Sırbistan ve Bosna Hersek’ten kemiksiz lop et ithalatı başladı!

Besilik hayvan ithalatının durdurulduğu bir dönemde Sırbistan ve Bosna Hersek’ten yapılacak et ithalatı için düğmeye basıldı. Türkiye, Sırbistan’dan 2 bin ton, Bosna Hersek’ten de 2 bin 500 ton olmak üzere toplam 4 bin 500 ton kemiksiz sığır lop et ithal edecek. Et ve Süt Kurumu, ithal edilecek etleri 35 liradan piyasaya satacak. 

Sırbistan ve Bosna Hersek’ten kemiksiz lop et ithalatı başladı!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı besilik hayvan ithalatını durdururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Tarım Orman Şurasında yaptığı konuşmada zorda kalmadıkça et ithal edilmeyeceğini söylemişti. Ancak Türkiye’nin Bosna Hersek ve Sırbistan’da yapacağı kemiksiz sığır lop et ithalatı başladı. Bosna Hersek’ten 2 bin 500 ton, Sırbistan’dan ise 2 bin ton olmak üzere toplam 4 bin 500 ton et ithal edilecek. 

BOSNA HERSEK’TEN TAREKS HAYVANCILIK SIRBİSTAN’DAN ETÇİİ FİRMASI YAPACAK 

Bosna Hersek’ten yapılacak ithalatı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki olan Tareks Hayvancılık, Sırbistan’dan yapılacak et ithalatını ise Etçii firması yapacak. 

ET VE SÜT KURUMU İTHAL ETİ 35 LİRADAN SATACAĞINI DUYURDU 

Et ve Süt Kurumu, ithal edilecek etleri 35 TL’den satacak. Bunun için firmalara et miktarı ve fiyatıyla ilgili satış duyurusu gönderildi. 

HAZİRAN AYINDA ET İTHALATI İÇİN GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANMIŞTI 

Bilindiği üzere Haziran ayında, ‘Sırbistan Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ Resmi Gazete’de yayınlanarak Sırbistan’dan yapılacak et ithalatı için gümrük vergisi sıfırlanmıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MAYIS AYINDA TALİMATI VERMİŞTİ 

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Mayıs ayında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini kabul ederek, “Bosna Hersek’ten et ithalatı için talimatı verdik” demişti. 

BESİCİ TEPKİ GÖSTERİRKEN HÜKÜMET KAYNAKLARI MİKTARI DÜŞÜK DİYE SAVUNUYOR

Türkiye’nin Sırbistan ve Bosna Hersek’ten yaptığı et ithalatı, besiciler ve kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanırken, hükümet ve Bakanlık yetkilileri bu ithalatı miktarı düşük gerekçesiyle Bosna Hersek ve Sırbistan ekonomisine destek kapsamında değerlendirerek savunuyor.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 14:12
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrullah akkuzu
Emrullah akkuzu - 2 yıl Önce

30 bin ton ediniz seçim yaklaşıyor biz hayvancilarda cevabını o zaman veririz

Erbakan Sevdalısı
Erbakan Sevdalısı - 2 yıl Önce

Cumhuriyet tarihinin en kötü tarım politikası uygulayan akp,neredeyse iğneden ipliğe ülkemizi dışa bağımlı yapmıştır.Kendi çiftçisini tu kaka gören bu yönetim şeklinin sevindirici tarafı sonunun gelmiş olması.Artik milli görüş, FATIH ERBAKAN lı yeniden tekrar REFAH zamanıdır yurdumun herbir ķosesinde tüten fabrikaları, çiftçinin tekrar köyüne dönüp çiftçilikle uğraştığını görür gibiyim.Refah dolu insanca yaşayacağımız günler yakındır biiznillahu teala.

Fahrettin Yıldırım
Fahrettin Yıldırım - 2 yıl Önce

Siz Eti ital edin seçimde göreceksiniz itali

Gyhh
Gyhh - 2 yıl Önce

Elimdeki danaları kaç aydır satamıyorum. Bankalar arayıp duruyor. İnşaAllah seçim yakın

Amasyalı
Amasyalı - 2 yıl Önce

Bunlar milliyetçi kisvesi altında vatan başka birşey değil. 5000 boşnağı katleden sırbıstan ekonomisine destekmiş... Siz önce kendi ekonominizi kurtarın

Yusuf.ateş
Yusuf.ateş - 2 yıl Önce

Az biraz daha görelim neolacak

Arif sağlam
Arif sağlam - 2 yıl Önce

Ula yöneticiler bitiyor hayvancılık

Ufo goren masum köylü
Ufo goren masum köylü - 2 yıl Önce

Yaw bu iktidarın soylediklerine hala inanan varmı? Allah 1 derseler ateist olucam yemin ederim.