Patates fiyat artışında dünyayla yarışıyoruz!

Patateste yaşanan fiyat artışında bir çok ülkenin önüne geçtiğimiz ortaya çıktı. Türkiye, dünyada patates fiyat artış hızında yüzde 25.8 ile dünyada ikinci oldu.

Patates fiyat artışında dünyayla yarışıyoruz!
banner200

Dünya gazetesinden Evrim Küçük’ün haberine göre, dünyada patetesin toptan fiyatı son bir ay içinde yüzde 9.3 artarak 0.63 dolar/kg düzeyine çıktı. Aynı dönem içinde en hızlı fiyat artışı yüzde 151 ile Rusya ve yüzde 25.8 ile Türkiye’de yaşandı.

Söz konusu veriler gıda fiyatlarının izlendiği küresel ticaret platformu Trigde.com’da yayınlandı. Buna göre Türkiye’de toptan fiyatlar ortalama 0.51 dolarla dünya ortalamasının altında, ancak Türkiye dünyanın en büyük patates üreticileri arasında son bir ayda fiyatların en hızlı artış gösterdiği ülkeler arasında dünya ikincisi.

Dünya genelinde de patates fiyatlarında bir artış gözlemleniyor. Patatesin pazardaki satış fiyatına bakıldığında dünyada en pahalı patatesi Güney Kore ve Japonya tüketiyor. Güney Kore’de patatesin kilosu ortalama 3.71 dolarken, Japonya’da 3.57 dolar, İsviçre’de 2.59 dolar, ABD’de 2.47 dolar ve İrlanda’da 2.47 dolar.

Türkiye’de ortalama satış fiyatı 0.72 dolar/kg olarak gösterilen endekse göre en ucuz patatesi ise 0.27 dolarla Pakistan tüketiyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 12:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakalar
Sakalar - 2 yıl Önce

Öncelikle bu kadar yüksek faizin ana sebebi ziraat bankasının eskiden zirai faizden kredi veriyor iken şuanda tarım krediye ticari faiz oranının kredi vermesinden dolayı bu şekildedir bu ana sebeptir eğer gücünüz yetiyorsa ziraat Bankası yeniden zirai faziden vermeye zorlayın o zaman herşey çok daha ucuz olacaktır kaldı ki söz konusu raporu yazan şahıs yıllarca bedavan para alarak hak etmeyerek emekli olmuş birisidir ama benim anlamadığım neden yazılarımız eleştir niteliği olduğu için yayınlanmıyor

Emre yik (Mustafa rahimoğlu)
Emre yik (Mustafa rahimoğlu) - 2 yıl Önce

İyi de denetim artsa ne olacak olan herşey saklanıyor bütün iştirakler götürme yeri olmuş hesap sorulmadığı için sonuç olarak fatura millete kesiliyor.

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Kıytırık lada bile 98.000 TL olmuş memleketin haline bak!

Kabzimal Hamza ya cevap
Kabzimal Hamza ya cevap - 2 yıl Önce

Hamzacigim teftiş kurulu başkanı olabilmek için ya davulcu yada şarkıcı olmalısın. Kabzimal olarak gmy olarak basvurabilirsin. Kuruyemiş tüccari ,tekel bayi işletmeciliği,sigara satıcısı,kamyoncu,dolmuscu,bilet çığırtkanlarini ise bilgi işlem dairesinde değerlendiriyoruz. Ama üzülerek belirteyim kadrolarımiz dolu şu anda.

Asilzade
Asilzade - 2 yıl Önce

Size karşı olan bütün yorumları yayınlamıyorsunuz

Ak Parti bürokratlarıyla bitiyor!
Ak Parti bürokratlarıyla bitiyor! - 2 yıl Önce

2 yılın sonunda, sırf Cumhurbaşkanı alışveriş yaptı diye Tarım Market'lerin sayısının 500'e çıkartılacağını söyleyen; konuyla ilgili bir sayfalık bile fizibilite raporu ve para kaynağı olmayan bir Genel Müdür. Tek sermayesi sömüre sömüre bitiremediği sayın Cumhurbaşkanı! Karayama ile beraber en kötüler listesinin zirvesine ortak olanlardan. 100 bin liralık aylık yüzünden görevden alınan Mülkiye'li arkadaş da takipten vazgeçmiyor asla! Olur a Dr Celil değil de, birbaşka dost yeniden yarım kalan rüyaya döndürür mü diye kendisini. Korkun Allah'tan korkmayanlardan.

Ama onun sakalı var!
Ama onun sakalı var! - 2 yıl Önce

Fahteytin Poyraz 2 senedir Tkk'nın başında iş, icraat yapmasa, yapacak kapasite ve becerisi olmasa da 300 bin lira aylık kazanç elde ediyor mu? Davut Arpa'yı birgün bile idareciliği yokken D. Başkanı yapıp, üç vakıf ve iştirak geliriyle birlikte 40 bin lira aylığa bağlıyor mu? Sadece Gübretaş'ı iki yılda 500 milyon lira zarar ettirip, kurumun başında kalabilen bir kişidir Sayın Poyraz! Koltuğu tehlikeye düşmesin diye kör, sağır, dilsizdir onlar! İktidarın da bu kafayla tarımı ve çiftçiyi kurtarması imkansızdır.

Kooperatifçi
Kooperatifçi - 2 yıl Önce

Her şeyiniz yalan dolan. Buraya yazanların kooperatif ortağı olduguna inanmıyorum. Ortaklarımız kooperatiflerden cok memnun. Faiz yalanını fazla sürdürmeyin. Şu an tarım kredi de faiz yüzde 15.5 tur. Eğer tarım sigortası varsa tohum ve bazı ürünlerde faiz 0 dır. Yem gübre mazotta sigorta yaptırdıysa faiz 6 dır. Genelgesini isteyene gönderirim. Gelsinler beraber hesaplayalım faizlerini. Burada yüzde 40 faiz yalanlarını atmayın. Kooperatifler kapansın da siz piyasayı ozaman görün.


banner151

banner251