Hayvancılıkta ithalat zorunlu olarak durduruldu Türkiye ihracatçı oldu! 

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Türkiye'nin hayvancılıkta yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracatı, 610 milyon dolarlık da ithalatı bulunduğunu belirterek, "Hayvansal üretimde Türkiye 2019'da net ihracatçı bir ülke." dedi.

banner255
Hayvancılıkta ithalat zorunlu olarak durduruldu Türkiye ihracatçı oldu! 
banner200

Hayvancılıkta 2018 yılında yapılan plansız ve kontrolsüz ithalattan dolayı Türkiye'nin kaynakları ihtiyaç olmadığı halde yurt dışına transfer edilmişti. Yoğun ithalattan dolayı besici hayvanını kestiremezken, karkas kesim fiyatları da üreticinin aleyhine seyretti. Sektörün tıkanma noksanı gelmesinden dolayı 2019 yılında canlı hayvan ithalatı düşerken, Bakanlık besilik hayvan ithalatını da tamamen durdurdu. 2019 yılında ithalatın zorunlu olarak durdurulmasından dolayı Türkiye'nin ihracat-ithalat kalemi de ihracat lehine olumlu yansıdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, "Hayvansal üretimde Türkiye 2019'da net ihracatçı bir ülke" dedi. 

Türkiye, 2018 yılında damızlık hayvan hariç 2 milyar dolarlık besilik, kasaplık büyükbaş ve küçükbaş hayvan ithalatı ile et ithalatı yapmıştı. 2019'da ise Türkiye'nin hayvancılık ithalatı 610 milyon dolara düştü. Bu ithalata karşılık ihracatı ise 1 milyar 100 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hayvancılık alanında da özellikle son yıllarda ithalatın minimum seviyelere indirildiğini söyleyen Erdurmuş, "Hayvancılıkta yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracatımız, 610 milyon dolarlık da ithalatımız var. Hayvansal üretimde Türkiye 2019'da net ihracatçı bir ülke." diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 18:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeref ceylan
Şeref ceylan - 1 yıl Önce

Tarım da bitti hayvancılıkta bitti çözüm yok. Daha kötü şeyler yapmasınlar ileride alışkanlık

Ep
Ep - 1 yıl Önce

Buda bakan bey gibi yalan söylüyor çiftçiyi hayvancılığı bitirdik diyemiyorlar

Omer
Omer - 1 yıl Önce

Hayvanciliki batirdiniz bunda sonra ithalat olsa ne yazar olmasa ne yazar küçük ciftlikler batmistir

Deniz  sapmaz
Deniz sapmaz - 1 yıl Önce

İnekleri değil siz boşalan çiftlikleri bir sayın

ulvi akdemir
ulvi akdemir - 1 yıl Önce

atın yalanı inananı işiniz gücünüz yalan dolan

Tefeci Kuruluş
Tefeci Kuruluş - 1 yıl Önce

Zirai donatım kurumu Nasıl Kapatildiysa Tarım kredilerde tamamen Nav edilmesi gerekir Hiç bir şeye yararı yok Personel ve üst tabaka Aliyor yüksek maaşını yan gelip yatıyor Çiftçinin kazancını Hain Tefeciler Tarım krediden 1 toplu iğne almayacaksın bırak mazotu gübreyi yemi

Çifçi
Çifçi - 1 yıl Önce

Geçen seçim sloganı patates sogan bu yıl ne olacak acaba

Süleyman gökkaya
Süleyman gökkaya - 1 yıl Önce

Yaşım 43 istanbul da yaşıyom memleketim osmaniye ye gidip hayvancılık yapmak istiyom ama teşvik alamıyom çünkü yaş 43 olmuş.yaş sınırını geçmilim


banner151

banner251