Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? Yapılandırma hangi kredileri kapsıyor?

Çiftçilerin bankalara borcu ne kadar? Çiftçi borçlarının ne kadarı kanuni takipte? Doğal afete uğrayan çiftçilerin borçları ne olacak? Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? Sonhaber16.com yazarlarından tarım politikaları konusunda uzman Ergin Kahveci, bu haftaki yazısında çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? Yapılandırma hangi kredileri kapsıyor?
banner200

Çiftçilerin tarımsal kredi borçlarının 117 milyar liraya çıktığına dikkat çeken Kahveci, takipteki borç miktarının 5.2 milyar TL, gayri nakdi kredi miktarının ise 8.1 milyar TL olduğunu söyledi.

GAYRİ NAKDİ KREDİLERDEKİ ARTIŞ BENİ ÇOK ÜRKÜTÜYOR

Özellikle gayri nakdi kredi miktarında bir artış olduğunu vurgulayan Kahveci, “Gayri nakdi kredilerdeki artış beni çok ürkütüyor. Çünkü çiftçiler ve özellikle entansif işletme sahipleri artık ahır, yapı, bağ, hayvan, makine vs. gibi binalarını ve canlı demirbaş varlıklarını ipotek vermek suretiyle kredi almaya başladılar. Üstelik bunun yaklaşık 7,5 milyar TL’si özel bankalara olan borçlanma olunca, korkularım daha da artıyor” dedi. 

ÇİFTÇİNİN BUGÜNDEN YARINA ÖDEYECEĞİ BORÇ MİKTARI 30.5 MİLYAR TL 

Çiftçi borçlarının yaklaşık 30.5 milyar TL’sinin ise kısa vadeli borçlardan oluştuğunu ifade eden Kahveci, “yani bugünden yarına ödenmesi gereken borçlar. İşte, çiftçilerin kredi kullanma zorunlulukları ve buna dair ödeme güçlüklerinin artması nedeniyle hükümet konuya bir tedbir getirmek durumunda kaldı. Ve çiftçi borçlarının yapılandırılacağını söyledi” değerlendirmesinde bulundu. 

ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIYOR? 

Çiftçi borçlarının nasıl yapılandırıldığına da örneklerle açıklık getiren Kahveci, "Şimdi bir bakalım ne yapılıyor diye? Çiftçi borçlarının yapılandırılması ya da ertelenmesine konu olan iki farklı konsept var” dedi. 

BORÇ YAPILANDIRMASINDA İKİ KONSEPT VAR 

Bunlardan birincisinin çiftçilerin kullandıkları sübvansiyonlu, yani faiz indirimli işletme ve yatırım kredilerinin doğrudan yapılanması-yenilenmesine dair, diğerinin ise doğal afete maruz kalan çiftçilerin, afete konu olan miktar ve oran üzerinden, afete konu faaliyet için alınan kredinin bir kısmının ertelenmesine dair olduğunun altını çizen Kahveci, şunları kaydetti: 

“Birinci durumda söz konusu olan; bilinen haliyle “köy kredisi” diye tanımlanan kısa vadeli düşük miktarlı işletme kredileri ve/veya tarımsal yatırımlar için kullanılan işletme ve yatırım kredileri için yapılacak olan uygulama.

Örnek ile açıklayalım: Bir çiftçinin TC Ziraat Bankası’ndan 12 ay vadeli işletme kredisi veya 5 yıl vadeli yatırım kredisi aldığını varsayalım. İşletme kredisinin tamamının ödeme zamanının geldiğini, yatırım kredisinin de birinci taksit ödeme zamanının geldiğini kabul edelim.

Banka bu yeni uygulamada, çiftçinin taksiti kadar yeni kredi açıyor ve açtığı krediyi ve faizini mahsup ediyor. Yeni krediyi geçen yılki % 12 faiz oranı yerine % 9 ile açıyor ve yeni bir 12 ay vade hakkı doğmuş oluyor. Fakat burada, yeni işlem, yeni sigorta vs. bedellerini tahsil ediyor. Yatırım kredisi için de aynı uygulamayı yapıyor ve vadesi bir sonraki yıldan 5 yıl olarak devam ediyor.

BORÇ YAPILANDIRILMIYOR YENİDEN KREDİ VERİLİYOR 

Aslında yapılan işlem yapılandırma değil, “yeniden kredilendirme veya kredisini yenileme” oluyor. Faiz oranının düşmesi ve kredi ödemesinde bir sezonluk bir rahatlama olması, çiftçi açısından olumlu bir durum.

KREDİLERİN YENİLENMESİNDE DE ÇİFTÇİYE ZORLUK ÇIKARILIYOR 

Ancak sahadan gelen bilgiler, özellikle kredi yenileme durumu nedeniyle bir önceki kredilitesini koruyamayan ya da teminatları yeni durumda yeterli gelmeyen çiftçiler için uygulamada zorluklar yaşandığı yönünde.

İKİNCİ DURUM: MÜCBİR NEDENLERDEN DOLAYI BORÇLARIN ERTELENMESİ 

İkinci durumda ise; doğal afete maruz kalan çiftçilerin oluşan mücbir nedenden dolayı borcunun ertelenmesi ile ilgili.

Doğal afete uğrayan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi zaten Doğal Afet Yasası!ndan gelen bir durum. Ancak banka borçlarının ertelenmesi için hükümetin buna dair bir karar alması ve banka zararının Hazine’den karşılanması gerekiyor. 3 Ocak 2020 tarihli RG’nin 3. Maddesi buna dair kararı içeriyor. Uygulamaya göre: Doğal afet kapsamında hasara uğrayan ve TARSİM A.Ş (Tarım Sigortaları Havuzu İşletmesi. Devlet Destekli Tarımsal Sigortaların yapıldığı kurum) üzerinden sigortalı olan kısımlar ertelemeye tabi tutuluyor.

BURADA DA BORCUN TAMAMI ERTELENMİYOR

Kredi erteleme tutarı, hasar tespit raporuna göre belirlenen oranın % 10 fazlası kadar oluyor. Ancak buradaki ayrıntı, borcun tamamı ile ilgili değil. Eğer kullanılan kredi, çok ürüne ya da çok üniteye ait ise sadece etkilenen kısım kadar tutar ertelemeye tabi oluyor. 

Örneklendirmek gerekirse; çiftçi hem serası, hem de portakal bahçesi için kredi kullanmış ise ve sadece bahçesi zarar görmüşse, bahçesine tekabül eden tutarın hasar oranına göre hesap edilen miktarının % 10 fazlası olan tutar erteleniyor. Açıklarsak; 100.000 TL işletme kredisinin 50.000 TL’sine bahçesi, 50.000 TL’sine serası tekabül ediyorsa ve bahçesindeki zarar oranına göre 30.000 TL’lik bir kısım etkilenmiş ise 33.000 TL’lik bir tutar ertelenmiş oluyor. 67.000 TL’nin ise vadesinde ödenmesi gerekiyor. Ertelenen kısım % 12 yerine, % 9 üzerinden erteleniyor” 

YAPILANDIRMA SADECE ZİRAAT BANKASI KREDİLERİ İÇİN GEÇERLİ 

Yapılandırmanın sadece Ziraat Bankası kredileri için geçerli olduğu, Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kredi kullananların yapılandırma kapsamında olmayacağının altını çizen Kahveci, bunun nedenini de şöyle açıkladı: 

"Yukarıdaki borç tutarlarından toplam yaklaşık 75,75 milyar TL’sinin ve yaklaşık 20,4 milyar TL’sinin kamu bankalarına yani TC Ziraat Bankası’na ve kalan kısımların ise özel bankalara olan borçlar olduğunu düşünürsek, sorunun ne kadarının etkilenmiş olduğunu daha iyi anlatmış oluruz.

Bir de, Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kullanılan krediler var ki, gerek uygulanan faiz oranları, gerek kredi kullanımı için ilave edilen kaynak/kredi kullanım maliyeti, fon, sigorta bedelleri sonrası çiftçileri artık çiftçi diye, kooperatifi ise çiftçi kuruluşu diye tanımlamak zorlaşıyor. Çiftçi esnaf, tüccar gibi ticari kredi kullanmış oluyor. Kurum ise henüz bu konuya çözüm üretmiş değil. Bilinmesi gereken özet bilgi ise Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kredi kullanılanların yapılandırma kapsamında olmayacakları"

Ergin Kahveci'nin, 'Yapılandırma' başlıklı yazısını okumak için TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 12:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recai
Recai - 1 yıl Önce

Değişen bir şey olmadı civtcinin hali 2002 nasılsa daha kötüsü şimdi oldu üretim yapmak için banka ve tarım kredi kooperatiflerinin faiz paraları ile çırpınan batağın içine saplanmış vaziyette olan dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur böyle bir sistem

Çifçi
Çifçi - 1 yıl Önce

Abuk subuk bi kanun

Salih Borucu
Salih Borucu - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatif sösde taksit olacaktı bütün çiftci leri içraya veriyor lar çorum çiftci si kan ağlıyor

Tevfik Bayrakci
Tevfik Bayrakci - 1 yıl Önce

Bundan 2 yil once erteleme yaptirdim ziraat bankasina yaptirmaz olaydim ilk muracaat da 4600 ertelenen kredinin yillik faizini pesin aldilar biryil sonra 12500 olan taksit tutarini kor topal erteleme faizi daha birsuru abuk sabuk isim adi altinda tam 21000 olarak odemek zorunda kaldim bana verilen odeme planinda 9000 olarak goruken borcu 12000 olarak tahsil ediliyor 3 ay once 35000 daha odeme yaptim kalan borcun 2022 nin 5 ve 11 inci aylari 9000 arti 9000 dediler gecen hafta odemek istiyorum dedim 3 yil var 11 inci ayi baz alirsak benim toplam 18000 olan borc 21400 diyor memur efendi dedim 3 yil erken odeme yapiyom dusmesi gerekirken neden 3400 fazla sistem oyle gosteriyor ben bilmem diyor sizin sisteminize sokayim herkesin gozu ciftcinin cebinde memleket kor topal hikayesi kor buldugunu topal tuttugunu uzun laf in kisasi ciftci sahipsiz. .

Düzceli
Düzceli - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifi yapılandırmaya girmiyor ziraat bankasından kredi kullanan çiftçilerin borçları yaplandırılacağı söyleniyor. Onlar rusyadanmı geldi bu ne çifte standart yuh be

İznikli Çiftçi
İznikli Çiftçi - 1 yıl Önce

Sayın Ergin Kahveci,
Bu bahsettiğiniz yapılandırma detaylı yazısını Ziraat Bankasından çok daha net açıklamışsınız. Fakat Ziraat Bankası İznik Şubesi bunu uygulamıyor! Şu an arazilerimiz icra satışında. Defalarca bankaya başvurduk, ÖN ÖDEMESİZ YAPILANDIRMA YOK diyorlar. Ön ödeme parası olsa zaten taksidi yatırırdık diyoruz duymuyorlar!
Bu konuda yardımlarınızı rica ediyoruz.

Ümit Aldemir
Ümit Aldemir - 1 yıl Önce

Bu ne diyo anlayan varmı arkadaşlar biz tarım kıredi kooparatif borç ları yüzünden battık kefillikten içralık olduk kendi borç larımızı ödüyemiyoruz af deyil sadece taksitlerle ödemek istiyoruz bizi anlayan varmı nerdesiniz sayın bakanlar seçimimi bekliyorsunuz

Liyakat ehli
Liyakat ehli - 1 yıl Önce

Eğer borçları kapatmak istiyorsak yolsuzlukların üzerini kapatmaya harcadığımız paraları buraya aktarmalıyız. Yolsuzluğu yapan cezasını çekmeli dara düşen çiftçiyede umut ışığı olmalıdır. Çok uzakta aramaya gerek yok tkk Sivas Bölge yolsuzluklarının bedelini ödediğinde bölge şahlanacaktır


banner151

banner251