Son dakika: NBŞ kotası düşürüldü

Nişasta bazlı şekerlerin kotası yüzde 5'den yüzde 2.5'e düşürüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, il seçim işleri başkanları toplantısında yaptığı açıklamada nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 5'den yüzde 2.5'e indirildiğini söyledi. Bilindiği üzere nişasta bazlı şekerlerin kotası 2018 yılının Mart ayında yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürülmüştü.

Son dakika: NBŞ kotası düşürüldü
banner200
banner217

Nişasta bazlı şekerlerin kotasının düşürülmesi, pancar üretimi açısından büyük önem taşıyor. Pancar üretiminde bir açık bulunmamasına rağmen nişasta bazlı şekerlere yıllardır uygulanan yüksek kota şeker fabrikalarına ve pancar üretimine büyük zarar veriyordu. 2002 yılından 2018 yılına kadar mevcut yüzde 10 kota yeterli görülmeyerek, bir de Bakanlar Kurulu kararıyla her yıl artırılmıştı. Şeker-İş Sendikası da her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan kota artışına karşı yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a dava açmıştı. Açılan davaların birçoğunun kazanılmasına rağmen kota artışlarına karşı Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararları uygulanmamıştı.

Nişasta bazlı şekerlerin kotası geçtiğimiz yıl şeker fabrikalarının özelleştirme kararının hemen ardından yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürülmüştü. Hükümetin bu kararı halk sağlığı ve pancar üretimi açısından sevinçle karşılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl düşürülen kotanın yeniden düşürüleceğini açıkladı. Buna göre 135 bin ton kotası bulunan nişasta bazlı şekerlerin kotası yüzde 2.5'e yani 67.5 bin tona indirilecek. Nişasta bazlı şekerlerden alınan 67.5 bin ton şeker kotası da şeker fabrikalarına dağıtılacak. Kota dağıtımının nasıl olacağı ise yayınlanacak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belli olacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pancar kotaları
Pancar kotaları - 1 yıl Önce

Nbş nin düşmesi iyi bir haber fakat pancar bu fiyatlarla zor ekilir fiyatların gereken yere gelmesi gerekir.

- 1 yıl Önce

benim anladığım çiftçinin emin olun hiç bir degeri yok nbş li kotaların artırılıgında çiftçinin pancarını fabrikalar çok uçuza alım yaptı pancar ekiminde çiftçinin coğu zarar etti şimdi özelleşen fabrikalar bastırdı nbş nin kotası düşürüldü 3 yıl önceki çiftçi aynı çiftçi önce boz sonra yap kırılan çiftçinin önemi yok birde girdiler ne kadar artarsa artsın önemsenmiyor bu girdilerle tohum. gübre,mazot vs ile bu fiyata çiftçi pancarı ekemez zor biraz

banner151