı.

Sen yiyon mu
Sen yiyon mu @Senol - 2 yıl Önce

El vijdan youtube de video görüyoruz kadın kıymayı yıkıyor beyazliyor .daha dune kadar 1 gemi hatvan indirilmiyordu hastalık şüphesi ile onun bile noldugu belli değil 2 ilde şarbon karantinali yerler vardi onlarda bilinmiyor halk olarak tam haberlerini göremedik sen kalmış et den bahsediyor sun at gözü ile bakma samimi yorum yaz

Ömer burunduk
Ömer burunduk - 2 yıl Önce

Tarımdan anlayan biri varsa o gelsin, biz niye uğraşıyoruz, madem, bırakalım hep dışa bağımlı olalım, hiç gerek yok, ama nezamana kadar, et, ithal edeceksiniz, hertataftan, hastalık haberleri geliyor, bu ülke insanını neden düşünmüyorsunuz,, gerçekten hayvancılığı, yapan, insanlar değil, parası olanlar, ele geçirdi, artık hayvancılık bir çabucak para, yapma, işine döndü, bununda yolu, canlı cansız, ülkeye, sokulan, ithal ürünler, Allah cümlenin işini gücünü rast getirsin, ama iyi günler geçirmiyoruz,

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Bizi bu noktaya getiren,, tekellesme aile isletmelerini yok ettik. Çiftçilikle alakası olmayanlara besicilik ruhsatı verildi, ne kadar kazanırsa kazansın doymuyorlar, et yükseliyor devlet ithal etmek zorunda kalıyor, normal aile işletmeleri ayağa kaldırılmalı, çiftçiye urettirilmeli,yoksa her önüne gelen uretirse bu iş ancak ithalatla çözülür, kurmuş işletmeyi beş bin hayvan hep kar kar, oysa köylü işletmeler aile işletmeleri bunu yapamaz, tekellesemez,devlet aile isletmelerini desdeklerse ancak çözülür. Yoksa mümkün değil, cezayı bu sefer aile işletmeleri çeker,ithal etmek zorunda kalınır.

Sagolun bakanim
Sagolun bakanim - 2 yıl Önce

Buyuk marketler deki satilan kiymalar yikanindikca beyaza donuyor bunun sebebi nedir bu konuya bir el atin saygilar youtube videolar var goruyoruz tiskiniyoruz tarim kredi manav yapti birde et pazari yapsin

Mustafa vural
Mustafa vural - 2 yıl Önce

Dışardan almayver sayın bakan italatı durdur et açığı var deyip et aliyorsunuz sonradada et bolluğu var diyorsunuz amacınız çiftçiyi hayvancıyı bıktırmakmı bizim malımız komşu ülkelerin arupanın etini satıyorsunuz bune kéşmekeşlik ya

Sağlık kontrolleri
Sağlık kontrolleri - 2 yıl Önce

Herkes işin ekonomi ve fiyat boyutunda. Bu isin sağlık boyutunu unutmamaliyiz. Sağlık herşeyin başıdır.

ABDULHAKİM   Baydogan
ABDULHAKİM Baydogan - 2 yıl Önce

Her zaman yanlış politikacilarin ceremesini bizler mi cekeceyiz El insaf hani bir davari gudemeyenler biz ureticilerin onlarca yillik birikimlerini heba etmeyi cok becerirler.

Sinan
Sinan - 2 yıl Önce

Problem canlı besilik ithal edilmesimi
Yoksa löp et İthalatımı ?
Löp et ithalatı besiçiyi batırır


banner151

banner251