Çarşamba'da çiftçi mağdur edilmeyecek pancar Kastamonu Şeker Fabrikasında işlenecek

Çarşamba Şeker Fabrikası, 9 yıl aradan sonra tekrar üretime alınması bekleniyordu ancak pandeminden dolayı fabrikanın açılması gecikti. Bölgede pancar eken çiftçi mağdur edilmeyerek, çiftçiden alınan pancarlar Kastamonu Şeker Fabrikasında işlenecek, nakliye ücretini de Türkşeker üstlenecek.

Çarşamba'da çiftçi mağdur edilmeyecek pancar Kastamonu Şeker Fabrikasında işlenecek
banner200

8 Aralık 1989 yılında üretime başlayan ve 2011 yılına kadar faaliyet gösteren Çarşamba Şeker Fabrikası, yaklaşık 9 yıl aradan sonra yeniden üretime başlıyor. Pandemi nedeniyle açılışı geciken fabrikanın bu yıl içerisinde devreye alınması bekleniyor.

Orta Karadeniz Bölgesinde 1989 ile 2011 yılları arasında 22 yıl boyunca bölgedeki şeker pancarını işleyerek bölge ekonomisine önemli katkılar sunan Çarşamba Şeker Fabrikası, 2011’de çiftçilerin alternatif tarım ürünlerine yönelmesiyle birlikte üretime ara vermek zorunda kaldı. 

150 Bin Ton Pancar Taahhüdü Gerçekleşmedi

2019 yılında bölge çiftçilerimizin talebi ve 150 bin ton şeker pancarı taahhüdü üzerine 2020 üretim döneminde fabrikanın yeniden açılması yönünde karar alan Türkşeker, vakit kaybetmeden fabrikada revizyon çalışmalarına başladı. 
Bu yıl yaklaşık 1000 hektarlık bir alanda ekiminin gerçekleştiği tahmin edilen şeker pancarından yaklaşık 60 bin ton civarında bir üretim bekleniyor. 150 bin ton pancar taahhüdünün yerine getirilmemesine rağmen Türkşeker bu süreçte fabrikanın açılmasına destek veren yerel yöneticilerin, bölge milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin ve yerel basın temsilcilerinin istek ve gayretlerini de dikkate alıp Çarşamba Şeker Fabrikasını açma kararından geri adım atmayarak revizyon çalışmalarına devam etti.

Pandemi Nedeniyle Açılış Gecikti

İlk etapta Türkşeker’e bağlı diğer fabrikalarda görevli 37 kişilik uzman bir ekibinde içinde bulunduğu 80 kişi ile revizyon çalışmalarına başladı. Fakat Mart ayında ülkemizi etkisi altına alan pandemi nedeniyle çalışmalara ara verilmek zorunda kalındı. 

Daha sonra Temmuz ve Ağustos aylarında görevlendirilen 20 kişilik bir teknik ekiple birlikte toplamda 60 personel ile revizyon çalışmalarına yeniden başlandı. Pandemi ve filyasyona bağlı karantina tedbirleri nedeniyle iki kere ara verilen bakım ve onarım çalışmaları halen devam ediyor.

Çiftçi Mağdur Olmayacak

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılışının gecikmesinden çiftçiler mağdur olmayacak. Türkşeker, çiftçilerin ürettiği pancarı alarak bünyesindeki Kastamonu Şeker Fabrikası’nda işleyecek. Pancarın nakliye işlemlerinden dolayı çiftçinin herhangi bir maddi kaybı olmayacak. Tüm nakliye işlemleri Türkşeker tarafından karşılanacak.  

Çiftçiye Polar Müjdesi

Pancar bedeli ödemelerinde yüzde 12’nin altında oluşacak polar oranları da yüzde 12 kabul edilecek ve böylece çiftçi daha çok kazanacak.

Yaklaşık 70 milyon lira yatırım yapılacak!

Çarşamba Şeker Fabrikasının faaliyete geçmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınılmazken çalışmalar sona erdiğinde yaklaşık 60 milyon liralık bir yatırım yapılmış olacak.

Samsun Soya Üretim Merkezi Oluyor 

Türkşeker; Sözleşmeli Münavebe Sistemi Modeliyle bölgeyi Türkiye’nin soya üretim merkezine dönüştürerek tarımsal sanayiinin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak olan soya üretiminin arttırılması çalışmalarına da devam ediyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 19:25
YORUM EKLE

banner251