Pandemi sürecinde alın teri döken domates üreticisi alıcının insafına bırakıldı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Domates üreticisinin zararına da ürünlerin sayamadığını ve ürünün  tarlada kaldığını, üreticilerin ise perişan olduğunu söyledi. 

Pandemi sürecinde alın teri döken domates üreticisi alıcının insafına bırakıldı!
banner282

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor ve Altunhisar ilçelerinde domates ekili alanlarda incelemelerde bulundu. Üreticilerin sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin kilosunu 70 kuruşa mal ettiği domatesi, 40 kuruşa bile satamadığını belirtti. 

MALİYET 70 KURUŞ, SATIŞ 15 KURUŞ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Domates üreticilerine bir dokunduk bin ah işittik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘nerede bir boşluk bulursanız ekin’ sözüne karşılık pandemiye rağmen borçlanarak domates eken çiftçiler, ne yazık ki tüccarlar ve şirketlerin insafına terk edilmiş durumda. 70 kuruşa mal ettikleri domatesi, 30 kuruşa bile satamıyorlar. 15 kuruş da toplama parası veriyorlar. Böylece domatesi 15 kuruşa satmış oluyorlar. Domates ürecisi perişan” diye konuştu. 

HANİ ALIM GARANTİSİ VARDI?

Bazı bölgelerde sözleşmeli ürün modeli uygulandığını ve tarla ekimi yapılmadan anlaşmalar olduğunu ancak ürün bol olunca o firmalarında fiyat düşürmek için üreticiyi boğduğunu, belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu modele göre, domates üretimi yapan çiftçiye alım garantili destek verilecekti. Ancak öyle görünüyor ki maalesef böyle bir destek dahi çiftçi aleyhine döndü. Çiftçiler, alım garantisi veren  fabrikalar sa ürünün alımını geciktirerek, fiyatın daha da aşağı düşmesini beklediğini üretici iddia ediyor. Pandemi sürecine rağmen borçlanarak üretim yapan, alın teri döken çiftçinin, alıcının insafına bırakılması üzüntü verici” şeklinde konuştu. 

TEZGAHTA FİYAT FIRLIYOR

Gürer, domates ihraç edebilen ülkemizde özellikle büyük kentlerde vatandaşın pahalı domates aldığına vurgu yaparak “ne tezgahta domates ucuzluyor , ne de salça fiyatları düşüyor.Üretici para kazanmıyor.Tüketici pahalı ürün alıyor.İhraç edilebilen domates salça ve kurutarakta değer buluyor ama plansızlık tarımda devam ediyor. AKP iktidarı tarım politikaları ile üretende tüketende sorun yaşamaya devam ediyor. İktidar seyrediyor. Ürün tarlada kalıyor. Olacak iş değil. Sözleşmeli ekimi dahi ürün bol fiyat düşsün diye kulanılması bu sistemi de sorunlu kılar” dedi.

ÜRETİCİNİN SESİNE KULAK VERİN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, olgunlaştıktan sonra kısa süre içinde pazarlanması gereken domatesin, tarlada artık çürüme aşamasına geldiğine de dikkat çekerek, “Tarım Bakanlığı, üreticinin feryadına kulak vermeli ve tarım kredi kooperatifi de en azından maliyetini karşılayacak bir fiyatla alım yaparak, üreticinin mağduriyetini gidermelidir. Perişan üreticinin sesine iktidar kulak vermelidir. Serbest piyasa ekonomisinde çiftçi her alanda boğulmaktadır. İlaç, gübre, tohum, yem fiyatları katlamakta ve maliyetler artarken ürün pazarlanmasından, fiyatına baskılanıp çiftçi boğulmaktadır. Üreticide pahalı ürün ile mağdur kılınmakta ve serbest piyasa ekonomisinde aracılar daha çok kazanmaktadır. İthalata bağımlı olan ürünler yanında ihraç edilen ürünler de de üretici mağdur edilmesi tarımı yok edişe götür” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 19:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne diyi Ne diyi
Ne diyi Ne diyi - 1 yıl Önce

Pakdemirli ne diyordu. Siz yeterki üretin. Mutlaka üretin. La bunların lafına güvenilir mi? Akparti den Allah razı olsun. Seçip seçip Bakan yapıyor. ...Faruk Çelik, Fakibaba, Pakdemirli. Bravo sana Reis. Muhteşemsin. Yüzyılın liderisin. Macron u bile dize getirdin. Harikasın, Muhteşemsin. Sen de haklısın en yüksek oy oranını sana kırsal köylü kesim veriyor. Yani köylü sana diyor ki, aç kalsam, tarlada rezil olsam da sorun yok.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

TMO devreye girsin.
Topraktan yetişen bütün ürünler de TMO müdahil kurum olsun, kurumun kapasitesi ve yetişmiş elemanları bu işlerin altında rahatlıkla kalkacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın.

Boş konuşmayın
Boş konuşmayın - 1 yıl Önce

Tarlada kalınca çok mu kazançlı oluyor ne alaka şu anda fabrikalar salçalığı 38-40 kuruşa alıyorlar nakliyeyi fabrika ödüyor zararın neresinden dönersen ker

banner151