Fidanda ithalat düşüyor ihracat artıyor!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, Türkiye'nin 2010'da 7.5 milyon dolar olan fidan ithalatının 2.3 milyon dolara düştüğünü, ihracatın ise 30 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Akcan, ülkemizde üretilen elma, ceviz, kiraz, armut, zeytin, erik, nektarin ağırlıklı olmak üzere pek çok fidan türünün AB ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyaya ihraç edildiğini kaydetti.

Fidanda ithalat düşüyor ihracat artıyor!
banner200

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, Türkiye'nin fidan üretimiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"TÜRKTOB'a bağlı Fidan Üreticileri Alt Birliğine (FÜAB) üye 802 işletme, 101,8 milyon meyve ve 3,6 milyon asma olmak üzere 105,4 milyon fidan üretmektedir. 2002'de 3,5 milyon olan fidan üretimi, Tarım ve Orman Bakanlığının 2016'da başlattığı üretim desteklerinin de etkisiyle 2016'da 69,4 milyona yükselirken, son iki yılda bu rakamın 100 milyon çıtasını aşması gurur verici. Tarım ve Orman Bakanlığı son üç yılda sektöre toplam 34,4 milyon liralık destek sağladı.

Fidancılık sektörümüz sağlanan bu desteğin karşılığını kat kat ülkemize geri kazandırdı. Son üç yılda fidancılık sektörü 64,4 milyon dolar ihracat hacmi ve 53,4 milyon dolar dış ticaret fazlasıyla yüz akımız oldu."

Akcan, Tarım ve Orman Bakanlığının aşılı fidan adet başına 1 lira, aşısız fidana ise 50 kuruş destek verdiğini hatırlatarak, gerek tüm fidan üreticilerinin destekten faydalanması gerekse kaçak üretim ve satışla etkili bir şekilde mücadele edebilmesi için standart fidan ve materyal üretenlerin de desteklenmesi gerektiği vurguladı.

TARIMDANHABERYORUM EKLE
banner151

banner251