Limon ihracatı: İki bakan arasında ihracat çalımı!

Tarım Bakanı Pakdemirli ekime kadar limon ihracatına izin vermeyeceklerini açıkladı. Ticaret Bakanı Pekcan ise önceki gün kapıları açtı.

Limon ihracatı: İki bakan arasında ihracat çalımı!
banner200

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, ihracatına izin verilmesi halinde limon fiyatlarının 30 liraya çıkacağını açıklamasına rağmen Ticaret Bakanlığı dün sürpriz bir kararla limon ihracına izin verdi. Ticaret Bakanlığı, ihracat yasağının 31 Ağustos'a kadar devam edeceğini açıklamıştı.

Pakdemirli, “Soğanda çok fazla ihracat yapılıyordu. İhracatını kısıtladık ve soğan fiyatları normale döndü. Aynısını limonda da yaptık. Bugün limonun ihracatını açsak fiyatı 30 TL'ye çıkar. Bunun için en azından eylül ekim aylarına kadar limon ihracatına izin vermeyeceğiz” demişti.

Salgının en fazla etkisinin görüldüğü ve karantina uygulamalarının başladığı nisan ayında virüse karşı koruyucu etkisinin olduğu düşüncesiyle hem yurt içi hem de yurt dışından limona büyük talep oluştu. Talebin aşırı artmasıyla fiyatlar bir anda 3'e, 4'e katlandı. Bunun üzerine limon ihracatı ön izne bağlanırken, izin süreçlerinin takibi de Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yetkisine verildi.

KARAR ŞAŞKINLIK YARATTI

Yeni karara göre limon üreticileri ve ticareti ile uğraşanlar Tarım Bakanlığı'ndan hiçbir izin almaya gerek duymadan ellerindeki limonu iç piyasaya vermek yerine direkt yurt dışına satabilecekler. Pandemide ikinci dalga beklentilerinin arttığı, sonbaharla birlikte vaka sayısının daha da yükseleceği endişelerinin devam ettiği bir dönemde sağlık açısından önemli olan limonun ihracatının serbest bırakılması büyük şaşkınlık yarattı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vay
Vay - 12 ay Önce

Bu bakanlik tarimada sahip cikamiyor. Eeee liyakat cokkkkk asiri var sanirim ondan

Gazi yiğit
Gazi yiğit - 12 ay Önce

Ben saman ticareti yapıyorum bir kilo saman sıtok yapmadım devlet bu işi bır el atmalı havadan arazi taraması yapmalı artık tarıma %18kdv eklemeli özellikle prens samancılarına ve döver bicercılerıne KDV eklemeli artık devlet memuru bıle saman sıtok yapıyor

Kylü duman
Kylü duman - 12 ay Önce

Tarlada değeriyok alan yok herkez girdileri köylü cekip bedava istiyor elbette sitokcu cezasını bulmali tarlada da saman kalmamalı

banner151

banner251