Süt üretiminde hesaplar tutmadı: Bakanın memleketinden beklenirken Konya'dan çıktı

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, 2018 yılında süt üretim miktarı bakımından ilk üçe giren ili açıkladı. Süt üretiminde İzmir'in birinci olması beklenirken rakamlar Konya'nın öne geçtiğini ortaya koydu.

Süt üretiminde hesaplar tutmadı: Bakanın memleketinden beklenirken Konya'dan çıktı
banner200

Türkiye'de geçen yıl süt üretiminde Konya 1 milyon 315 bin 120 tonla birinci, İzmir 1 milyon 252 bin 964 tonla ikinci, Balıkesir 792 bin 883 ton ile üçüncü oldu.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, 2018 yılında süt üretim miktarı bakımından Konya'nın 1 milyon 315 bin 120 tonla birinci olduğunu söyledi. Geçen yıl süt üretiminde 2017'e göre düşüş yaşandığını anlatan Keskin, ancak bu yıl üretimin iyi olduğunu ve 2020 yılının verimli geçmesinin beklendiğini ifade etti.

Yem fiyatları ile süt üretimi arasında bağlantı olduğunu belirten Keskin, "Süt üretimi bir önceki yıla göre düştü. Bunun sebeplerinden biri de yem fiyatlarının artması. Ancak son zamanlarda süte gelen zam ve yem fiyatlarının düşmesi ile üretim istikrarlı hale gelmiştir. Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yem fiyatları frenlenmiştir. Bu şekilde devam ettiği sürece süt üretimi ve hayvancılık istikrarlı bir şekilde devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Keskin, "Yem fiyatları artınca üretici mağdur oluyor ve üretimden çıkıyor. Bununla ilgili sürekli Bakanlığımızla görüşüyoruz. Sağ olsun bakanımız yakından ilgileniyor bizimle ”dedi.

TMO'nun üretici ve yem sanayicisi arasında köprü görevi gördüğünü dile getiren Keskin, "TMO ucuz yemlik buğday ve arpa vererek bu sıkıntıyı frenliyor. Fiyatları belli bir seviyede tutuyorlar. Bu şekilde devam ederse bir sıkıntı olmayacağını düşünüyoruz. TMO hem üreticiyi hem de yem sanayicilerini koruyor ”dedi.

Keskin, "Ufak aile işletmelerinin kurtuluşu, üretici birliklerinden geçer. Kanunumuz gereği üreticiler bize bireysel olarak başvurabiliyorlar. Sorumlu, yönetim kurulu oluyor. Bakanlığımızdan üretici birliklerinin daha fazla desteklenmesini ve örgütlenmeye teşvik edilmesini talep ediyoruz. Bu, ülkemiz açısından da tarım ve hayvancılık açısından da çok önemli diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunu aktaran Keskin, "En fazla sütün üretildiği iller Konya, İzmir, Balıkesir, Afyonkarahisar ve Burdur. İç Anadolu Bölgesi ön plana çıkıyor. Küçük aile işletmeleri ciddi şekilde üretim yapıyorlar. Süt üretimi artmaya başladı. Türkiye'nin sütü kendisine yeter. Bu sektöre biraz daha önem verdiğimiz sürece süt ihracatı, hayvan ihracatı yaparız. Ama yeter ki köydeki işletmeler iyi örgütlenip iyi desteklensin" şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 15:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 2 yıl Önce

Ne diyor bu ya yem fabrikalari tirilyon oldu bu adam çıkmış tmo si yemi firenledi diyor yine olan ciftciye hayvancılığa oluyor ne bakan ilgileniyor nede cumhurbaskani

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Laf olsun torba dolsun. Sen üretici birlik baskanimisin yoksa yem holdinkleri sözcüsü musun. Tarafını tam belirle üreticinin sırtından dus

Süleyman uyar
Süleyman uyar - 2 yıl Önce

Bu yemleri süt ve besi hayvanları yiyor. Üreticiye ete ve süte zam vermeden yemlerede gelmemesi lazım. Süte senede bi sefer zam kesime hiç yok ama yeme gelince senede on sefer zam var. Bu hayvancılığın devamı için süt ve ete gelen kadar yeme zam olması için yetkililere acil duyrulur. Bide şu var süte zam gelecek lafı duyulur duyulmaz süt ürünlerine (peynir , yoğurt, tereyağı gibi vb.) en az üç dört sefer zam yapıyorlar. Yapmayın bunları biraz insaf . Halkınızı ve üreticinizi biraz olsun düşünün hep benim cep dolsun demeyin. Böyle yaparsanız bir gün yanlız kalırsınız. Benden size bi gariban nasihatı. Cümlenize hayırlı işler bol kazançlar diliyorum.

banner251