Gübre fiyatlarına ton başına 100 lira zam geldi!

Yem ve gübre fiyatları kurlara bağlı olarak yükselmeye devam ediyor. Gübreye 1 Ekim’de yapılan zammın ardından yeni bir zam daha geldi. Gübre fiyatları ton başına ortalama 100 lira artarken, ekim zamanı gelen bu zamlar çiftçiyi kara kara düşündürüyor. 

Gübre fiyatlarına ton başına 100 lira zam geldi!
banner200

Ziraat Mühendisi ve aynı zamanda çiftçilik yapan Faik Toy, gübre piyasasını yakından takip ederken, değişen fiyatları da sosyal medya hesabından paylaşmaya devam ediyor. Toy, yaptığı paylaşımda, “1 Ekim’de zam yiyen gübre fiyatlarına biz müdahale beklerken az önce ton başına 100 TL yeni zam geldiği haberini aldım. Tam da ekim zamanı gelmişken Tarım Bakanlığı bu konuda bir adım atmayı düşünüyor mu?” dedi. 

2018'DEN SONRA DOLAR DÜŞTÜ AMA GÜBRE FİYATLARI DÜŞMEDİ!

Gübre fiyatlarında büyük bir çelişkiye de dikkat çeken Toy, 2018 yılında dolarda yaşanan ani yükselişle birlikte gübre fiyatlarının da 2 ay içinde yüzde 120 arttığını ancak daha sonra dolarda yaşanan düşüşe rağmen gübre fiyatlarına gelen zamların büyük kısmının yerinde kaldığını hatırlattı. Toy, kurlardaki artışla birlikte gübre fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiğini bildirdi.

SÜT FİYATLARINA ARTIŞ YAPILMAMASI UMUTLARI YOK ETTİ

Gübre ve yem fiyatları kurlara bağlı olarak sürekli yükselirken, çiftçinin girdi maliyetleri de artıyor. Artan fiyatlar karşısında çiftçi ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu konuda çiftçinin elini rahatlatacak bir adım atılması istenirken, enflasyonu artıracağı gerekçesiyle süt fiyatlarının artırılmaması da bu konuda umutları yok etti.  

22 EKİM GÜBRE FİYATLARI

1 EKİM GÜBRE FİYATLARI

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 11:32
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir yükselen
Kadir yükselen - 1 yıl Önce

Bunlar kafaya takmışlar çiftçiliği yok etmek istiyorlar.politikalarından ve tarım bakaninin TV lere çikip çiftçilerin gözlerinin içine bakıp bakıp doğru konuşmaması insanlarla alay eder gibi avrupada bir numarayiz demesi cok komik biz çiftçileri deyil sadece kendisini kandırıyor.benim tahminimce bu hükümet bilerek bu politikaları yürütüyor amaçları çiftçiliği hayvanciliği bitirip sonra bu altın deyerindeki arazileri yabancılara ve özel şirketlere ( yani kendi adamlarına )köylünün garibanin elinden ucuza alıp çiftçiliği şirket veya özel firmalar eliyle yapmak istemeleri bu aklima geliyor başka bir şey gelmiyor.yada daha kötüsü Türkiyeyi bitirmek yok etmek için çiftçilik ve hayvancılığı yok etmek çünkü bu ülkenin kalbi çiftçilik ve hayvanciliktir eyer bu ülkenin kalbini sökerseniz bu ülkeyi bitirirsiniz.

çiftçi
çiftçi - 13 ay Önce

bu millet gerçektende koyundur veselam...

banner151

banner251