Suriye'ye gitmesi gereken Mısır patatesi Türkiye'de satılıyor üretici Bakandan açıklama bekliyor

Patateste 2 bin ton yetmedi 5 bin ton daha geliyor. Üretici elindeki patatesleri satamazken, Mısır'dan Suriye'ye ithal edilen patatesler, Türkiye'de iç piyasaya sürülüyor. İthal edilen patates tonaj olarak düşük olmasına rağmen, üreticinin patatesi dururken, Mısır'dan ithal edilen patateslerin Türkiye'de satılmasına izin verilmesi tepkilere neden oluyor. Patates üreticisi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den konuyla ilgili olarak bir açıklama bekliyor. 

Suriye'ye gitmesi gereken Mısır patatesi Türkiye'de satılıyor üretici Bakandan açıklama bekliyor
banner200
banner217

Patateste garip bir çelişki yaşanıyor. Patatesin bir taraftan fiyatlar artar endişesi ile ihracatı izne bağlanırken, bir taraftan da Mısır’dan ithal patates gelmeye devam ediyor. Tonaj olarak düşük olmasına rağmen, üreticinin elinde patates varken, ithal patatesin Türkiye’ye girilişine izin verilmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor. 

Geçtiğimiz günlerde Mısır’dan ithal edilen patateslerin Niğde’de çuvallanarak piyasaya sürüldüğü ortaya çıkmıştı. Yapılan bu ithalatın yankıları devam ederken, ikinci bir ithalatın daha yapıldığı iddia edildi. 

İddialara göre, Mısır’dan Suriye’ye götürülmek için getirilen patatesler, Suriye yerine Türkiye’de iç piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz gün 2 bin ton patatesin, üretim merkezi olması nedeniyle Niğde’ye getirildiği ve burada çuvallanarak piyasaya satıldığı ortaya çıkmıştı. 2 bin ton patatesin ardından yeni bir ithalat daha yapıldığı iddia edilirken, bu sefer Mısır’dan 5 bin ton patatesin iç piyasaya girdiği kaydediliyor. Tonaj olarak düşük olmasına rağmen, üreticinin elinde patates varken, Mısır’dan ithal edilen patateslerin iç piyasada satılması dikkat çekiyor. Diğer yandan patates üreticisi konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den bir açıklama bekliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 17:06
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 6 ay Önce

Bakanın, dört yardımcısı var, dört kız kardeş gibi. Bir çok danışmanı var, dünyada olup olmadıkları meçhul. Ne gören var ne duyan var bu odaları üçer beşer sekreterli güruhu... Gemiler dolusu canlı hayvan, buğday, saman ve daha pek çok ürün ithal edilir, garip gureba et yiyemezken ithal etler depolarda çürür umursamazlar. Mısır’ın patatesi gelmiş, satılıyormuş, çiftçimizin yararı-zararıymış bunların umurunda olmaz bayım... Bakanlık, bakanlık olmaktan çoktan çıkmış çiftçi kardeş... Liyakatsizliğin, adaletsizliğin, çalışma barışının ve çalışanına değer ve saygının olmadığı bir bakanlıktan boşuna beklentiler içerinde olmayın bence...

Eûzübillâhimineşşeytânirracîm
Eûzübillâhimineşşeytânirracîm - 6 ay Önce

Ula bu haysiyet fukarası adamların yaptığı işleri okuyunca sadece ve sadece “Eûzübillâhimineşşeytânirracîm“ demek ve sol yanımıza üç defa tükürmek lazım, iman ederim ki Allah haklarından gelir..

Metin mengel
Metin mengel - 6 ay Önce

Bakan bey tayyip erdoğanın başına dert olacak az kaldı. Bakanlık bitik halde kim kimi ediyor belli degil. Fetö nün arka bahçesi oldu bakanlık. Tüm temiz vatan hizmeti güden bürokrat varsa görevden aldı. Kendisi bakanlığı yönetmiyor Hangi bakan yrd. Hangi genel müdür tarım ve hayvancılıktan gelme. kim varsa kurumum en tepe noktasında.
TAYYİP bey bu kadar olumsuzluğu görmüyor mu bakanlık işin içinde yoğrularak gelen yöneticiler olduğu zaman hedeflerine ulaşır.

YA BAKANI BİRİLERİ İŞLETİYOR YA DA BAKAN MİLLETİ İŞLETİYOR
YA BAKANI BİRİLERİ İŞLETİYOR YA DA BAKAN MİLLETİ İŞLETİYOR - 6 ay Önce

Şincik bu bakan arkadaşı bürokrat olan genel müdür olan veya bakan yardımcısı olan zavvat iyi işetiyor ya da bakan hazretleri hem milleti hem de çiftçiyi acayip işletiyor, kafa buluyor... geçin bakalım dalganızı ... KESER DÖNER SAP DÖNER, GÜN OLUR HESAP DÖNER... ALLAH EN İYİ HESAP GÖRENDİR... SAKIN UNUTMAYIN...

Misafir
Misafir - 6 ay Önce

Bize has ali cengiz oyunu, şaşırmamak lazım.

Nesdim çelebi
Nesdim çelebi - 6 ay Önce

Ülkemde at izi it izine girmiş, kilis valisine bakan bir sorsun kaç bin ton kaçak patates sınırdan bilgisi dahilinde, kimin mallarını nereye gönderdi.

Onur Oz
Onur Oz - 6 ay Önce

Ulan adamların her şeyi yaşan dolan. Ölümü gösterdi sıtmaya razı ediyorlar Yuh be

Kadir Kırkpınar
Kadir Kırkpınar - 6 ay Önce

Et ithal eden patatesi de soganida çürütür URETİCİSİYLE rekabet eder!!!!!!


banner151

banner251