" />

Çiftçi borcuna Cengiz İnşaat eleştirisi!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, hükümetin Cengiz İnşaat'ın 422 milyon liralık vergi borcunu sildiğini hatırlatarak, “Çiftçilerimiz icra kapılarında sürünüyor. Üreticimizin Cengiz İnşaat kadar değeri yok mu? Çiftçimizin tarım kredisi borçlarının faizini silip, ana parayı 5 yıla bölelim. Bu konuda TBMM'ye yasa teklifi verdim. Üretimden yanaysanız, milli ve yerli iseniz, gelin destek verin, bu teklifi yasalaştıralım" dedi.

Çiftçi borcuna Cengiz İnşaat eleştirisi!
banner200

CHP'li Aygun, Cengiz İnşaat'a verilen ayrıcalıklara dikkat çekti. 2016 yılında Cengiz İnşaat'ın 422 milyon liralık vergi borcunu silen iktidarın birkaç ay önce de Diyarbakır-Mardin demir yolu inşaat ihalesinde en düşük teklifi veren firma yerine en yüksek teklifi veren Cengiz İnşaat'ı tercih ettiğini anımsatan Aygun, “Çiftçimizin Cengiz İnşaat kadar değeri yok mudur?" diye sordu.

Aygun, çiftçinin kan ağladığını, icra kapılarında süründüğünü vurgulayarak, çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılmasını istedi. Bunun Türkiye'de tarım sektörüne büyük fayda sağlayacağını anlatan Aygun, şunları söyledi:

“Yem, gübre, mazot fiyatında dolara bağlı yüksek artış çiftçimizin belini büktü. Ürettiğiyle karnını doyuramaz hale geldi. Bu konuda bir yasa teklifi verdim. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden vadesi geçmiş tüm tarımsal kredi borçlarının faizi silinmelidir. Ana borç miktarı da beş yıla bölünerek her yılın ekim ayı içerisinde beş eşit taksitte ödenmelidir. Bu iş, çiftçimizi üretimde tutup bizi de gıdada dışa bağımlı hâle getirmekten kurtarmış olacaktır. Tüm partiler bu teklife destek vermelidir."

İCRALAR DURDURULMALI

Aygun, yasa teklifinde, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. kaynaklarından gerçek ve tüzel kişilere ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ortaklarına kullandırılan vadesi geçmiş tüm tarımsal kredi borçlarına ilişkin her türlü faiz borcunun silinmesini, ana borç miktarının 5 yıllık taksitlere bölünmesini önerdi. Taksitlendirme süresince söz konusu alacağa herhangi bir değer artışı uygulanmaması, tarımsal kredilere ilişkin her türlü idari ve kanuni takibat işlemlerinin durdurulması önerildi.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Laz
Laz - 3 yıl Önce

Mehmet cengiz rizeli çiftçiler de rizeli olsaydı onların da borcu silindirdi.

Tarım kredi teşvik sistemi
Tarım kredi teşvik sistemi - 3 yıl Önce

Sayın bakanım tarım kredi teşvik sistemini bir inceleyin bakalım neler var. Çiftçiye yüksek faiz kredi verip sonra kendileri sene sonunda kar ettil diye en düşük maaşlı 4 teşvik yaklaşık 30 binlira avantadan para alıyorlar. Sahibi çiftçi olan bu kurum çiftçinin hiç yanında değil.acil bu kurumun elden geçmesi gerekir. Bu maaş sistemini bir zahmet haber yaparmısın sayın editör. Devleti kağıt üzerinde kazıklayarak kendilerine çıkar sağlıyorlar. Bakın inceleyin tüm bakanlık Şok olacak.kurumlarda boyle bir maaş sistemi yok.

- 3 yıl Önce

benim borclarım doğal afetten dolayı 3 yıldır erteleniyor tarım kredi ertelenen borca yüzde kırk civarı faiz uyguluyor 3 yıldır dogal afetle ekmege muhtac olmuşum bu parayı nasıl ödeyecegim vicdanı ve allah sevgisi olan insan varsa bizlere yardım etsin

- 3 yıl Önce

Sevgili ediyorum bu tarım krediye verilen kredilerdeki faizleri vs Allah rızası için bir inceleyint bunun içinde vatandaş nasıl çıkacak

Faiz
Faiz - 3 yıl Önce

Sayın vekil ziraat bankasının TKK ya % 27,50 ile kullandırdığı kredi faizlerini bi düzenleyin siz. Bu güne kadar borç ertelemeyi yapanlar yıllarca aynı kişiler zaten. Onlara oldu olacak hiç ödenmiyesiye kredi de kullandırılsın. Borcunu bin bir güçlükle ödeyen çiftçimizi ne yapacağız.

banner151

banner251