İndirimli tarımsal kredilerde faiz çelişkisi!

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı indirimli tarımsal kredilerdeki faiz çelişkisi yeni bir boyut kazandı. İndirimli tarımsal kredileri Ziraat Bankası yüzde 8 ile verirken, Tarım Kredi'de faiz oranlarının yüzde 30'u bulması çiftçinin tepkisini çekiyor. Konuyla ilgili olarak Tarım Kredi'den bir açıklama yapılmazken, Ziraat Bankası yaptığı açıklama ile Tarım Kredi'deki yüksek faizin sorumlusunun kendileri olmadığını belirtti.

banner247
İndirimli tarımsal kredilerde faiz çelişkisi!
banner200
banner217
Tarım Kredi'nin çiftçiye kullandırdığı tarımsal kredilerdeki 'kanunsuz faiz' haberini, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri bir açıklama yapmayarak doğrularken, Ziraat Bankası'dan garip bir açıklama geldi. Açıklamada, Tarım Kredi'deki kanunsuz faizin sorumlusunun Ziraat Bankası'nın olmadığı ileri sürüldü.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerdeki kanunsuz faiz uygulaması devam ediyor. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri'nin indirimli tarımsal kredi faiz oranları arasında büyük uçurum bulunuyor. İndirimli tarımsal kredileri, Ziraat Bankası çiftçiye yıllık yüzde 8 faizle kullandırırken, Tarım Kredi Kooperatifleri kaynak sağlanmadığı için yüzde 30 faizle kullandırıyor. Tarım Kredi'nin faiz oranı Bakanlar Kurulu kararlarının açıkça ihlali anlamına gelirken, bu konuda bir adım atılmaması dikkat çekiyor.

KANUNSUZ UYGULAMAYI ZİRAAT BANKASI TEYİT ETTİ

İndirimli tarımsal kredilerle ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifleri'nde uygulanan 'kanunsuz faizle' ilgili yaptığımız habere Ziraat Bankası bir açıklama gönderdi. Ziraat Bankası açıklamasında, Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye kullandırılan tarımsal kredilerdeki kanunsuz uygulama bir kez daha teyit edildi.

ZİRAAT BANKASI KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Bakanlar Kurulu kararlarıyla çiftçiye, tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırıldığı hatırlatılan açıklamada, Ziraat Bankası'nın 1 yıla kadar vadeli tarım kredilerine uygulanan faiz oranının 2013 yılından buyana yüzde 8 olduğu belirtildi. 1-4 yıl arası vadeli kredilerde yıllık yüzde 10, 4 yıldan uzun vadeli krediler için de yıllık yüzde 11 faiz uygulandığı kaydedilen açıklamada, “Aradan geçen sürede kaynak maliyetlerindeki ve mevduat faizlerindeki gelişmelere rağmen söz konusu faiz oranları artırılmadan uygulanmaya devam edilmektedir" denildi.

TARIM KREDİDEKİ YÜKSEK FAİZİN SORUMLU ZİRAAT BANKASI DEĞİL!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde ise kaynak yapısının çeşitlendirilmemesi ve uzun vadeli finansman bulma konusunda gelişme sağlanamamasından dolayı ortaklarına kullandırılan kredilerin fiyatlamasının Ziraat Bankası'ndan yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun sorumlusunun ise Ziraat Bankası'nın olmadığı vurgulandı.

TARIM KREDİYE DÜŞÜK FAİZLİ KAYNAK KULLANDIRMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Açıklamada ayrıca Ziraat Bankası'nın tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırdığı kredilere uygulanan faiz oranları ile Tarım Kredi'ye kaynak kullandırmasının mümkün olmadığının belirtildi. Ziraat Bankası'nın yaptığı bu açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu kararlarına rağmen Tarım Kredi Kooperatiflerinde indirimli tarımsal kredilerin çiftçiye piyasa faizi ile yani yüzde 30 ile kullandırılmaya devam edileceği anlaşılıyor.

BAKANLIK VE TARIM KREDİ HABERİMİZİ DOĞRULADI

Diğer yandan çiftçiye uygulanan 'kanunsuz faizle' ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri'nin açıklama yapmayarak haberimizi teyit ederken, konunun doğrudan muhatabı olmamasına rağmen 'Tarım Bakanının yapamadığını Demirören yaptı!' başlıklı haberimize Ziraat Bankası'ndan açıklama yapılması dikkat çekti.

DÜŞÜK FAİZ İÇİN KAYNAK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Tarım Kredi Kooperatiflerinin indirimli tarımsal kredileri Ziraat Bankası'nda olduğu gibi yıllık yüzde 8 faiz oranıyla kullandırılabilmesi için Ziraat Bankası'ndan uygun finansman kaynağının sağlanması gerekiyor. Ancak Tarım Kredi Kooperatiflerine uygun finansman kaynağı sağlanamazken, batık durumdaki spor kulüplerinin borçlarının Ziraat Bankası'nın öncülüğünde düşük faizle uzun vadeye yayılarak kurtarılması, 'Tarım Bakanının yapamadığını Demirören yaptı!' başlıklı haberimizle eleştirilmişti.

ZİRAAT BANKASI NEDEN RAHATSIZ OLDU?

'Tarım Bakanının yapamadığını Demirören yaptı!' haberine Tarım ve Orman Bakanlığından bir açıklama yapılmazken, Ziraat Bankası'nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören adına açıklama yaparak, “Tarım Bakanı ile Yıldırım Demirören'in adeta yarıştırılmasına dönüştürülmesi, son derece çirkin bir iftira olup, yayıncılık ilkeleriyle ve habercilikle bağdaştırılamayacağı açıktır" şeklinde savunmada bulunulması dikkat çekti.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Smart Spora cevap
Smart Spora cevap - 1 yıl Önce

Oylatda kalmali dugune herjes kosarak gelir.degi. Dugun icin holding yetkilileri oylatda cuma cumartesi toplanti kilifi ile bulusup ordan dugune gectimi? Balikesir bolge yk topkantisini o gun inegolde yaptimi? Toplantiya gelenler harcirah aldimi? Soru cok net ve acik. Buna cevap ver .. Ciftci kan aglarken dugune gelenlerin masrafi odensin diye yapilan bir toplantilari etik ve ahlaki degildir. Bunu desifre etmemiz sizi korkuttu sanirim.

Bu konu düzelmedi mi yahu
Bu konu düzelmedi mi yahu - 1 yıl Önce

Tarım kredi sıkıntı bitmiyor içinde sorun dışında sorun çevreye sorun yuh artık milletvekili eskisi bile düzeltemiyor aslında sanki bu gelen müdür de patlak verdi herşey fetö mobing taşeron faiz sistem açıkları gübre vb gerçi neresini düzeltecek sin şimdi birde holding muhabbeti hortladı tarım kredi kooperatif holding yapmak çiftci elinden almak dibine dinamit koymak

Holding toplantisi
Holding toplantisi - 1 yıl Önce

Bay inegollunun dugunune denk gelen " holding istisare" toplantisinda bu konu enine boyuna tartisildi. Cozum bulacaklar insAllah..

Asıl Tefeci Kim?
Asıl Tefeci Kim? - 1 yıl Önce

Ziraat Bankasının kelime oyunlarıyla bu işi geçiştirme çabası; Tarım Krediye piyasa faiz oranı üzerinden kullandırılan yaklaşık 7 Milyar ₺ dir. Hiç elini kolunu oynatmadan Bankanın bu işten kazancı yıllık yaklaşık 1,5 Milyar ₺ dir bu paradan Banka vazgeçermi vazgeçmez iş böyle olunca yurtdışından Uygun faiz oranları ve vade imkanıyla sendikasyon kredisi almak veya Hazineden uzun vadeli faizsiz yada düşük faizli bir fon kullanılması elzem yapmak çokmu zor değil ama çiftçinin sömürülmesiyle elde edilen 1,5 Milyar ₺ bazı aktörlerin iştahını o kadar açıyorki ahbap çavuş kapitalizmiyle yok efendim kanununuzda yok Banka kuramazsınız yok efendim yurtdışından kredi alamazsınız vs vs Garibim çiftçide gübre niye pahalı diye düşünüp duruyo ÇOK YAZIK!

Selo yolun sonundasin
Selo yolun sonundasin - 1 yıl Önce

Holding toplantisina katilanlarin takisi ile emekli ikramiyesini de aldin kofteci..

- 1 yıl Önce

Herkes şunu merak ediyor Fahrettin bey Tarım Krediyi İrfan G. mi Ahmet B. mı Selahattin K. mü Sizmi mi yönetiyorsunuz.Bir el atın bu yönetime bu çok başlılığa holding berbat ,iştirakler berbat, kurum berbat Allah aşkına%30 faiz ne , onu geçtim %35 borç yatırma ile borç erteleme ne onunda nakdi kredi ile çeviriyor gariban çiftçi bir ödeyen beşi nasıl ödeyecek faiz ve komisyon cabası Siz imanlı ve insaflı bir insansınız bu kurum Ayhan K. arar oldu dedirtmeyin İnsanlara.Keşke etrafımızda ki insanları bir araştırsanız bir sorsanız kim haklı kim haksız görürdünüz.

Diğerleri gitti cuneyt bey
Diğerleri gitti cuneyt bey - 1 yıl Önce

Arkadaşlar ttk holding tam bir kepaze hal almaya başladı. Nerde sıruşturma geçirmiş varsa burda yüksek maaşla işe başlattılar. Tarnette olga zamanında soruşturmada adı geçen fatih boy ve utkan keçeci ile yollarını ayırdı. Ama ne yazık ki sahte beyanda bulunarak fazla mesai alan şirket arabasını kendi özel işinde kullanan b.çıkkını holdingde şirketleri denetlemek için iç kontrolör yaptılar. Bu şahıs suçunu kabül etmiş ve Tarnete senet vererek haksız elde ettiklerini geri ödemiştir. Diğer sıruşturmada adı geçenlerle yollar ayrılmışken bu şahıs holdingde neden tutulmaktadır.? Bir açıklarmısın cüneyt abidin? Kooperatifçi olsaydı işe devam edebilirmiydi?

YÖNETİM KURULLARI ÇİFTCİ İSE
YÖNETİM KURULLARI ÇİFTCİ İSE - 1 yıl Önce

Yönetim kurulu çiftci ise hesap sorsun değilse istifa.... Kooperatif çiftçinin dostumu yoksa değilmi çiftçinin bilgisi dışında yapılan hayat sigortası ne dersiniz!!! Bunlar yalan ise ölmeyin musalla taşı kabul etmez cenazede hak helal etmeyen olur.

banner248

banner151