Buğday ithalatı un ihracatı: Tarım Bakanından buğday dış ticaret açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin kendi ihtiyacını karşılayacak buğday üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “Son 17 yılda buğday ticaretinden ülke ekonomisine 12,5 milyar dolar katkı sağlandı.” dedi.

Buğday ithalatı un ihracatı: Tarım Bakanından buğday dış ticaret açıklaması
banner200

“2002-2019 yılları arasında 17,5 milyar dolar karşılığı 63,7 milyon ton buğday ithalatı varken, un, makarna, bulgur, irmik, bisküvi gibi mamul ürünlerin buğday karşılığında 29,9 milyar dolar değerinde 75,7 milyon tonluk buğday ve buğday mamulleri ihracatımız olduğu görülmektedir. Bu demektir ki 2002-2019 yılları arasında söz konusu ticaretten ülkemiz 12,5 milyar dolar net gelir elde etmiştir” diyen Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin buğday üretiminde kendine yeterli olduğunu, 20 milyon tonluk üretime karşı tüketimin 18,5 milyon ton olduğunu söyledi.

Bakan Pakdemirli, buğday üretim fazlasının mamul madde ihracatında kullanılmakta olduğunu, bu yönüyle buğdayda uzun dönem ortalamasında net ihracatçı olan Türkiye’nin, un, irmik, bulgur gibi ürün ihracatında dünyada 1’inci, makarna ihracatında ise 2’inci sırada bulunduğunu belirtti.

ÇİFTÇİLERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Buğday üretimini artırmak amacıyla çiftçilere ödenen hububat prim desteklerine de değinerek, hububat prim desteklerini geçen yıla göre %100 oranında artırıp, 5 kuruştan 10 kuruşa çıkardıklarını belirten Pakdemirli;

“2005 yılında dekara 1,6 lira olan gübre desteğini 8 liraya,

2003 yılında 1,95 lira olan mazot desteğini de 19 liraya yükselttik.

Bu kapsamda, hububat üreticilerimize 11,8 milyar lira prim desteği,

20,1 milyar lira da mazot ve gübre desteği ödemesi gerçekleştirdik” dedi.

Bakan Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ekmeklik buğday alım fiyatını da 2019’da bir önceki yıla göre, %29 oranında artırarak, ton başına 1.350 lira olarak açıkladığını söyledi. ​

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikret özer
Fikret özer - 2 yıl Önce

Dünyada buğday üretimi artarken, Türkiye’de azalıyor. Artan ihtiyaç ithalatla karşılanıyor. İthal edilen buğday işlenerek un,makarna,irmik vb. ürün olarak daha yüksek katmadeğerle ihraç edildiği doğru. Çiftçi para kazanabilse ihraç kaydıyla ithal edilen buğday Türkiye’de üretilemez mi? Elbette üretilebilir.

Fakat, en stratejik ürün olan buğdayda bile, Türkiye’nin bir stratejisi yok. Son yıllarda buğday üretimine verdiği destek ve üretim stratejisi ile Rusya,Ukrayna ve Kazakistan ile birlikte yani Karadeniz ülkeleri, dünya buğday ihracatında Amerika’yı geçerek lider konuma yükseldi. Yakın coğrafyamızda buğday üretiminde bir başarı öyküsü yazılırken, Türkiye, üretimi artırmak yerine Rusya’dan, Ukrayna’dan buğday ithal ediyor. Bu, kabul edilebilir bir durum değil.

Misafir
Misafir @Fikret özer - 2 yıl Önce

Doğru ve yerinde bir tespit. İhracat için gerekli olan buğdayı üretecek toprak da var, çiftçi de var. Yeter ki doğru politikalar izlensin.

Hmk
Hmk - 2 yıl Önce

Hiç inandırıcı değil

Dolar
Dolar - 2 yıl Önce

Dolar arttı 6057 gübre mazot ilaç artacakmı

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Şaka gibi bakan şaka gibi memleket. Yazık

banner151

banner251