Hüseyin Aydın: Ziraat Bankası 2020'de tarımsal kredilerde alışılagelmiş uygulamaların dışına çıkacak

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, tarım sektörünün ve çiftçilerin geliştirilmesi, finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasına yönelik faaliyetlerini 2019 yılında da artırarak devam ettireceklerini belirtti.

Hüseyin Aydın: Ziraat Bankası 2020'de tarımsal kredilerde alışılagelmiş uygulamaların dışına çıkacak
banner200

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, tarım sektörünün ve çiftçilerin geliştirilmesi, finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasına yönelik faaliyetlerini 2019 yılında da artırarak devam ettirdiklerini belirterek, “2019 yılı sonu itibariyle tarımsal üretime yönelik kredilerimiz 64 milyar TL’yi aşmış, kredili müşteri sayımız ise yaklaşık 700 bin kişiye ulaştı. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarım önceliğimiz olmaya devam edecek. 2020 yılıyla birlikte, alışılagelmiş tarım kredisi uygulamalarından farklı olarak piyasada aktif rol oynayan, kaliteli ve verimli üretimi teşvik eden, tarımda, bir yandan küçük aile işletmeciliğini koruyup geliştirirken, diğer yandan uluslararası rekabete ayak uydurabilecek, modern tarım teknolojilerini kullanarak üretim yapan orta ve büyük ölçekli işletmelerin kurulmasını teşvik edecek ve üreticilerimiz ile yatırımcılarımızın önlerini daha rahat görebilmelerine imkan sağlayacak bir finansman programını uygulamaya koymaya hazırlanıyoruz” dedi.

FAİZ İNDİRİMLİ KREDİ

Uygulamaya alacakları bu finansman programına ilişkin Aydın şunları anlattı: “Bu finansman programı ile ülkemizin mevcut tarımsal üretim potansiyelini harekete geçirip, kaynakların daha etkin kullanılmasını, ithalatın azaltılarak yerli üretimin daha üst seviyelere çıkarılması için, tarım-sanayi entegrasyonunu geliştirerek, tarımsal ürünler için uygun pazarlar oluşturulması, kırsalda tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ve tarladan sofraya kadar olan üretim sürecinin tamamında planlı bir yapının kurulmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda, faiz indirimli (sübvansiyonlu) tarım kredisi uygulamalarındaki değişiklikler Cumhurbaşkanı Kararı ile 03.01.2020 tarihinden itibaren uygulamaya konuldu. Bu Kararla, tarımsal üretimin arttırılması, bu alandaki ithalatın mümkün olduğu ölçüde azaltılması, üretimde yerli girdilerin kullanılması, işletmelerin ekonomik ölçeğe ulaştırılması gibi politika ve stratejilere uygun olarak üretim konuları ve bu stratejilere uygun üretim yapan üreticiler için ayrı ayrı faiz indirim oranları uygulanacaktır. Böylece bir yandan tarımsal üretim yapan tüm üreticiler faiz indirimlerinden yararlandırılarak finansman maliyetleri önemli ölçüde azaltılacak, diğer yandan genel tarım politikaları ve stratejilerine uygun üretim yapan üreticiler daha fazla desteklenecektir.”

ÖDEME GÜÇLÜĞÜ ÇEKENE 5 YILA KADAR VADE

Hüseyin Aydın, kuruluşundan itibaren ülke tarımının en büyük finans kaynağı olan Ziraat Bankası’nın doğal afetler nedeniyle hasara uğrayan, yeterli geliri elde edemeyen veya sair nedenlerle nakit akışı bozulup kredi borcunu ödeme güçlüğüne düşen üreticilerin yanında olmaya devam ettiklerini söyledi. Aydın, “Bankamıza canlı kredi hesaplarında borcu bulunan, üretim faaliyetine devam eden ancak kredi borcunu ödeme güçlüğü çeken üreticilerimize yıllık yüzde 9 faiz oranı ile borçlarını 5 yıla kadar taksitlendirme imkanı sunuyoruz” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 14:25
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abbas
Abbas - 2 yıl Önce

Sayın Aydın 1581 sayılı kanun derki TKK ların finansman kuruluşu Ziraat Bankasıdır. TKK almış olduğu tarımsal kredilerin üzerine 2 puan ilavesi ile ortaklarına kullandırır der. Ama siz maalesef TKK ları kendinize rakip gördüğünüzden dolayı Ticari faiz kullandırır ortaklarla karşı karşıya getiriyorsunuz. Bankanızdan tarımsal bir kredi kullanmak isteyen TKK ortağına 1. Şartını TKK ortaklığında çık yaptırdığı tüm sigortaları iptal edin diye şart koşuyorsunuz. Yani kanuna kafa tutuyorsunuz. TKK krediyi iştiraklerine kullandırıyor sa o zaman eskisi gibi krediyi hepsi birer tüzel kişilik olan Kooperatiflere kullandırıp olayı bitirirsin. Ama olmaz piyasadan bir rakibi zor durumda bırakalım ortaklarına krediyi biz kyllandıralım zihniyetine sahipsin. Ama unutma yukarıda Allah var bir gün bunun hesabını verirsin.

serbest piyasa
serbest piyasa @Abbas - 2 yıl Önce

serbest piyasada isteyen istediğini yapar. madem çiftçi kuruluşuyuz diyorlar kendi karlarından feragat etsinler, ağa babalarının maaşlarından vazgeçip kredi oranlarını ziraatin altına çeksinler. iştirak müdürleri 20 bin iştirak üretim müdürleri 15 bin aldığı bir kurum . bunu yaparlar mı tabi ki hayır tarım kredinin malı deniz yemeyen keriz.

İZNİKLİ ÇİFTÇİ
İZNİKLİ ÇİFTÇİ - 2 yıl Önce

YALAN DOLAN!
BERAT ALBAYRAK YAPILANDIRMA OLDU DEDİ, ZİRAAT MÜDÜRÜ İSE CANLI KREDİLERE YAPILANDIRMA DİYOR!
YAHU CANLI KREDİYE YAPILANDIRMA ZATEN HER ZAMAN MEVCUTTU!KANDIRMAYIN ARTIK MİLLETİ!
MESELE AVUKATLIK OLANI YAPILANDIRIP İCRADAN KURTARABİLMEK ZATEN! HER SÖZÜNÜZ YALAN, HEP KELİME OYUNLARI PEŞİNDESİNİZ!

Ahmet kara
Ahmet kara - 2 yıl Önce

Ziraat Bankası çiftçiye kredi vermemek için bahane üreten zaman kaybettiren bankadır çiftçi bankacılığından uzaklaşmış spor kulüpleri inşaat firmaları ve hükümet zarar görevi bankasıdır

Z,bankası Kredi
Z,bankası Kredi - 2 yıl Önce

Ziraat bank kredi müracatıma ,üç haftadır cevap vermedi,geçen yılki kredimi zamanında ödediğim halde oyalanıyoruz,,şube Denizli Bayramyeri şubesi,vermeyeceksiniz oyalama taktiği yapmayın,ipoteğide bu hafta iptal ettircem

Konut bank
Konut bank - 2 yıl Önce

Başkan bıyıklara bakılırsa sen akp konut bank olmuşun,,ziraat bankasının adı konutbank olsun ,,yada mütahitbank,,badem bıyık yakışmış başkan sakın kesme

Y emre
Y emre - 2 yıl Önce

Milleti özel bankalara borclandırın faizle gardaş edin sonra alışılmışın dışına cıkacaz deyin

Hacı şimsek
Hacı şimsek - 2 yıl Önce

Yüzde dokuzu çifcinin ödeme imkanı yok yüzde elli indim yaparsanız belki ödeyebilir

Bülent kara
Bülent kara - 2 yıl Önce

Ben 1 2 ay geç ödedim diye bergama ZİRAAT bankası bana kredi vermedi


banner251