Patates ithalat kararından haberimiz vardı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patatesin ithalat kararında Bakanlığın haberinin olmadığı yönündeki iddiaları yalanladı. Pakdemirli, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen patates ithalat kararının Gıda Komitesi'nde ele alındığını ve Bakanlığın olumlu görüşleriyle yayınlandığını dile getirdi.

Patates ithalat kararından haberimiz vardı!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ithalatıyla ilgili olarak gündeme gelen iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

İddia adı altında mesnetsiz ve iftira içerikli yapılan haberlerde; 'Hastalık nedeniyle muhafaza altına alınan patates ekim alanlarının hızlı artış gösterdiği, daha da ileri gidilerek, patates ekiminin yasaklandığı, bu nedenden gümrüksüz ithalata izin verildiği, alınan karardan Bakanlığımızın haberinin olmadığı, sektörün ithal patatese ihtiyaç duymadığı ve bu uygulamanın yerli üreticiyi olumsuz etkileyeceği', ithalatı güya danışmanı olduğum yabancı bir firmanın yapacağının' öne sürüldüğünü hatırlatan Pakdemirli, şunları kaydetti:

İTHALAT KARARI BAKANLIĞIN OLUMLU GÖRÜŞLERİYLE YAYINLANDI

"Öncelikle altı çizilmesi gereken husus, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen "Patates ithalatı Kararı, Gıda Komitesi'nde ele alınmış, Bakanlığımızın olumlu görüşleri ile yayınlanmıştır.

Hastalık nedeniyle bazı patates ekim alanlarında kısmi kısıtlamaya gidilmiştir. Patates hastalığı yeni bir durum değildir. Bu hastalık asgari 20 yıl süresince toprakta canlığını korumaktadır. Bu nedenle bu alanlarda patates ekimine izin verilmemektedir. Ancak bu hastalıklı arazi, patates rekoltesini olumsuz etkileyecek boyutta değildir. Bu tip hastalıklar dün olduğu gibi bugünde yarında olması muhtemeldir. Bakanlık olarak görevimiz gerekli tedbirleri almaktır, aldığımız tedbirler nedeniyle suçlanmak doğru değildir.

PATATES EKİMİNİN YASAKLANDIĞI ALANLAR ARTMIYOR

İddia edildiği gibi patates ekiminin yasaklandığı alanlar artmamaktadır. Son 4 yıla bakıldığında muhafaza altına alınan alan miktarı aynıdır. Ayrıca bu alanlarda, patates harici üretime de izin verilmektedir. Bakanlığımız, her türlü tarımsal ürünlerin arz ve talep dengesini hassasiyetle takip etmektedir. Bu sebeple arz talep durumuna göre bazı ürünlerin ithalat ve ihracatı yapıla gelmektedir.

ÜRETİCİ OLUMSUZ ETKİLENMEYECEK

İthalat kararıyla üreticilerimizin olumsuz etkileneceği iddiası da tamamen gerçek dışıdır. Bu karar Ocak ve Aralık aylarında yaşanan aşırı yağış sebebiyle Nisan ayı ortaları olması gereken erken hasat döneminin ileriye sarkması ihtimali öngörülerek alınmıştır. Bu uygulama ile stokçu ve spekülatörlerin oluşturabilecekleri yüksek fiyatlardan tüketiciyi korumak hedeflenmiştir.

Üreticilerimizin mağdur edilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Zira bu kararın uygulanma tarihi yeni dönem hasatı başlamadan, 20 Nisan 2019'da sonlandırılmış olacaktır. Diğer yandan bilhassa 'patates ithalatını', bir dönem danışman olarak çalıştığım yabancı bir firmanın yapacağı yönünde mesnetsiz ifadeler ise tamamen 'yalan, uydurma ve iftiradır'

BU FİRMAYLA HERHANGİ BİR TİCARİ BAĞIM BULUNMUYOR

Söz konusu firma; 'dondurulmuş patates sektöründe faaliyet göstermekte olup', bahse konu ithalat izni verilen ürün ise 'sofralık patatestir' Ayrıca bu firma ile herhangi bir ticari bağım kesinlikle bulunmamaktadır. Etik ve ahlaki kurallar çerçevesinde Bakanlık görevi tevdi edildikten sonra tüm görevlerimden ayrılmış bulunmaktayım.

Sonuç olarak, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimler öncesi şahsım üzerinden bakanlığımızı ve hükümetimizi zor durumda bırakmak maksadı ile ortaya atıldığı apaçık olan bu alçakça yalan ve iftira dolu haberleri yapan ve yayanlarla yargı önünde hesaplaşacağımı kamuoyuna saygıyla bildiririm"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
çözüm faizlerin düşmesi
çözüm faizlerin düşmesi - 3 yıl Önce

sayın tarım bakanı tarım kredi kooperetifinde faizler 28 faizlerin düşmesini istiyoruz bu faiz çiftçiyi batırır

Hmmm dogru diyon
Hmmm dogru diyon - 3 yıl Önce

Yorumsuz cunku korkuyorum yorum yazmaya...

Gulten
Gulten - 3 yıl Önce

Tarim tuccarlarin elinde mustafa aksu pakdemirli vay ulkemin haline

banner151

banner251