Çiftçinin gözü Tarım Kredi’de! Tarımsal kredilerde faiz oranı ne kadar düşecek?

Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesinin ardından şimdi gözler Tarım Kredi’ye çevrildi. Tarımsal kredileri çiftçiye ticari faiz oranıyla kullandıran Tarım Kredi Kooperatifleri, Merkez Bankası’nın ardından faizlerde indirime gitmesi bekleniyor. 

Çiftçinin gözü Tarım Kredi’de! Tarımsal kredilerde faiz oranı ne kadar düşecek?
banner200

Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftinin kanayan yarası olan tarımsal kredilerdeki yüksek faiz sorununa bir çözüm bulunamazken, Merkez Bankası’nın faiz kararı çiftçinin imdadına yetişti. 

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde politika faizinde indirime giderek faizlerde 4.25 baz puan indirim yapmıştı. Merkez Bankasının arkasından bankaların da önümüzdeki günlerde faiz indirmesi bekleniyor. 

Tarım Kredi Kooperatifleri de bankalarla birlikte tarımsal kredilerde uyguladığı yüksek faizi biraz olsun indirecek. Şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye komisyon hariç yüzde 23-24 aralığında faiz oranı ile kredi kullandırılıyor. Bankaların faiz oranlarında en az yüzde 4 oranında indirime gitmesi tahmin edilirken, Tarım Kredi Kooperatiflerin de tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 19’a çekmesi bekleniyor. 

İNDİRİMLİ TARIMSAL KREDİLERDE KANUNSUZ UYGULAMA!

Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye yüzde 4 ile 8 arasında kullandırılması gereken indirimli tarımsal krediler bile kanunlara aykırı bir şekilde ticari faiz oranıyla kullandırılıyor. Yüksek faiz uygulamasından dolayı çiftçinin borcu katlanırken, tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor.  

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın kanunsuz faiz uygulamasına karşı bir adım atmaması ise tepkilere neden oluyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 21:06
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Makyavelist pragmatistler
Makyavelist pragmatistler - 2 yıl Önce

Hoca rahmetli :'Pansuman Tedavi' derdi. G. Md, 4 muavini, hadi ikide zeka küpü eski danışmanı, hadi üstüne birde işin alfabesini öğrenmeye çalışan daire başkanı ve bonus olarakta ilgili birim müdürleri konunun halli için a4 kağıdının yarısını doldurur çözüm önerisi sunabilirler mi? Para kalmayınca yapılandırma de yüzde 10 indirim vaat et. Cumhurbaşkanımıza Külliye'de çiftçinin borç ödeme alışkanlığı yüzde doksansekiz dedirten sizler değil miydiniz?

Sakiman
Sakiman - 2 yıl Önce

Sn genel müdür size sadece birkac sorum var cevap vermeyebilirsiniz. Sorum şunlar Hayatını arkadaşlarına dayanarak yer edinmiş kuruyemiş sektöründe tutunamamis bir adamı neden bilgi işlemde tutuyorsunuz. Bu sözde milli görüşçü işe gelmeyince neden izin doldurmaz. İstanbul'a müsiad adı altında gidip gelişlerde yıllık izin neden doldurmaz. Bir müfettişe incelettirseniz nasıl olur. Sabahtan akşama kadar yemekhaneye orda burda kulis yaparak mesai dolduran bu arkadaşa bu kadar maaş vermeniz normal mi?

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Tarım kıran Koop, çiftçinin üzerinde çok sert ,poyraz rüzgarı gibi esiyor .

Bebek
Bebek - 2 yıl Önce

Bebek uyuyor içeride uyandırmayın:))

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tarım kredi faiz indirmesini sıfır yapmalı çünkü piyasadan yüksek ffiyatlarla satış yaparak bizi kazıklıyor.Bereket tüccar var parası olmayanlar mecbur gidiyor Allah yardımcınız olsun

İhya mı imha mı?
İhya mı imha mı? - 2 yıl Önce

Allah rızası için desinler: Girdi maliyetlerini azaltmak için şu şu şu konularda çalışmalar yaptık/yapıyoruz/yapacağız. Çiftçinin kredi maliyetlerini azaltmak için şunu yaptık/ yapıyoruz/yapacağız; Strateji Başkanlığımızın üzerinde çalıştığı ve yakında kamuoyuna paylaşacağımız şu şu şu dosyalarımız olacak... İştiraklerin rehabilitasyonu için şu kadar yol aldık, şu kadar zaman sonra bu çalışmaları bitirdiğimizde şöylesi faydaları görülecek, çiftçimiz bize minnettar kalacak... Niye varsınız siz Allah aşkına ihya için değil, imha için mi?

Onemli
Onemli - 2 yıl Önce

Ziraat bankasından aldığıniz kredileri iştiraklerinize kullandırdığıniz için ticari kredi olarak veriyor. Açık gözler çiftçi adına aldığınız kredinin istiraklerinizin nakit ihtiyacinda ne işi var. Ziraat Bankası yetkilileri sizden daha uyanik

Bilende konuşuyor bilmeyende!
Bilende konuşuyor bilmeyende! - 2 yıl Önce

Eğerki ZB bu para iştiraklere gidiyor diye ticari faiz oranı üzerinden kredi kullandırıyorsa bunun kontrolü de yapılabilir velevki yapamıyorsun sen Banka olarak aldığın teminata bakarsın 7 milyarda yaklaşık 1,5-2 milyar sadece faiz geliri var ZB nın bu parada Çiftçiden çıkıyor çözüm: İndirimli kredi kullandırma yetkisi sadece Tarım Kredi de olsun ayrıca bu fonu ZB yerine Hazine sağlasın destek böyle verilir ZB havadan kazandığı 2 milyardan vazgeçermi? Yani bu kanunu çıkaran Hükümet, Tarım Kredinin bu anlamda Özkaynağının yetersiz olduğunu bilmiyormu? Hadi canım sende... herkes sorunu biliyor ama Amerika’yı yeniden keşfetmek için şura düzenliyorlar 3 maymunu oynamayın bari kardeşim İnsanlarla dalga geçmeyin

Akıl ve mantık kullanmak lazım
Akıl ve mantık kullanmak lazım @Bilende konuşuyor bilmeyende! - 2 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum. Ziraat tarım kredi üzerinden dehşet bir faiz kazanıyor ilte bu faiz çiftçiden doğrudan gelen faiz. Bunun çözümü gayet basit, madem ziraat devlet bankası ozaman karından bir miktar feragat edecek( ki inanılmaz bir kar) yada devlet hazine aracılığı ile tarım krediyi fonlayacak. Net. Hadi yapsınlar bunu bir tane sorun kalmaz çiftçi adına. Diğer taraftan hangi işletme hangi kurum hangi banka veya bilmem ne, %25 lerden aldığı parayı %8 lerden verebilir.


banner151

banner251