Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kaçırılan fırsatların anlatıldığı “Geçti Bor’un Pazarı sür eşeğini Niğde’ye” deyimine konu olan ünlü Bor Pazarını ziyaret etti. Pazarcı esnafı ve vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaşan Gürer, “Pazar alev alev yanıyor. Vatandaşlarımız fiyatların hala yüksek olduğunu, pazarcılar çok düşük kar marjı ile ürün sattığını, üreticiler ise girdi fiyatları nedeni ile yüksek maliyetten şikâyet ediyorlar” dedi.

Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye!
banner282

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çamardı, Çiftlik, Ulukışla, Altunhisar ilçeleri ile Niğde Merkezde yaptığı ziyaretlerin ardından bu kez Bor ilçesinde esnaf ve kahvehane ziyaretlerinde bulundu, ünlü Bor pazarını gezdi, vatandaşın ve pazarcı esnafının sorunları dinledi.

“PAZAR ALEV ALEV YANIYOR”

Çamardı ilçesinde tüccarın 1,5 liradan aldığı kirazın, pazarda 5 liradan satıldığını ve mevsimi olmasına rağmen marulun adet fiyatının 3 lira olduğunu belirten CHP’li Gürer, “Eğer bu mevsimde marul 3 lira oluyorsa kış mevsiminde yanına yaklaşılmaz. Pazar alev alev yanıyor. Vatandaşlarımız fiyatların hala yüksek olduğunu, pazarcılar çok düşük kar marjı ile ürün sattığını, üreticiler ise girdi fiyatları nedeni ile yüksek maliyetten şikâyet ediyorlar” dedi.

“FİLESİNİ DOLDURAMAYAN VATANDAŞ, EVİNE BOYNU BÜKÜK GİDİYOR”

AKP iktidarının her kesimi mağdur edecek uygulamalar üretmeyi başardığını, alım gücü daralan vatandaşın filesini dolduramadan, mutfak ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamadan evine boynu bükük döndüğünü ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaş, ihtiyacı ne ise ondan bir hafta idare edecek kadar alıyor. Çoğu ürünün fiyatını dahi sormadan önünden geçip gidiyor. Zorunlu ihtiyaç dışında alım yapamıyor, hatta zorunlu ihtiyaçlarını bile tam anlamıyla alamıyor” dedi.

“PLANSIZ VE ÖNGÖRÜSÜZ YÖNETİM, ÜRETİCİ, PAZARCI VE TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR”

Esnafın ürün çeşidini bir haftalık satışa göre düzenlediğini ve ürün çeşidinin sınırlı tutulduğunu Pazar ziyaretinde tespit eden CHP’li Gürer, “Yazlık patates tarlada 1.2 lira, pazarda satılırken boyuta göre değişen fiyatı var. İyi patatesin 3 kilosu 10 liradan satılıyor. Vatandaşın ifadesine göre her yıl önceki yılı aratıyor. Ürün fiyatı mevsimine göre katlamış durumda. Pazarcı esnafı kış aylarında yine patateste fiyat artışından kaygılı. Niğde ili, lisanslı depoculuk ve destek kapsamına alınmayan illerden. Bunu anlamak mümkün değil. Tarımda bir planlama olmayınca, ürün varken depolama yapılmadığından, ithale sırtını dayayan iktidarın tutumu yüzünden tüketici pahalı ürün yiyor. Vatandaş her koşulda zor durumda kalıyor. Plansız ve öngörüsüz yönetim, üretici, pazarcı ve tüketiciyi mağdur ediyor” dedi.

“PAZARDA, EL SANATI KÜLTÜRÜ BİTMEK ÜZERE”

Bor pazarında yer bulan, farklı bölgelerden de müşteri çeken çeşitli el sanatlarının da artık üretilmediği belirten CHP’li Ömer Fethi Gürer, “Keçe, kepenek, çan, çıngırak, beşik, halı, demir işleri, Keçiboynuzu saplı bıçak, el dokuma halı gibi ürünleri yapan sayılı usta kalmış, bu nedenle pazar sebze ve giysi pazarına dönüşmüş. Vatandaş dolabı dolduramıyor ki ikincil ürünlere yönelsin” dedi.

“VATANDAŞ: SURİYELİ BAŞKAN’DA SEÇERİZ”

Salı pazarında çok sayıda Suriyelinin olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarım işçisi olarak gelip kalıcı yerleşenler olmuş, vatandaş yolumuzu kesip “bak biri önünde, ikisi yanında, biri kucağında, diğeri karnında, bunlar böyle çoğalırsa bizim buralarda Suriyeli nüfus yerli nüfusu geçer. Suriyeli Başkan’da seçeriz” diye dert yanıyor. Esnaf olarak iş yeri de açmışlar. Pazarda yüksek fiyatlar kadar Suriyeliler konuşuluyor. Göç idaresinin geçici barınma yeri yapmasına da vatandaştan tepki var” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151