Hayvancılıkta plansız ithalat krizi büyüyor!

Hayvancılıkta geçtiğimiz yıl yapılan plansız ithalatta kriz derinleşerek devam ediyor. Et tüketiminin düşmesine rağmen yapılan yoğun ithalat sektörü büyük bir krizin içine sürüklerken, Tarım ve Orman Bakanlığı da bu krize karşı tıkanmış durumda. Kriz, Et ve Süt Kurumu üzerinden çözülmeye çalışılsa da burada da aylardır bir formül geliştirilemiyor.

Hayvancılıkta plansız ithalat krizi büyüyor!
banner200
banner217

Besiciler, girdi maliyetlerinin artmasına rağmen kesim fiyatlarının artmaması ve kesime gelmiş hayvanlarını kestirememesinden dolayı zor günler geçiriyor. Besiciler seslerini duyurabilmek için her yola başvurmasına rağmen, yaşanılan soruna bir çözüm bulunamadı. Özellikle küçük üreticiler, yaşanılan krizden büyük bir darbe yerken, üretimden çekilen üretici sayısı da her geçen gün artıyor. 

KRİZİN TEMELİNDE KONTROLSÜZ İTHALAT YATIYOR

Besicilerin yaşadığı krizin temelinde, 2018 yılında yapılan plansız ve kontrolsüz ithalat yatıyor. Et tüketiminin düşmesine rağmen Türkiye, 2018 yılında canlı hayvan ve et ithalatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı. Plansız ve kontrolsüz ithalat, ülke ekonomisine ve hayvancılık sektörüne büyük bir darbe vururken, bu ithalata izin verenler hakkında hiç bir işlem yapılmaması dikkat çekiyor. 

TOPLANTILARDAN BİR SONUÇ ÇIKMADI 

Kesim fiyatları aylardır yerlerde sürünürken, bir taraftan da besiciler kesimliğe gelmiş hayvanlarını kestiremiyor. Hayvancılık sektöründe yaşanan krizin aşılabilmesi için geçtiğimiz haftalarda besicilerle birlikte Konya, Kayseri ve Van’da yapılan toplantılardan bir sonuç alınamadı. 

PAKDEMİRLİ DE SORUNU GEÇİŞTİRDİ 

Bütün gözler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye çevrilirken, Pakdemirli'nin Aksaray’da yaptığı açıklama ise besicilerin bütün umutlarını kırdı. Pakdemirli, açıklamasında besi ve kesim fiyatlarının artması yönünde tedbir alacaklarını belirtmesine rağmen aylardır gündemde olan bu soruna karşı somut bir açıklamada bulunmaması dikkat çekti.

ESK GENEL MÜDÜRÜNE SERT SÖZLER!

Diğer yandan kesimlerin başlamasıyla ilgili olarak Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut ile Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun arasında yaşanan tartışma ise farklı bir boyuta taşındı. 

Karabulut, ESK Genel Müdürü Osman Uzun’un açıklamalarına dayanarak kesimlerin bu hafta için yeniden başlayacağına dair paylaşımda bulunmuştu. Ancak kesimlerin başlamaması Karabulut’un yaptığı paylaşımın sorgulanmasına neden olurken, Karabulut, bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile ESK Genel Müdürü Osman Uzun’un sert bir dille eleştirerek, üreticilerden özür diledi.  

Karabulut yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:  “Değerli üreticiler 18.07.2019 Perşembe günü ESK Pazartesi gününden itibaren üreticiden hayvan kesmeye başlayacak ve 30 TL olan alım fiyatına da zam yapacak diye paylaşımda bulunmuştum. Devletin genel müdürüne inanmayıp kime inanacağız kardeşlerim o gün genel müdürle makamında çekilen ve benim paylaştığım fotoğrafa dahi 4 ay önce ki fotoğrafı kullanıp paylaşmış diyen bir genel müdürle karşı karşıyayız. Arkadaşlar sözün bittiği yerdeyiz. Arkadaşlar benim sucum var tabiki sucum devletin ESK genel müdürüne inanmak halen Whatsaptan mesaj atıyor hazineden para bekliyorum haber bekliyorum diyor yazıklar olsun bundan dolayı hepinizden özür diliyorum”

SON TOPLANTIDA GÜNDEME DAHİ GELMEDİ 

Ayrıca Bakan Pakdemirli’nin dün birlik başkanlarıyla yaptığı toplantıda da bu konunun gündeme gelmemesi dikkat çekti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 13:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ateş esen
Ateş esen - 1 yıl Önce

Filiz hayvancılık kara pınara 56bin yatırdım hala biryıldır alamıyorum

Milli tarımcı
Milli tarımcı - 1 yıl Önce

Sayın başkan sana ülkenin bütün üreticileri adına çok teşekkürler ediyoruz,senin burada üreticiler adına vermiş olduğunuz çaba ve gayretlerinizi ülkenin bütün üreticileri olarak farkındayız ne yazikki ülkemizde milli üreticileri karşı adeta bir düşmanlık söz konusu ama bu günlerde gelib geçecek mutlaka bir gün gelecek bizlerde bu yapılan muamelenin hesabına soracağız Allah nasip ederse

Ra ates
Ra ates - 1 yıl Önce

Bir cuval yem 4 kg et yapiyor cifci ne yapsin

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 1 yıl Önce

Sağolsunlar her başları sıkıstığında çareyi ithalat'ta araya araya, hayvancıliğı'da tarımı'da yok ettiler...

Vatan_sevdalısı
Vatan_sevdalısı - 1 yıl Önce

Son bir kaç yıldır üreticiyi hiç düşünen hiç kimse yok üretici kendi dertleriyle baş başa girdiler iki kat artmış et hala geçen yılın altında bir Allahın kuluda çıkıpta demiyorki haliniz nedir diye soran yok ben öncelikle kendimizi sorgulamamız lazım diye düşünüyorum nedeni sadece seçim zamanı halimizi soranlara zamanı gelince bunlar hatırlatılması ve gereği neyse en direk şekilde yapılmalıdır . GÜn günü aratır hale geldi Allah beş beterinden saklasın bizim hakkımızı yiyenlere bizim hakkımızı aramayanlarıda Allaha havale ediyorum..

banner151

banner251