Çiftçiye kanunsuz faiz devam ediyor!

Tarım Kredi Kooperatifleri'nde indirimli tarımsal krediler çiftçiye piyasa faiziyle kullandırılmaya devam ediliyor. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizle kaynak kullandırmaya yanaşmazken, spor kulüplerinin batık durumdaki borçları düşük faizle uzun vadeye yayılarak yapılandırılacak. Kanunsuz faiz sorunun çözümü için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın girişimleri bir sonuç vermezken, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in girişimlerinin sonuç vermesi manidar bulundu.

Çiftçiye kanunsuz faiz devam ediyor!
banner282
TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 
Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın yapamadığını Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören yaptı. Futbol kulüplerinin borçlarının Ziraat Bankası öncülüğünde kurtarılması, Tarım Kredi üzerinden çiftçiye uygulanan 'Kanunsuz Faizi!' yeniden gündeme getirdi. Çiftçiye karşı uygulanan kanunsuz faize aylardır bir çözüm bulunmazken, batık durumdaki spor kulüplerinin borçlarının düşük faizle uzun vadeye yayılarak kurtarılması, 'Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın yapamadığını Yıldırım Demirören yaptı!' eleştirilerine neden oldu.

İNDİRİMLİ TARIMSAL KREDİLERE PİYASA FAİZİ UYGULANIYOR!

Bilindiği üzere 1 milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçiye kullandırdığı kredilerin kaynağını Ziraat Bankası'ndan karşılıyor. Ziraat Bankası da Tarım Kredi Kooperatiflerini çiftçi kuruluşu olarak görmediği için piyasa faizi ile kaynak kullandırıyor. Durum böyle olunca Tarım Kredi'den kredi kullanan çiftçi, sübvansiyonlu yani devlet destekli indirimli tarımsal kredileri bile piyasa faizi ile kullanmak zorunda kalıyor. Tarım Kredi'de indirimli tarımsal kredilerdeki faiz farkını çiftçiden 'kaynak kullanım ücreti' adı altında gizli faiz olarak tahsil ediyor.

YETKİ VERİLİYOR AMA KAYNAK VERİLMİYOR!

Çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal krediler, Türkiye'de sadece Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırıldığı için burada çiftçiye karşı kanunsuz bir uygulama söz konusu. Kanunsuz uygulamaya son verilerek çiftçinin faiz yükünün düşürülmesi gerekirken, aylardır bu konuda somut bir adım atılmadı.

ÇİFTÇİNİN SORUNU ÇÖZÜLECEĞİ YERDE HABER MAHKEMEYE GÖTÜRÜLDÜ!

Çiftçiye karşı uygulanan bu kanunsuz uygulamayı Milli Gazete, 1 Ağustos'ta manşetten verdiği 'Çiftçiye kanunsuz faiz' haberi ile gündeme getirmişti. Kamuoyunda büyük yankı bulan faiz skandalına yönelik çözüm bulunması beklenirken tam aksine söz konusu haber Ziraat Bankası tarafından mahkemeye götürülerek tekzip ettirildi. Haberi yapan muhabirimiz hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığına Ziraat Bankası'nın aleyhinde illegal saldırıda bulunuyor iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, haberin somut gerçeklerle desteklendiğine dikkat çekerek Ziraat Bankası'nın talebini reddetti. Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kullandırılan kredilerde çiftçiye yüksek faiz uygulandığı gerçeği ortada dururken, Ziraat Bankası'nın söz konusu haberi mahkemeye ve Cumhuriyet Başsavcılığına götürerek yalanlamaya çalışması manidar bulundu.

Ziraat Bankası, 1 milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerine kullandırmadığı düşük faizli kaynağı, spor kulüplerine kullandırılacak.

ZİRAAT BANKASI 1 MİLYON 100 BİN ÇİFTÇİYİ, ÇİFTÇİ OLARAK GÖRMÜYOR!

Diğer yandan Ziraat Bankası, 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz' haberi üzerine gazetemize gönderdiği açıklamada, üyelerinin tamamı çiftçi olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 'çiftçi' olmadığını ileri sürerek, yüzde 8 faizle kaynak kullandırılmasının mümkün olmadığını belirtmişti. Ziraat Bankası'nın bu açıklaması manidar bulunurken çiftçinin tepkisini çekmişti.

ZİRAAT BANKASI TARIM KREDİ İLE ANLAŞMAYA YANAŞMIYOR!

Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerinin şirketlerini gerekçe göstererek yüzde 8 faizle kaynak kullandırmaya karşı çıkarken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu konuda gündeme getirdiği çözüm önerileri de karşılık bulmadı. Mevcut durumun ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile çözüleceği kaydedilirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın bu konudaki girişimleri de bir sonuç vermedi.

TARIM KREDİ'YE UYGULANMAYAN BATIK SPOR KULÜPLERİNE UYGULANACAK!

Ziraat Bankası'nın Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüzde 8 faizle kaynak kullandırılması yönündeki taleplerini geri çevirirken, düşük faizle batık spor kulüplerinin borçlarının yapılandırılmasına öncülük etmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 12:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
YAĞMA HASAN'IN BÖREĞİ
YAĞMA HASAN'IN BÖREĞİ - 3 yıl Önce

Tarım Kredi Parasal Havuz Sistemindeki nakdin kooperatif ortaklarına kredi olarak kullandırılması gerekirken, kurduğu şirketlere sermaye artırımı, kuracağı şirketlere sermaye koymak suretiyle yatırım adı altında yatırım olmayan harcama kalemleri ile cari harcamaların karşılanmasında kullanılmaktadır. Bu durumu net olarak görebilmek için şirketlere yapılan sermaye artırımlarına bakılması yeterli olacaktır. Tarım Kredi'nin Trakya’da bulunan T.K. Gıda Şirketi’nde 2010-2013 yılları arasında yapılan suiistimaller sebebiyle 450 milyon lira zara uğratılmıştır. Zararın kapatılması için 465 milyon liralık sermaye artırımı yapılmıştır. Artırılan bu para çiftçiye kullandırılması gereken kredi idi. TKK yöneticileri hala aymazlığa devam ediyorlar.

- 3 yıl Önce

T.kredi derhal şirketleri lav etmeli kapatmalı çünkü kurum şirket kurarak anacı dışına çıkmıştır arpalık ve adam kayırma yerleri üst kademenin arka bahçesi.Asli görevine dönmeli şirketleri satarak kendi sermayesiyle ek kredi kullanmadan güzelce işi yürütebilir.

Yapılandırma Yalanı
Yapılandırma Yalanı - 3 yıl Önce

13 Aralık 2018'den beri her yerde ciftçilerin ziraat bankadi kredilerinde yuzde 11 faiz oranı ile 12 ay taksitli yapilandırma yapıldı diye haberler çıktı. Dün de Berat Albayrak aynı sekilde çiftçiye yapılandırma yapıldığını tekrar ilan etti. AMA YALAN SÖYLÜYORLAR! ZİRAAT BANKASI MERKEZİNİ ARIYORUM ŞUBENİZLE GORUSUN DIYORLAR,ŞUBEYI ARIYORUM BÖYLE BİR YAPILANDIRMA YOK DİYORLAR! KİM BU YALANI SÖYLÜYOR?! CUMHURBAŞKANI MI, MALİYE BAKANI MI YOKSA BU YAPILANDIRMAYI UYGULAMAYAN ZİRAAT BANKASI ŞUBELERİ Mİ?!
MAĞDUR HER ZAMANKI GİBİ SADECE ÇİFTÇİLER! LÜTFEN HERKES BU HABERİN PEŞINDEN GİTSİN, BELKİ O ZAMAN BU YAPILANDIRMA GERÇEKTEN OLUR!

Fahrettin demir
Fahrettin demir @Yapılandırma Yalanı - 3 yıl Önce

Tkk tefeciden bok geçen bu yıl ödemem gererken 18 000 tl 34 000 tl olmuş yüzde yüz faiz devlet neden bu tefecilere dur demiyor bu mu çiftçi kuruluş içinde her türlü pislik olan kurum haline gelmiş sahte fatura düzenleyen mudurlerinide görmezden gelip çiftçilerin gırtlağını sıkıp rızkını gaspediyorlar ankara genel müdüre evrakta sahteciliği önüne koyduğum halde sümen altı ettiler bumudur çiftçinin kurduğu kooperatifçilik devletimizi göreve çağırıyorum bu yolsuzluklara müdahale edıp çiftçilerimizi bu batakhaneden kurtarsın belgeler elimde yapılan pisliklerinide ispat etmeğe hazırım afyon sultandagindan tkk üyesiyim

Kaza sigortası
Kaza sigortası - 3 yıl Önce

Sayın editör tarım kredide yüksek faiz harici ortaklara yapılan kaza sigortası mdan milyonlarca lira tahsil ediliyor bu sigortadan parasını ödeyen kaç ortağın haberi var bu konuyu araştırmanızda fayda var yöneticiler tarımı bırakmış illa kaza sigortası ysptırın diye personeli sıkıştırıyor omlarda ortaklardan habersiz sigorta yapıp çifçiye habersiz ödetiyor

Bakanımız
Bakanımız - 3 yıl Önce

Sayın Demirören çeşke tarım bakanımız olsaydı, helal olsun sayın Demirören

- 3 yıl Önce

cözüm basit her tarım krd koop( kulüp) olacak. ve kendı adına bağlı oldugu ziraat bankası şb krd cekıp ortaklarına dağıtacak.ziraat bankası madem genel mudurlüğe krd vermiyor. holding sin diyorsa cözum bu. ..koope düşük faizli krd vermek zorunda ziraat bankası... koopler cıftcı kuruluşu.. merkez birliği yönetim krl bşk ve üyeleri ile genel mdr nasıl cabaladıgını bılıyorum. kendınlerıne teşekur edıyorum. yıllar once bu sistem yapılıyordu vede yapıldı. ayrıca ziraat bank koop acılan krd gerektıkce kullandırsın senetlerı ıstesın verelım koop yönetımı olarak... ve vadeyıde koysun her koop banka.o vadede koop gıtsın bakaya ne kadar krd kullandı faızı ne hepsını odesın.. madem kuluplere var ..
adımızı tasıyan koop adına kulup kuralım.

İçimiz yandı Beyler
İçimiz yandı Beyler - 3 yıl Önce

Maalesef haklı hakkı olan değil adamı olan kazanıyor

TEBRİKLER!
TEBRİKLER! - 3 yıl Önce

İyi bir haber olmuş. Tarım Kredi Ziraat Bankasından aldığı krediyi kongodaki esnafa kredi olarak vermiyor. Türk çiftçisi üretim yapsın diye çiftçiye kullandırıyor. Yani Ziraat dolaylı olarak çiftçiye yüksek faiz uyguluyor. Gerek indirimli kredi gerekse devlet desteklerinin sadece Tarım Kredi nezdinde çiftçiye ulaştırılması gerekiyor. Tarım Kredinin Kaynak ihtiyacınında çözülmesi lazım. İşte o zaman bakın at nasıl şahlanıyor.


banner151