GÜBRETAŞ 3 yıl aradan sonra yurt içi satışlardan kar bekliyor 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş, son yıllarda arka arkaya açıkladığı zararlarla hayal kırıklığına neden olurken, 2020 yılında umutlar yeşerdi. Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, 2020 yılından umutlu olduklarını belirterek, faizlerin düşmesinden dolayı bunun vergi öncesi kar rakamlarına olumlu yansıdığını dile getirdi. Yumaklı, “3 yıllık aranın ardından yurt içi operasyonlarımızdan net kar elde etme hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi. 

GÜBRETAŞ 3 yıl aradan sonra yurt içi satışlardan kar bekliyor 
banner282

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Anadolu Ajansına yaptığı değerlendirmede pandemi sürecinde çiftçinin her türlü gübre ihtiyacını karşıladıklarını kaydetti. Tarımın devamı için gübre üretiminin stratejik öneminin bilincinde olarak çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini hatırlatan Yumaklı, şunları kaydetti:

"Bu yılın 4 aylık döneminde katı gübre satışımız, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’un üzerinde arttı. Hatta mart sonu itibarıyla katı, sıvı, toz ürünler toplamında şirket tarihinin en yüksek sevkiyat miktarlarına ulaştık.
Üretim faaliyetlerimizde ise çalışan sağlığını korumak amacıyla vardiya sisteminde değişikliğe gittik. Alınan tedbirler neticesinde kapasite kullanım oranı ve üretim miktarımız geçen yılın aynı dönemine göre bir miktar azaldı. Fakat lojistik imkanlarımız ve tedarik planlaması sayesinde, çiftçilerimizin her türlü gübre ihtiyacını karşıladık ve bu kapasitemizi halen korumaktayız."

YURT İÇİ OPERASYONLARIMIZDAN NET KAR ELDE ETME HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

İbrahim Yumaklı, 2020 yılına dair sene başında oluşturdukları yol haritasındaki hedefleri şu ana kadar koruduklarını belirterek, satış ve üretim noktasındaki beklentilerine uygun bir dönem geçirdiklerini anlattı. Yumaklı, "Aldığımız etkin önlemler ve Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisine göre şekillendirdiği faiz politikası sonucu düşen faizler sayesinde, finansman maliyetlerinde sağlanan düşüşlerin vergi öncesi kar rakamlarımıza olumlu yansımasını beklemekteyiz. Yılın geri kalan döneminde olumsuz bir gelişme yaşanmadığı takdirde, 3 yıllık aranın ardından yurt içi operasyonlarımızdan net kar elde etme hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz." dedi.

GÜBRETAŞ GÜBREYİ BİLMEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YÖNETİLİYOR 

GÜBRETAŞ’ın son yıllarda kur farkı ve faiz giderlerinden kaynaklı finansal zararının yüksek olması dikkat çekiyor. Diğer yandan Gübretaş yönetim kurulu ve idari kadrosunda bir tane gübreyi bilen, bitki beslemeden anlayan bir ismin bulunmaması şirketin yönetim anlayışını da ortaya koyuyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 18:00
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hangi Yüzle
Hangi Yüzle - 2 yıl Önce

YMAKLI hangi yüzle basına demeç veriyorsun! Senin idarende Gübretaş, göreve geldiğin günden bu yana trilyonlarca zarar etti. Akıl almıyor, senin yarın kadar firmalar hem senden ucuza satıp hemde trilyon trilyon kar açıklıyo, Gübretaş niye zarar açıklıyo acaba!!!!
Yanlış yapanın burnundan fitil fitil gelsin, Allah hesabını soracak tabi, ama inşAllah bu dünyada da ağzından burnundan getirir. Türkiye tarımının ve çiftçimizin bu hale düşmesinin en büyük nedeni sizin gibi nmszlar. Yazıklar olsun,

Yunaklı
Yunaklı @Hangi Yüzle - 2 yıl Önce

Üç yıldır ilk defa kar beklentisi var diyerek basına demeç veriyorsun da, milyar zarara sebep olurken de bir kez çıkıp bunun sebebi tek başına benim desene, ama öyle değil KONJEKTÖR dersin degilmi, kriz var ya yer, bir çok şahidi var unutma bunu...

Zarar çiftçiye
Zarar çiftçiye @Hangi Yüzle - 2 yıl Önce

Ayıp nedir, utanma nedir bilen kaldımı bu mahallede?

istismar
istismar @Hangi Yüzle - 2 yıl Önce

Hammadde temininde, işletmecilik giderlerine, yönetim giderlerinden, finansman giderlerine... Tam bir özel sektör işletmeciliği olsa sektörün kapısından geçemezler ama ah İHL olmanın rantı yokmu!

Metin
Metin - 2 yıl Önce

Sayın yumaklı diyorki:geldim geleli sektördeki tüm şirketler kar ederken ben bir türlü kar ettiremedim, bana biraz daha sabredin bu sefer kar edeceğiz. İlahi ibrajim bey dalgamı geçiyorsun milletle. Bu zamana kadar elini tutanmı oldu, anlamadığım bu durumu hala yiyen varmı. Sayın gazeteci haklı gübreden anlamayan sadece algı peşinde a daha önce çalıştığı anadolu ajansına ahpap çavuş ilişkisiyle ısmarlama haber yaptırıyor. Yazık size

İbrahim yunaklıya
İbrahim yunaklıya - 2 yıl Önce

Anlamadığım birşey var acaba yunaklı bey cevap verebilirmi? Hem geçen yıla göre fazla satıyorsunuz, hem zarar ediyorsunuz. Yani zarar ettiğinizi bile bile zararına gübre satılmasına gözmü yumdunuz, neden?size zararına mal sat diyenmi var? Ayrıca piyasada en pahalı gübreyi gübretaş satıyor, nasul zarar ediyor, çünkü sizden ucuz satan firmalar kar ediyor, nasıl? Lütfen cevap verin yunaklı. Nasıl başarıyorsunuz özek bir formülü varmı,yoksa kasada faremi var, delikmi var.

Onu karıştırmıyorlar!
Onu karıştırmıyorlar! - 2 yıl Önce

Birinin okul arkadaşı ol idarenin tepesinde, onca zarara sebep olarak, kal. Birinin dünürü ol yönetime gir. Razi'den bir saatlik toplantıya 50 bin lira diye idaredekilerin hepsi Gübretaş yönetimine girsinler vs Allah işin ehline verilmesini ister desen, karıştırma O'nu! Sözün sonu.

eski gübretaşçı
eski gübretaşçı - 2 yıl Önce

dualarımız devam ediyor 2 tanesi çok şükür kabul oldu (m.ö ve i.ç) son duamızın da kabul olması yakındır...

Adalet adalet adalet
Adalet adalet adalet - 2 yıl Önce

Ben 2020’de kâr yapacam diyorsun gübretaşın ; Gübretaşı zararda şampiyon yapan genel müdürü. Şirketler kâr yapmak ve yatırım yapmak için kurulurlar. Yöneticiler şirketi iyi yönettikleri elde ettikleri kârla ölçülürler sen durmadan zarar ettiriyorsun sahi sen bu göreve gelinceye kadar hangi şirketlerde genel müdürlük yaptın yoksa senin hiç deneyimin yokmu açıklarmısın . Sayın editör sayın gazeteci beyefendi bir satır yazı yazayım manşet yapın ; adam hayatında gemiye yolcu olarak binmemiş siz adamın kolundan tutup getirip TRANSATLANTİK’in kaptan köşküne oturtuyorsunuz ve sonuç iki yılda 1.100.000.₺ kur zararı. Yazıktır günahtır yapmayın sizin gibilerin yüzünden Allahın felaketi bitmiyor sizin gibi virüslerin yüzünden

Mkoç
Mkoç - 2 yıl Önce

M.koç tan bahsetsene biraz da. Güzel oluyor seni dinlemek.

Albunuda görevden
Albunuda görevden - 2 yıl Önce

Nasılsa herkes görevden alınıyor alt firmalar yıkıldı yetersiz taşeron hayal kırıklığı maaş kadro yalan oldu usulsüzlük son gaz gidiyor bare bir kactane güzel işe imza atin da insanlar mutlu olsun. (Gemi vardı gubretas in noldu o gemiye haner varmi )


banner151