Stoklar dolu olsa da hayvan ve et ithalatı için süre uzatıldı!

Besilik hayvan ve et ihracatının konuşulduğu bir dönemde Et ve Süt Kurumu'na tanınan ithalat yetkisinin süresi uzatıldı. Et ve Süt Kurumu'na tanınan sıfır gümrüklü canlı hayvan ve et ithalat yetkisi 31 Aralık 2018'de dolarken bu süre Resmi Gazete'de bugün yayınlanan kararla 2019 sonuna kadar uzatıldı.

Stoklar dolu olsa da hayvan ve et ithalatı için süre uzatıldı!
banner200
banner217
Stoklardaki et ile işletmelerde kesimliğe gelen hayvanların eritilmeye çalışıldığı bir dönemde Et ve Süt Kurumu'na tanınan sıfır gümrükle canlı hayvan ve et ithalat yetkisinin süresi uzatıldı.

İTHALAT YETKİSİNDE SÜRE UZATIMI NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Bilindiği üzere sektörde yaşanan sıkıntılardan dolayı yetiştirici besilik hayvanını kestiremezken, yoğun talepten dolayı Et ve Süt Kurumu'nun depoları da etle dolmuş durumda. Stoklardaki bu etler için ihracat yolu aranırken, hayvan varlığının fazlalığından dolayı da besilik hayvan ithalatı 25 Aralık itibariyle durdurulmuştu.

Et ve Süt Kurumu da içerideki kesimlerin artmasından dolayı yurt dışından yaptığı et ithalatına geçtiğimiz aylarda son vermişti.

Ancak ette ve canlı hayvan varlığında yaşanan bu fazlalık geçici bir süre için anlam ifade ediyor. Yakın bir gelecekte ette ve canlı hayvanda ithalat yeniden gündeme gelecek. Bundan dolayı da Et ve Süt Kurumu'na sıfır gümrükle tanınan ithalat yetkisi 2019'un sonuna kadar uzatıldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

turkiyenin asırlık en büyük çiftlikleri ve gida devleri battı artı üretiçi çiftçinin hepsi öldü siz hala gör olmüssunuz bu kadar magduriyet var ken hala ithal diyebiliyorsunuz

- 2 yıl Önce

gercekden anlamak zor elin çiftçisine en çömert bizim ülkemiz kendi üretiçimizi destekleyip ürettirmek varken bu durumda doların bu hale gelmesi nedenlernden biride budur girdiler pahali mal ucuz care ithalat yazık bu ülkeye yazık

- 2 yıl Önce

Bu gün anladım ki yerli çiftçi üretici olmak Türkiye'de iflas anlamına geliyor

Helal olsun be
Helal olsun be - 2 yıl Önce

Topunuzun Allah belasını versin

banner151

banner251