Dolardan dolayı gübre satışları durduruldu bayilere kısıtlı miktarda ürün veriliyor! 

Çiftçinin dolarla bir işi yok ancak dolardan dolayı fiyatlar artacağı beklentisinden dolayı gübre satışları durduruldu! Gübre satışlarını durduran firmalar arasında çiftçinin iştiraki olan Gübretaş'ın da bulunması dikkat çekti.

Dolardan dolayı gübre satışları durduruldu bayilere kısıtlı miktarda ürün veriliyor! 
banner200

TARIMDAN HABER ÖZEL 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı bir televizyon programında; 'Dolar yükselince endişelenmeli miyiz?' sorusunu "Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı?" diyerek yanıtlamıştı. Ancak Bakan Albayrak’ın açıklamalarına rağmen çiftçinin doğrudan dolarla bir işi olmasa da doların yükselmesinden dolayı doğrudan etkileniyor. 

Gübre firmalarının doların yükseleceği beklentisinden dolayı bazı ürünlerinde satışları durdurduğu ortaya çıktı. Doların yükseleceği beklentisinden dolayı ürün satışlarını durduran firmaların arasında GÜBRETAŞ’ın olması da dikkat çekti. 

GÜBRETAŞ bayilerinden alınan bilgilere göre, DAP ve Üre gübre satışı tamamen kapatılırken 20-20 taban gübresinin satışı da bayilere kısıtlı miktarda yapılıyor. DAP ve Üre gübresinin fiyatlara zam geleceği beklentisinden dolayı kapatıldığı belirtilirken, 20-20 taban gübresinin de yine zam beklentisinden dolayı bayilere kısıtlı miktarda tedarik yapıldığı kaydediliyor. 

Çiftçinin iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın fiyat artacağı beklentisinden dolayı çiftçinin ihtiyacı olduğu dönemde DAP ve Üre gübre satışlarını durdurması ve 20-20 taban gübresini de bayilere kısıtlı miktarda tedarik etmesi dikkat çekti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 21:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

Gübre ve sertifikalı tohum fiyatlarında indirim yapılsın oluşacak zarar hazine garantisi kapsamında olsun. Bu şekilde bir düzenleme olması halinde gübre ve sertifikalı tohum kullanımı artacağından verim ve kalite de artacaktır. Sonuçta birileri değil ülke kazanacaktır.

Utanma kalmadı
Utanma kalmadı - 1 yıl Önce

Eğer bu haber doğru ise bu adamların istifa etmesi gerekir.. yok bunlarda istifa etmez kurumda ben yanlışın yanında yer almayacağım diyen herkes istifa etmelidir lâm-ı cimi kalmamıştır

Tarladan.
Tarladan. - 1 yıl Önce

Maliye bakanı ahmet hakana soruyor maaşını dolarla mı alıyorsun oda hayır diyor çok gülünç dolarla alsa zaten hiç bir zararı olmaz bakan devamlı gülüyor niye gülüyor acaba ülkede dolardan etkilenmiyen ne var gübre mazot ekipman ilaç bir sürü sayamadığımız malzeme saymakla bitmez milletin aklıyla dalga geçmeyin.

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Gübretaş ne zaman ucuz veya piyasa şartlarında gübre sattıki Tarım kredi sürekli bizi mali açıdan kazıklıyor

Kenzi
Kenzi - 1 yıl Önce

Dolar 7.300 çıktığında bu gübreler zamlandı,sonra dolar 4.800 düştü ama gübreler düşmedi,şimdi tekrar 7.300 oldu gübre tekrar zamları.....bu gübre fabrikaları bu durumda fırsatçılık yapmış olmuyormu....dolar 7.300 Ken Dap gübre 140 TL olmuştu,,şimdi yine 7.300 oldu Dap 200 TL oldu.....burda devlet suçlu çünkü hep zenginin yanında...bunları neden denetleniyor bu akepe zihniyeti...

Deva
Deva - 1 yıl Önce

Bu bakan bey yüzünden partimizden soğuduk. Dolarla maaş almıyoruz, dolar borcumuz yok ama 6 TL den 7 TL ye çıkınca alım gücümüz % 20 düşüyor. Açız aç senin anlıyacağın. Sahi çeyrek altın ne kadar yaaaaa.

Hasan Özdemir
Hasan Özdemir - 1 yıl Önce

Zaten en ufak kur artışı yaşandığı zaman satışı ilk önce gübretaş kapatır, bunu en son yapacak firma olmasına rağmen bu hep böyle olmuştur

Kooperatif
Kooperatif - 1 yıl Önce

Geçen hafta Tarım Kredi de DAP gübre ton 2600 TL idi , bugün 2750 TL.


banner251