Hani kurbanlık ithal edilmeyecekti? Kızılay 6 bin büyükbaş kurbanlık ithal edecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı kurbanlık için hayvan ithal edilmeyeceğini açıklamasına rağmen yardım kuruluşları üzerinde yapılacak kurbanlık ithalatının ihalesi yapıldı. Kızılay’ın ithal edeceği kurbanlıkların ihalesi yurt içinde tek bir firmada kaldı.

banner255
Hani kurbanlık ithal edilmeyecekti? Kızılay 6 bin büyükbaş kurbanlık ithal edecek!
banner200

Kızılay’ın yurtdışından ithal edeceği kurbanlıkların ihalesi geçtiğimiz hafta yapıldı. İhale yurt içinde tek bir firmada kaldı. 

İhaleyi alan firma, Ukrayna, Polonya, Macaristan ve Bosna Hersek’te keseceği hayvanları karkas olarak Türkiye’ye teslim edecek. Karkas olarak getirilecek kurbanlık etler, İzmir’de konserve yapılacak.

Yapılan ihaleye göre Kızılay, yurt dışında kesilerek Türkiye’ye getirilmek üzere yaklaşık 6 bin büyükbaş kesimi yapacak. Kızılay’ın Türkiye’de dağıtacağı kurbanlık etlerini yurt dışında kestirmesinin nedeni olarak fiyatların Türkiye’ye göre ucuz olması gerekçe gösteriliyor. 

Bilindiği üzere et ithalat yetkisi geçtiğimiz yıl Et ve Süt Kurumu’ndan sonra yardım kuruluşlarına da verilmişti. Bu ithalat yetkisine göre yardım kuruluşları, ihtiyaç sahiplerine dağıtacağı eti gümrüksüz bir şekilde ithal edebiliyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
vanlı
vanlı - 2 yıl Önce

hayvancılık ne kadar önemli ise, hayvancılık potansiyeli olan illerdeki yöneticilerde o kadar önemlidir.
Yapılan atamalarda Liyakat yoksa kurban da ithal edilir buğday da ithal edilir çiftçi de kan ağlar yakında üretim yapacak çiftçi kalmayacak. Van'da il müdürü 3-4 yıldır işe gelmeyen bankamatik memuru Yusuf Taşkin i daha ne kadar koruyacak. iş ortaklıkları olduğu için böyle yapıyor, bunu yapacağına çiftçinin sorunlarıyla ilgilensin. yazıktır günahtır kul hakkıdır.

Tevfik Et
Tevfik Et - 2 yıl Önce

Hayır böyle olur. Dini vecibe böyle yerine getirilir. Besicimizin bedduasını ala ala ...

Doğrucu Davut
Doğrucu Davut - 2 yıl Önce

İçerideki Vatan Hainleri fiyatları o kadar yükseltmesinler. Biz de dışarıdan ithal etmeyelim. Önce fahiş fiyatlarınızı normale çekin, hala ithal edilirse o zaman konuşun!

Kızılay
Kızılay @Doğrucu Davut - 2 yıl Önce

Kurban vekaletinizi Kızılay'a verin, kesilen kurbanlarınız yıl boyu sofralara bereket olsun. Hilal Olsun Türkiye! Yurt içi:850TL-Yurt dışı:725TL kizilay.org.tr B001

Davut
Davut @Doğrucu Davut - 2 yıl Önce

Hadi len

Kasım soy
Kasım soy - 2 yıl Önce

Bazı kesim hep hayin zaten... ülkenin durumunu bilmiyen sektörden anlamayan şahıslar lütfen kafasına göre bilip bilmeden yorum yazmazsın...!! Ülkede her şey milli olsun diyor...!!! Ne fayda gene kurbanlık geliyo. Hani gelmiycekti...!!!Bu kafalar düşünceler değişmezse daha çook ithal eder bu hayvanları bu kurumlar. İnsan bi sorar niye pahalı..!! Üretemediğinden yem fiyatları çok yüksek olduğundan pahalı. Besici inek beslemiyor. Erkek 2 yaşında genç dana besliyor. İneğin yaşı 7 olmuş çaptan düşmüş kızılay onları kesicek. Yurt dışında erkek dana 2 yaşına gelmiş 6000 hayvan yok kardeşimm aldatmayın insanları... kızılay ya kandırılıyo yada birileri bu işi rant a çeviriyor...!!!

Musa Acar
Musa Acar - 2 yıl Önce

Kurban ibadeti 3gün icinde kesilmesi gereken bir ibadet üstelik islami üsüllere göre kesmek gerekir. 01.01.2018 tüm Avrupa birligi ülkelerinde hayvan müreffek kanununa göre vurmadan
(scklamadan) kesim yapmaniz yasak. Bu Ülkelerde 2 yasinda (24 aylik) bu adetlerde hayvan bulamak ve 3 gün icinde kesebilmek cok zor. Allah yardimcilari olsun insAllah kesebilirler.

İlker
İlker - 2 yıl Önce

Kızılayın ithal edeceği hayvanların ihalesi hangi firmaya kaldı????????

Şura
Şura - 2 yıl Önce

Buraya yazma şuraya yaz
http://www.tarimormansurasi.gov.tr/Gorus

Vatandas
Vatandas - 2 yıl Önce

Yilda bir kez Allah rizasi icin kurban kesecegim onuda basinda neydugu belirsiz insanlara guvenip kurum kuruluslara vekalet verip kurban kesecegim.kusura bakmasin kimse hayatta yapmayacagim isler bunlar kendim keserim kucuk esnafa destek olurum mis gibi kurbaniminda yarisini dagitirim olay bu kadar.herkesin kendi kestigi kurban kabul olsun.


banner151

banner251