Borçları yapılandırılan çiftçiden kaynak kullanım ücreti alınacak mı?

Tarımsal kredilerde temerrüde düşmüş çiftçilerin uzun zamandır beklediği açıklama sonunda geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kullanmış olduğu tarımsal kredileri yaşanan krizden dolayı geri ödeyemeyen çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi. Ancak borç yapılandırması, faiz oranının dışında çiftçiden alınan kaynak kullanım ücreti sorununu yeniden gündeme getirdi.

Borçları yapılandırılan çiftçiden kaynak kullanım ücreti alınacak mı?
banner282

Tarımsal kredilerde özellikle Tarım Kredi Kooperatifleri ayağında önemli bir sorun yaşanıyordu. Ziraat Bankası üzerinden kullandırılan krediler yapılandırılırken, Tarım Kredi'den kullandırılan kredilerde bir yapılandırma olmamıştı. Bu da binlerce çiftçinin malının haczedilmesini gündeme getirmişti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, temerrüte düşmüş olan çiftçilerin borçlarının yüzde 15 faiz oranıyla yeniden yapılandırılacağını söyledi. Bakan Pakdemirli, “Ziraat Bankası İle Tarım Kredi Kooperatiflerinin verdiği tarımsal kredilerde, temerrrüde düşmüş olan çiftçilerin borçları yüzde 15 faiz oranıyla yeniden yapılandırılacak" dedi.

Ancak Tarım Kredi'den yapılandırılacak olan tarımsal kredi borçlarında, yüzde 15 faizin dışında ayriyeten kaynak kullanım ücreti sorununu yeniden gündeme getirdi. Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiye kullandırdığı tarımsal kredileri piyasa faizi ile borçlanarak çiftçiye veriyor. Bu da çiftçinin kredi maliyetlerini yükseltiyor. Tarım Kredi'de yaşanan bu soruna karşı henüz bir çözüm bulunmazken bu durum, piyasa faizi ile borç yapılandırma faiz oranı arasında kalan faiz farkının çiftçiden ekstra kaynak kullanım ücreti adı altında alınacak mı? sorusunu gündeme getirdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 15:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
kullanmıyorum
kullanmıyorum - 3 yıl Önce

kaynak kullanmayan mutlu olur

Çivçi  mağdur
Çivçi mağdur - 3 yıl Önce

İcra takipleri kaşkacakmı sayın bakanım icra sistemi ellerimizi önden değil arkadan bağlıyor herşeyi kilitliyor buda ekonomiyi sıkıntıya sokuyor herkesi birbirini bağlıyor araç ve gayrimenkul leri satamıyoruz bu konuda icra Sisteminin maduruyuz saygılar

banner151