Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçların faizlerinin silinmesi için yasa önerisi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, çiftçinin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçların faizlerinin silinerek borç anaparalarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına yasa önerisi verdi.

Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçların faizlerinin silinmesi için yasa önerisi
banner200

Cumhuriyet gazetesinden Cemil Ciğerim'in haberine göre, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği, salgın koşulları ve iklim değişikliği nedeniyle yakın zamanda yaşanması olası arz-talep krizinin önüne geçilebilmesi için, tarımsal kredilere uygulanan faizlerin silinmesi ve borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili bir yasa teklifi hazırlandı.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun Meclis Başkanlığı’na sunduğu öneride, Türkiye’nin tarımsal üretimde ciddi risklerle karşı karşıya kaldığı vurgulanarak önlemlerin bir an önce alınması istendi.

Hancıoğlu, teklifinin gerekçesinde şu saptamalara yer verdi: “İthalata dayalı tarım politikası ve gıda enflasyonunu üretici fiyatları üzerinden baskılama uygulaması, sürekli olarak Türk çiftçisini üretimden vazgeçmeye zorladı. Bu duruma bir de yüksek maliyetli mazot, gübre, tohum, ilaç ve enerji kullanım bedelleri eklenince üretimden kaçış daha da büyük ivme kazandı.

Öyle ki bugün tarımsal üretim niteliği olan yaklaşık 4 milyon hektarlık arazide üretim yapılmıyor. 2019 yılı verilerine göre Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçinin bankalara yaklaşık 120 milyar, kooperatiflere ise 10 milyar liralık tarımsal kredi borcu bulunmaktadır. Bu borcun, salgın sürecinin de etkisiyle çok daha yukarılara çıkacağı aşikâr. Şayet ülke olarak tarımsal üretimimizi sürdürülebilir kılmak istiyorsak salgın, kuraklık, doğal afetler gibi başkaca olağandışı süreçlerde ihtiyaç duyulacak gıdaya ve temel gıda hammaddesi olan tarımsal ürünlere erişimde sorun yaşamamak istiyorsak, ivedilikle üreticilerimizin sırtındaki ağır borç yükünü ortadan kaldırmak zorundayız.

Atılması gereken adımların başında, tarımsal kredi borçlarına uygulanan faizlerin silinmesi ve borç vadelerinin ötelenmesi gelmektedir. Üreticilerimizin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçların faizlerinin silinerek borç anaparalarının yeniden yapılandırılması zorunludur.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
arif yakan
arif yakan - 1 yıl Önce

cifçiler zor günler gecıriyor.ektiğinden para.kazanamıyor.borçlar birikti tarımkredi kopertiflerinin faizler çok yüksek cifçi ana parayı ödeyemiyor bide faiz biniyor kısaca bütün borçlarda faizler silinmeli ana oarada 5yıla bölünmeli yoksa biz çifcilerin işi çok zor hayırlı haber gelir inşAllah

Recep güven
Recep güven - 1 yıl Önce

Deniz bank gibi olan özel bankalara olan çiftçi nin borcları ne olacak devlet

Ilyas efe
Ilyas efe - 1 yıl Önce

Esas olan tarım kredi koparatiflerinde uygulanan faizler a parti b parti diye bise yok meclisteki tüm millet vekilleri tamamınız bi ses çıkarsanız milletin yanında olsanız

Abdulheli.kut
Abdulheli.kut - 1 yıl Önce

bende ayni koop borc faiz batagimdayim suan ne yapacağımı bilmiyorum çiftçilik yapayorum bırakma noktasına geldim 76 000 borcum var bir yılda 125 000 TL oldu nasil bir faiz bilmiyorum

Cifci
Cifci - 1 yıl Önce

Tarım kredi borçlarımız çığ gibi büyüyor biz garibanlarin sorunlarına çözüm getirecek bir babayiğit yokmu bittik üreticinin yiyecek ekmeği kalmadı her şeyimiz hacizli

Selahittin MOROĞLU
Selahittin MOROĞLU - 1 yıl Önce

Tarımkredi biZi bitirdi Allah’ta kendini bitirsin hepimize içra geldi

banner251