Tanzim satışın zararı çiftçiye mi fatura edilecek?

Tanzim satışın zararı çiftçiye mi rücü ettirilecek? Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, tanzim satışla ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Tanzim satışın zararı çiftçiye mi fatura edilecek?
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'nin haberine göre, 31 Mart seçimleri öncesinde gündemi bir hayli meşgul eden ‘Tanzim Satış’ şimdi yeni bir iddiayla yeniden gündeme geldi. Tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hem aradaki fiyat farkından hem de belediyelerden alacağını tahsil edemediği için ciddi bir zarara uğradığı bu zararın da Genel Kurul kararıyla çiftçiye rücü ettirileceği kaydediliyor. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, kamuoyundaki iddiaların açığa çıkarılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına kapsamlı bir soru önergesi verdi. 

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere ‘Tanzim Satış’la ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kapsamlı bir soru önergesi verdi. Karaduman,  kamuoyunda Tanzim Satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri’nden alacaklarını tanzim edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği şeklindeki iddiaların cevaplandırılmasını istedi. 

TANZİM SATIŞ’IN ZARARINI ÇİFTÇİ Mİ KARŞILAYACAK? 

Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında sebze ve meyve fiyatlarının artması üzerine hükümet, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Tanzim Satış’ları uygulamaya koydu. Belediyeler üzerinden gerçekleştirilen Tanzim Satış’larda meyve ve sebzeler piyasanın yarı fiyatına vatandaşa sunulmuştu. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Tarım Kredi Birlik üzerinden üreticiden alıp Belediyelere verdiği ürünlerin fiyatı tartışma konusu olmuştu. 
Gelinen nokta belediyelerin bu satıştan ciddi zararlar ettiği ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borcunu ödeyemediği iddialarının ayyuka çıkması üzerine Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için soru önergesi verdi. 

TBMM’YE TANZİM SATIŞLA İLGİLİ OLARAK KAPSAMLI SORU ÖNERGESİ 

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için hükümet kararı ile Şubat ayında özellikle İstanbul ve Ankara’da uygulamaya konulan Tanzim Satışla ilgili olarak kamuoyunda bazı iddialar dile getirilmektedir. Bu iddialara göre Tanzim Satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden alacaklarını tanzim edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği ifade edilmektedir” ifadelerine yer veren Karaduman, bu bağlamda tanzim satışla ilgili olarak şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

“Tanzim Satışlarından dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri zarar etmiş midir? Zarar etmişse söz konusu zarar ne kadardır? Tanzim satış noktalarında ne kadar ürün satılmıştır?

BELEDİYELERİN TARIM KREDİ’YE BORCU BULUNMAKTA MIDIR? 

Tanzim satış noktalarında satılan ürünlere aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri, Ana Sözleşmeye göre ortak ürünleri üzerinden ticaret yapamadığı için bu ürünler Tarım Kredi Birlik üzerinden alınmıştır. Bundan dolayı; Tarım Kredi Birlik, Tarım Kredi ortaklarından ne kadar ürün almıştır? Belediyelerle Tarım Kredi Birlik arasında nasıl bir sözleşme yapılmıştır? Belediyeler Tarım Kredi Birlik’e ödemelerin tamamını yapmış mıdır? Belediyelerin Tarım Kredi Birlik’e borcu bulunmakta mıdır?

TARIM KREDİ’NİN ZARARI İTHAL SOĞANLA MI KARŞILANDI? 

Karaduman, diğer taraftan Tarım Kredi’nin tanzim satış uygulamasından dolayı uğradığı zararın bir kısmının karşılanması için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Mısır’dan ithal ettiği soğanların daha uygun fiyata Tarım Kredi’ye verildiğini de hatırlatarak, “Bu iddia doğru mudur? Toprak Mahsulleri Ofisi, Mısır’dan ne kadar soğan ithal etmiştir? İthal edilen soğanların Türkiye’ye kilogram maliyeti nedir? Tanzim satış yerlerinde satılması için ithal edilen soğanların ne kadarı, kaç liradan Tarım Kredi’ye verilmiştir? Tarım Kredi de Toprak Mahsulleri Ofisi’nden aldığı soğanları tanzim satış marketlerine kaç liradan vermiştir?” sorularını yöneltti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 14:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
bülent
bülent - 3 yıl Önce

bu haber yalan haber, insan sakalından utanır, ALLAH bilir o sakalı da Sünnet diye bırakmıştır sn vekil.
kurumun yerinde olsam bu vekile dava açardıom

Tekirdağ
Tekirdağ - 3 yıl Önce

Tarım kredi nezaman zarar etti bizim kooperatifimiz yıllardır yüksek fiyatla satış yaparak bizi kazıklıyor.gübre üreticisi yem üreticisi amma hep kazık fiyatlar bereket Tüccarda daha ucuzda oradan alıyoruz para olunca.

Tanzim
Tanzim - 3 yıl Önce

Ne tanzimi Yahu M.S yönetmenlik sınavı yapıyor sınavı kazanan fazla kişi olmasın diyor soranlara da Genel müdür Böyle istedi diyor. Sınavı kazananlarda ne hikmetse insan kaynakları personeli eğitim personeli ve muhasebe personeli ve yasak olmasına rağmen kurs veren birkaç bölge birlikliği.Eğer bu sınavda mülakatı dahi yapılan uzmanlık sınavı gibi bir sınav iptal edilip bu sınav iptal edilmez ise bu kurumda bir tane size güvenen adam kalmaz Genel Müdürüm ve bu kara bir leke olarak üstünüzde kalır. İyi bir insansınız ama kurumla biraz ilgilenin ipleri elinize alın şirketler iyi durumda değil bölgeler ve merkez birliğinde ki insanların Tarım Krediye güveni bitti bu kurumun battığını görmek istemiyoruz. Adalet adalet adalet.

Şakir
Şakir @Tanzim - 3 yıl Önce

Sınav iptali olmaz kaldı ki hakkıyla kazananların günahı ne. Ama birilerine de sorulması lazım hem yönetmen açığı çok fazla diye genel kurula geçici madde ekle hemde personeli dökmek için sınav yap %13 yaklaşık başarı oranı tkk sınav tarihinde ilk galiba inşAllah son olur. Personelin emeğine yazıktır. Geometri, analitik, permütasyon, ösym nin bile kaldırdığı havuz problemi sormak nedir yahu ayrıca mevzuat soruları da paragraf halinde tamamı detay veya eğitim notlarında bile yok. Yazıklar olsun sebep olanlara çok biliyorlarsa kendileri geçsin de görelim kapsam dışı personeli sinava soksunlarda görelim başarı %1 oluyormu. Aman çok zor olsun diye baskı yapan bölgelerde cabası
personel motivasyonunu bozmaktan başka birseye yaramadılar yine

bora
bora @Tanzim - 3 yıl Önce

birincisi elinizde ne tür bilgi varki böyle konuşmuşsunuz, şunlar kazandı biz kazanamadık diye sınav şaibeli mi oluyor? Hem söylediğinizin dışında dediğiniz gibi sınav iptal olsa hakkıyla geçen bir kişi bile olsa mağduriyetini giderebilecekmisiniz? Bu sınavı geçen herkes hakkıyla geçmiştir, o sayıp döktükleriniz içinde elinizde bir delil yoksa söyledikleriniz iftiradan ibarettir.
ne güzel dünya “sınav zor yapıldı” biraz da iftira atalım, Allah diyelim adalet diyelim. bu zihniyete Allah birşey verir de söylemeye dilim varmıyor. Allah müstehakınızı versin diyeyim.

Balıkesir
Balıkesir - 3 yıl Önce

Tarım kredi ticaret kooperatifi olmuş

Yaklaşmakta olan...
Yaklaşmakta olan... - 3 yıl Önce

Acıdır, lâkin haber ve soru önergesine konu hususlar tamamıyla doğrudur. Tkk çiftçinin değil, partinin hizmetine amadedir. Sayın Poyraz'da buradaki hizmetinin karşılığında bakan olmayı, olamazsa da yerini garantilemeyi amaçlamaktadır. Tk Birlik balon gibi şişerken, tahsilatta yaşanması çok yakın sorunla ikinci bir Tk Gıda olmaya namzettir. Çiftçi kardeşimse yapısal hiçbir sorunu çözülemediği gibi, bu maliyetinde sonuçlarını öder hale gelecektir.

Çökmüş tarim
Çökmüş tarim - 3 yıl Önce

Tarim kredi kooperatif değil kazık kredi kurumu

ortak
ortak - 3 yıl Önce

bolgelerden alinan ürünler tk birlige verildi verilen bu urunlerde tk birlik uzerinden belediyelere verildi.baskanlar degisince anlasilan paralar kaldi.herhangi bir yazili akitte yok anlasilan kurumun zarari buyuk genel mudur bu konuya açıklık getirmeli.tk birligin kisa zamanda batacagi söyleniyor onun batmasi trakya gidayada benzemez diyorlar.ama tarim kredide yeni bir gelenek basladi torkudan atilani kurtarıcı olarak aliyorlar bakalim kuruma nasil bir katki sunacaklar hayirlisi insAllah.burdaki zarar varsa tarimkredi genel kuruluna gitmez tk birlikte hallederller gider.insAllah yoktur ve paralar tahsil edilmistir.

Adem
Adem - 3 yıl Önce

Destekleme kota nezaman yatacak