Gübretaş’ta pahalı gübre ve hisse alımı iddiaları cevapsız kaldı! 

Gübretaş’tan Tarımdan Haber'e; ‘Çiftçinin gübresinden altın çıktı’ haberine noter kanalıyla açıklama yapıldı. Gübretaş tarafından yapılan açıklamada Söğüt’teki altın madeni sahasına yönelik tüm gelişmelerin KAP’a bildirildiği belirtilirken, çiftçinin pahalı gübre kullanmasına neden olan Bayilik Sözleşmesi ve Tarım Kredi ile Gübretaş üst düzey yöneticilerinin hisse aldıkları yönündeki iddialara ise 'kara propaganda' nitelendirilmesinde bulunularak cevap verilmedi. 

Gübretaş’ta pahalı gübre ve hisse alımı iddiaları cevapsız kaldı! 
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Çiftçi pahalı gübre kullanırken, Gübretaş hissesinde yaşanan aşırı artıştan dolayı hisse sahiplerinin büyük kazançlar elde etmesine yönelik çelişkiye dikkat çekilen ‘Çiftçinin Gübresinden Altın Çıktı’ haberine Gübretaş’tan açıklama yapıldı. Gübretaş, 2019 yılında 150 milyon lira zarar açıklamasına rağmen altın madeni hikayesinden dolayı borsada hisseleri 8 ayda 8 kat artarak 2.5 liradan 20 TL’ye çıktı. Halka açık hisselerin yaklaşık yüzde 50’si Bursa’da bir eğitimci tarafından toplanırken, Tarım Kredi camiasında Tarım Kredi Kooperatifleri, Bölge Birlikleri ve Gübretaş üst düzey yöneticilerinin de bu yükselme sırasında kendilerine ve yakınlarına hisse aldırdıklarına dair ciddi iddialar dillendiriliyor.  

Borsada hisse sahipleri büyük kazançlar elde ederken, çiftçi ise Tarım Kredi ve Gübretaş arasında hiçbir rekabet şartı sağlanmadan imzalanan Bayilik Sözleşmesinden dolayı pahalı gübre kullanmaya devam ediyor. 

Gübretaş tarafından Tarımdan Haber’e yapılan açıklamada, “Müvekkilin maden işletme hakkına salip olduğu ve daha önce Koza Altın İşletmeleri A.Ş’ye rodövans yoluyla işletme hakkını verdiği Söğüt Maden sahasına ilişkin yargılama sürecinin sonuçlanması ve sahanın yeniden müvekkilimize teslim edilmesinin ardından, müvekkilimiz sahaya ilişkin gerekli tüm araştırmaları ve planlamaları yaparak sahayı en etkin şekilde değerlendirmek için gerekli tüm çabayı göstermektedir” denildi. 

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN HİSSE ALIP ALMADIĞINA DAİR BİR AÇIKLAMA YAPILMADI 

Altın madeni sahasına ilişkin rezerv ve benzeri tüm bilgilerin yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklandığı kaydedilen açıklamada, Tarım Kredi camiasında dillendirilen Tarım Kredi Merkez Birliği, Bölge Birlikleri ve Gübretaş üst düzey yöneticilerinin kendilerinin ve yakınlarına hisse aldırdıklarına yönelik ciddi iddialara ilişkin ise bir bilgi verilmedi. 

KARA PROPAGANDA SAVUNMASI

Bunun yerine, “Müvekkilimiz bilgi paylaşımı ve yatırımcısını doğru yönlendirme hususunda oldukça şeffaf bir politika izlemekte iken, müvekkil ve onun yetkilileri hakkında gazeteniz tarafından yapılan bu gerçek dışı ve kötü niyetli haber müvekkilimize zarar vermiştir. Müvekkil ve Tarım kredi yetkilileri tarafından hisse alımı yapıldığı yönündeki kara propaganda ise Türk Ceza Kanunu kapsamında iftira suçunu oluşturmaktadır”” denildi. 

PAHALI GÜBREYE NEDEN OLAN BAYİLİK SÖZLEŞMESİNE YÖNELİK HİÇ BİR BİLGİ VERİLMEDİ 

Diğer yandan çiftçinin pahalı gübre kullanmasına neden olan Tarım Kredi Kooperatifleri ile Gübretaş arasında rekabet şartları sağlanmadan imzalanan Bayilik Sözleşmesi hakkında da hiçbir bilgiye yer verilmeyen açıklamada, sadece altın madeni sahasının işletilmeye başlanınca bunun Gübretaş’ın finansal tablolarına olumlu yansıyacağının belirtilmesiyle yetinilmesi dikkat çekti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2022, 00:31
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haber yapmak için haber yapmayın
Haber yapmak için haber yapmayın - 2 yıl Önce

Hisse almak isteyen her türlü alır, aldırır. Boş haber yapmayın. İnşAllah orda altın çıkar da ülke ekonomisine katkı olur.

Yamuklu
Yamuklu @Haber yapmak için haber yapmayın - 2 yıl Önce

Tek çareniz sahadan altın çıkması, yoksa temelli batırdınız Gübretaş'ı... Gübretaş hisselerini kurum üst düzey çalışanlarının aldığını inkar ediyorsanız açıklayın listeyi ve hisse oranlarını, tutarlarını.. hadi bakalım yiyor mu??

Personel
Personel @Haber yapmak için haber yapmayın - 2 yıl Önce

Belli ki senin de hissen var. Yer miyiz.... Ha ha ha

Gubretas
Gubretas - 2 yıl Önce

Sayın yazar gübretaşin hangi yöneticileri yeşil vadide oturuyor acaba 3 yılda 5.5 milyana villa nasıl alınır bir bu yöntemi anlatsınlar bilelim Türk çiftçisi ve Türk milleti kısa zamanda KOÇ GİBİ zengin olur. Hemde bu millete katkıları olsun.

Dilaver
Dilaver - 2 yıl Önce

Gübretas tarım kredinin Türk çiftçisine en büyük kazığıdır

İlk benden  duyun
İlk benden duyun - 2 yıl Önce

Her türlü kirli karalamalara rağmen tarım kredi başarımız tescillenmiştir.Sayın genel müdürümüz Fahrettin poyraz’a tarım bakanlığı tevdi edilmiştir.pazartesi yi bekleyin tarımın inşası yeniden başlıyor

Kim tutar
Kim tutar @İlk benden duyun - 2 yıl Önce

Başarımız dediğinize göre, g.md yrd bile değilsiniz. 4'üde FP ile aynı evrende değiller ve onun başarısından mutlu olabilecek kişiler değiller. Ne çareki kimsenin gücü kimseye yetmiyor. Geriye kalıyor 2 süper kişi ve onlara bel bağlayan üç beş fırsatçı, enişteler kayınlar vs Beklediğiniz olursa kim tutar sizi, olmazsada kurumda kim tutar?

Hakkıdır
Hakkıdır @İlk benden duyun - 2 yıl Önce

Gübretaş'ta, Birlik, Tarkim, Yem ve Tarnet zaferlerinin kahramanına yakışır

Teprikler
Teprikler @İlk benden duyun - 2 yıl Önce

Olmazsa ayıp! Maaşı onda bire düşer gerçi ama, fedakarlık ruhlarında var. Kuruma getirdiği iki kişilik muhteşem kadrosuda bakan yardımcısı olmalılar.

Tkk
Tkk @İlk benden duyun - 2 yıl Önce

Kesin mi

kel metin
kel metin - 2 yıl Önce

her ne olursa olsun bir bölge müdürü personeline saldırmaya çalışacak kapıları tekmeleyecek yumruklayacak ve bunu iç denetim müdürünün yanında yapacak sonra iç denetim müdürü müdürün odasına geçtiğinde müdüre bu hiç hoş olmadı falan diyecek sonra orda saldırma yoktu deyip rapor tutacak mezar kabul etmeyecek seni tokuç ahirette kul hakkının dibini göreceksin...

kel metin
kel metin - 2 yıl Önce

ahmet bağcının genel müdür olmak için veysel eroğlu na afyon teşkilatı üzerinden baskı yapması durumuna ne diyorsunuz?halim hoca’dan taleplerini biliyormusunuz? ama en güzel hareket kel metin oldu gübretaş’ta muazzam bir olaydı zaten kel metin anca goy goy da iyiydi yumaklı güzel adamdır yumaklıyı seviyoruz...

Yumaklı
Yumaklı @kel metin - 2 yıl Önce

Allah, Yumaklınin cezasını verecek,