Buğday ithalatında 5'inci ihale!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) toplam 250 bin ton ithal ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. TMO, Ocak, Şubat ve Mart aylarında da toplam 1 milyon 430 bin ton buğday ithalatı için ihale yapmıştı. Nisan ayında yapılacak ihale ile birlikte yılın ilk 4 ayında Türkiye'nin toplam buğday ithalatı 1 milyon 680 bin tona çıkacak.

Buğday ithalatında 5'inci ihale!
banner200

TARIMDANHABER ÖZEL HABER 

Buğday ambarı olarak bilinen Türkiye buğday ithal etmeye devam ediyor. Ocak, Şubat ve Mart aylarında buğday ithalatı için ihale yapan TMO, Nisan ayında da 250 bin ton buğday alımı için ihale açtı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) toplam 250 bin ton ithal ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Avrupalı ticaret kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre, ihalelere 10 Nisan'a kadar teklif verilebilecek. Sevkiyatın tercihe göre farklı menşeilerden 20 Nisan ve 15 Mayıs tarihleri arasında yapılması isteniyor. Yapılacak ihaleyle kırmızı ekmeklik buğday alınacak.

TMO 2020'DE NE KADAR BUĞDAY İTHAL ETTİ? 

TMO, Ocak, Şubat ve Mart aylarında da buğday ve arpa ithalatı için ihale yapmıştı. 14 Ocak'ta yapılan ihalade 550 bin ton ekmeklik, 100 bin ton da makarnalık buğday olmak üzere toplam 650 bin ton buğday ihalesi yapılmıştı. Şubat ayında ise 250 bin ton ekmeklik, 50 bin ton makarnalık buğday ve 25 bin ton da yemlik arpa ithalatı ihalesi yapılmıştı. Mart ayında ise (11 Mart ve 27 Mart) iki ayrı ihalede sırasıyla 305 bin ton ve 175 bin ton olmak üzere toplam 480 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesi gerçekleştirilmişti. Buna göre 2020'nin ilk üç ayında TMO, 1 milyon 280 bin ton ekmeklik, 150 bin ton da makarnalık olmak üzere toplam 1 milyon 430 bin ton buğday ithalatı ihalesi yaptı. 

Nisan ayında yapılacak 250 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesiyle birlikte Türkiye'nin toplam buğday ithalatı toplam 1 milyon 680 bin tona çıkacak. 

TMO NİSAN'DA İÇ PİYASAYA 771 TON BUĞDAY SATACAK

Diğer yandan TMO, piyasada fiyatların artmasından dolayı Ekim ayından buyana iç piyasaya buğday satışı yapıyor. Ekim ayından buyana en yüksek tonajlı buğday satışını Nisan ayı içinde yapacak. Mart ayında iç piyasaya 558 bin ton buğday satışı yapan TMO, Nisan ayında ise satışa çıkardığı buğday miktarını 771 bin ton olarak belirledi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 13:35
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah ÇOLAK Bolu Yeniçağa
Emrah ÇOLAK Bolu Yeniçağa - 2 yıl Önce

Ulkemizde okadar çok boş alan varki buraları çiftciye kullandirsa bu ülke ihracat yapar

Zooteknist Ziraat Mühendisi
Zooteknist Ziraat Mühendisi - 2 yıl Önce

Geçenlerde bir yazı okumuştum. Protein kaynaklı beslenme trendi yem ve süt sektörünün önemini artırıyor başlıklı. Ülke olarak protein açığımızı kapatmamız gerekiyor. Ancak protein kaynaklı yetiştiricilik yapılırsa bu hayvancılık refaha erecek.

Sivaslı
Sivaslı - 2 yıl Önce

Hani buğday sıkıntısı yoktu bu ithalat nereye kadar sürecek corono bile durduramadı.

mmed
mmed - 7 ay Önce

Buğday rekoltesi ihtiyacın %10-15 fazlası olur genellikle. ithal edilmez ise içeride un ve makarna fabrikaları yatar. %10-15 fazlamız da iç tüketim için sigortadır. Boş duran tarım alanları kullanılmalı o ayrı ama genel anlamda ithalata soğuk bakmak doğru değil. İthal edersin makarna üretir satarsın örnek ton buğday 200 usd ise ton makarna 800 usd

banner251