Çiftçi Bağ-Kur primleri enflasyonun üstünde arttı!

Tarım/çiftçi Bağ-Kur primleri 2019 yılında ne kadar arttı? Çiftçi, 2018'de Bağ-Kur primleri için 583 lira öderken, 2019 yılında ne kadar prim ödeyecek? CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım/çiftçi Bağ-Kur primlerine enflasyonun ve asgari ücretin üzerinde bir artış yapılmasına tepki gösterdi.

Çiftçi Bağ-Kur primleri enflasyonun üstünde arttı!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım/çiftçi Bağ- Kur primlerine 2019 yılı için yüzde 31.10 oranında artış yapılmasını, zaten zor durumda olan çiftçiye büyük bir haksızlık oralar değerlendirdi. Gürer, enflasyon oranının yüzde 20.30 olduğu bir dönemde, çiftçinin ödediği prim miktarına bu denli zam yapılmaması gerektiğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım/çiftçi Bağ- Kur primlerine 2019 yılı için yüzde 31.10 oranında artması ile, zaten zor durumda olan çiftçilerin ödeme güçlüğüne düştüklerini söyledi ve çiftçilerle görüştüğünü söyleyen Gürer, “2018 zor bir yıldı. 2019 yılı çiftçi için daha zor geçecek. Tohum, gübre, ilaç, enerji, mazot artışları çiftçinin belini büktü. Çiftçiler, “Bu artış için destek sağlanmaz ise ödeyemez duruma geldik" diye dert yandılar. Girdi fiyatları bir önceki yıla göre ikiye katladı. BAĞ-KUR prim artışı için destek verilsin" dedi.

2018 YILI TARIM SEKTÖRÜ İÇİN DE ZOR BİR YILDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılının toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi tarım sektöründe de ekonomik bakımdan sorunlu bir yıl olarak geride bırakıldığını hatırlattı ve bu gidiş çiftçiyi ekim yapamaz, prim yatıramaz duruma düşürecek" dedi.

GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yüksek enflasyonun tarımda girdi maliyetlerini neredeyse iki katına çıkardığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Yem, gübre, mazot ve elektrik çiftçi için en önemli girdi maliyetleri arasında yer almaktadır. Bu girdi kalemlerine 2018 yılı içinde büyük oranda zam gelmiş ve tarım kesimindeki yurttaşlarımız bu olumsuzluktan ciddi manada etkilenmiştir" dedi.

SİGORTA PRİMLERİNE ENFLASYON ORANINDAN DAHA FAZLA ARTIŞ

Tarımda girdi maliyetlerinin büyük oranda artış gösterdiği bir dönemde, çiftçinin ödediği sigorta prim miktarının da neredeyse üçte 1 oranda zamlanmasının, çiftçi için büyük bir zorluk olduğunu belirten Ömer Fethi Gürer, “Asgari ücret yüzde 26 oranında artarken, enflasyon rakamları da yüzde 20.30 olarak belirlenirken, çiftçinin ödediği prim miktarının yüzde 31.10 oranında artırılması, zaten zor durumda olan tarım kesimi için sorunları katladı" diye konuştu.

PRİMİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLERİN ÖDEYECEĞİ FARK 150 TL'Yİ BULDU

2018 yılında 583.84 TL olan çiftçi/tarım Bağ- Kur primlerinin 2019 yılı için 764.84 TL'ye çıkarıldığını belirten Ömer Fethi Gürer, “Prim borcu olmayanlar ve primlerini düzenli ödeyenlerin ödediği prim miktarı ise 499 TL'den 654 TL'ye çıkarıldı. Primini düzenli ödeyenlerin ödediği prim miktarı bile en az 150 lira artmış oldu. Tarımla uğraşan kesimlerin sürekli azaldığı bir dönemde, çiftçi BAĞ-KUR primlerinin teşvik edilmesi gerekirken, asgari ücret ve enflasyon oranından daha yüksek bir oranda zamlanması, içinde bulunduğu zor durumdan kurtulamayan ve kara kara düşünen çiftçi için daha da sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına gelmektedir" şeklinde konuştu.

YENİDEN DÜZENLENMELİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bu dönemde, çiftçinin BAĞ-KUR primlerine yeniden bir düzenleme yapılması ve destek sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Primler
Primler - 3 yıl Önce

Tarımı bitirdiğiniz yetmedi yüzde otuz bir zam neyin nesi tarım biterse ülke biter. Böyle bağkur primi olmaz.

Çiftçi Yapılandırma Talebi
Çiftçi Yapılandırma Talebi - 3 yıl Önce

Bağkur primi işin en son kismı, bağkur primine gelene kadar Ziraat Bankası çiftçi kredilerine futbol kuluplerine, hurriyet gazetesine yapılan gibi 2 sene ödemesiz 10 sene vadeli yapılandırma yapsınlar da ureticiler olarak 1-2 senede toparlanıp doğru düzgün üretim yapalım. Hepimiz icralık olmak üzereyiz.

Dış güçler
Dış güçler - 3 yıl Önce

Kesin dış güçlerin eli vardır bu işte

- 3 yıl Önce

Bunların izlediği tarım politikası bu işte. Övünerek söyledikleri tarım politikaları. Koyver gitsin politikası

- 3 yıl Önce

arkadaşlar biz kölüyüz bizim hangi girdimiz yüzde ikiyüzler oranında armadıki mazotmu gübremi ilacmı kredi fazlerimi ne olacak bağ kura yüzde otuz az bile nasrettin hocanın eşeğinin akibetine benzemek üzereyim ha gayret

Primler
Primler - 3 yıl Önce

Maşallah güzel zam türkiyede anca ödemeyecen bu primleri ödeyen her zaman zararlı zaten bu şartlarda ödenmez.

Hayvan terli yemez
Hayvan terli yemez - 3 yıl Önce

Nasıl oluyorsa bizim ürettiğimiz ürünler hiç enflasyona göre hesaplanmıyor.Ama ne demişler camiyi çalan kılıfını hazırlar.Adamları tebrik etmek lazım .İnsanları hipnoz etmişler gibi kimsenin sesi çıkmıyor.

- 3 yıl Önce

Ben şuna eminim çiftçinin çok zor durumda olduğunu reise intikal wttirmiyorlae


banner251