Fındık fiyatları sezon sonunda mı açıklanacak?

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye fındık fiyatlarını sezon sonunda mı açıklamayı düşünüyorsunuz? diye sordu.

Fındık fiyatları sezon sonunda mı açıklanacak?
banner200

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemiri tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Karadeniz Bölgesi’nde yarım milyondan fazla ailenin geçim kaynağı olan fındıkta yeni sezonun açılmasına az bir süre kaldığını belirten Kaya, şunları kaydetti: 

"Geçen yıla göre verimin yüksek olması beklenirken, fındık üreticisi umutsuzluk, çaresizlik ve belirsizlik içerisinde hükümetin fındık alım fiyatını açıklamasını beklemektedir. Hükümet olarak fındıkta geçen yıl yaptığınız hatalardan ders almalı; iş işten geçmeden ve hasat başlamadan önce üreticiyi memnun edecek bir fındık alım fiyatını mutlaka açıklamalısınız.  

Toprak Mahsulleri Ofisi, geçen yılki gibi sezon sonunda değil, sezon başında devreye sokulmalıdır. Hasat dönemi başlamadan gerçekçi bir rekolte belirlenmeli; üreticinin alın terinin karşılığını alacağı bir taban fiyat açıklanarak, aracıların ise bu taban fiyatın altında fındık almasının önüne geçilmesi sağlanmalıdır"

Kaya, Pakdemirli'den şu soruların cevabını istedi:

1. Hükümetiniz, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla 2019 yılı fındık alım fiyatlarını ne zaman açıklamayı düşünmektedir? Fiyat açıklamak için geçen yıl olduğu gibi, yine üreticinin elindeki fındığın büyük çoğunluğunu elden çıkarmasını yani sezon sonunu mu bekleyeceksiniz?

2. Fındık fiyatını belirlerken artan girdi maliyetlerini göz önünde bulundurarak, fındık üreticisinin alın terinin ve emeğinin karşılığını alacağı olan bir fındık fiyatı açıklamayı düşünüyor musunuz?

3. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, bilimsel yollarla gerçekçi bir fındık rekoltesi belirlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

4. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklayacağı fındık alım fiyatını taban fiyatı olarak belirleyerek, aracıların bu taban fiyatının altında fındık alımı yapmasının önüne geçecek tedbirleri alacak mısınız?

5. 2018 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla üreticiden doğrudan satın aldığınız fındık miktarı ne kadardır?

6. İktidarlarınız süresince fındık konusundaki yaptığınız yanlışlardan ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık konusundaki başarısız uygulamalarından ders alarak, AKP iktidarları dönemi öncesinde olduğu gibi FİSKOBİRLİK’i destekleyerek, hazine adına fındık alımı yapma ve taban fiyatı belirleme görevini yeniden FİSKOBİRLİK’e verecek bir yasal düzenleme ve çalışma hazırlığınız var mıdır?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 12:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
46LIK
46LIK - 2 yıl Önce

HERŞEYİ YIKIN TMO YA 2600 PERSONELİN 400 FAAL BİR GÜN HUBUBAT BİRGÜN SOĞAN BİRGÜN FINDIK ÇOLUK ÇOCUK YOK TABİ BU ÇALIŞANLARDA.

Misafir
Misafir @46LIK - 2 yıl Önce

Yerden göğe kadar haklı

Tarımcı
Tarımcı - 2 yıl Önce

Fındık alımında fiskobirlik tek yetkili olmalıdır.

Buse yılmaz
Buse yılmaz - 2 yıl Önce

Ssçmalıyorsunuz Emeğimizin hakkın verin 20 tl yapın biz işçiye kaçlira veriyorum haberiniz varmı sizin

Abc den A dan Z ye
Abc den A dan Z ye - 2 yıl Önce

El cevap. Hayır. Fındık peşkeş çekilmekte, fındıkçı sayılmaktadır.

ekirpitci
ekirpitci - 2 yıl Önce

Fındığı kirlenmiş siyasetinize alet etmeyin. Bu sözüm tüm partilere. Üretici hakkını istiyor. O kadar.

banner151

banner251