Birlik Başkanı feryat etti: "30 yıldır ben böyle bir şey görmedim"

Çumra Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şahin Çelikçi, 30 yıldır besicilik ve süt üretimi yaptığını belirterek, "30 yıldır ben böyle bir şey görmedim" dedi. Artan girdi maliyetlerinden dolayı üreticinin üretimden çekildiğini ifade eden Çelikçi, Çumra'da kayıtlı hayvan sayısının 105 bin'den 75 bine düştüğünü belirterek, "Bu şartlarda Konya'nın süt üretim kapasitesinin düşmesi çok normal" dedi.

Birlik Başkanı feryat etti: "30 yıldır ben böyle bir şey görmedim"
banner200

Süt üretiminde birinci olan Konya'da süt üretim kapasitesi yaklaşık yüzde 25 oranında azaldı. Çumra Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şahin Çelikçi, “En basitinden Çumra'da kayıtlı hayvan sayısı hayli azaldı. Hayvan kesimleri arttı, girdiler yükseldi" 

Merhaba Gazetesinden Emre Özgül'ün haberine göre, Türkiye'nin süt üretiminde lider şehri olan Konya'da yüksek girdi maliyetlerinden dolayı, süt üretim kapasitesi azaldı. Konya genelinde süt üretiminin yüzde 25'lere varan oranda düştüğü bilgisine ulaşıldı. Çoğu besici, hayvanını kesime gönderdi. Konya'daki mezbahanelerde dişi hayvan kesimi arttı. Elektrik, veteriner, yem giderleri artan üreticiler üretime küstü.

ÇUMRA'DA KAYITLI HAYVAN SAYISI AZALDI!

2018 yılında konu ile ilgili Merhaba Gazetesi'ne yine açıklamalarda bulunmuş olan Çumra Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şahin Çelikçi, gelinen süreçte sektörün daha büyük bir çıkmaza girdiğini ifade etti. 2 yıl içinde besici ve üreticinin beklediği hiçbir adımın atılmadığının altını çizen Çelikçi, Çumra üzerinden bir örnek vererek, şehirdeki süt sorununun boyutuna da dikkat çekti.

Çelikçi, “Çumra'da süt krizine girmeden önce 105 bin kayıtlı hayvan vardı. Bir güncelleme yapıldı bu sayı 85 bine düştü. Bugün gerçek manâda bir güncelleme olursa, sayının 75 bine kadar düştüğü rahatlıkla görünür. Mezbahanelerde dişi hayvan kesimi çok fazla. Hayvancılığı bırakan insan sayısı da artıyor. Hayvancılığın neresinden tutarsanız tutun, bir kokuşmuşluk var. Bu şartlarda Konya'nın süt üretim kapasitesinin düşmesi çok normal” dedi.

GİDERLERİMİZ YÜZDE 300 ARTTI!

Süt sanayicisinin süt kıtlığından dolayı, bugün ne buluyorsa onu aldığını söyleyen Başkan Çelikçi, girdi maliyetlerindeki afaki artışlara da vurgu yaptı. Veteriner giderlerinin ve hayvanlar için kullanılan ilaç giderlerinin yüzde 300 zamlandığını dile getiren Çelikçi, daha sonra şunları kaydetti:

“2017 yılının Kasım ayında benim çiftliğime elektrik faturası 811 lira geliyordu. Geçen ay ödediğim elektrik faturası ise 4 bin 180 TL. Düşünüyorum, çiftlik aynı çiftlik, kullandığım elektrik aynı elektrik. Ne oldu da fatura giderim 4-5 katına çıktı? 2019 yılının Ağustos ayında elektrik faturam 2 bin 755 lira gelmiş. Ayrıca 2017 yılında yem 70 lirayken, bugün 90 lira. Çiğ süte yüzde 20 artış yapıldığı söylendi fakat üreticinin cebine giren ekstra bir kazanç yok."

30 YILDIR BÖYLE GİDİŞAT GÖRMEDİM!

"Besicilik ve süt üretimi benim 30 yıllık mesleğim. 30 yıldır ben böyle bir şey görmedim” diyen Çelikçi, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Süt fiyatı artmasın. Biz süt fiyatlarının artmasını gerçekten istemiyoruz. Girdi maliyetlerimiz düşürülsün bize yeter. Süt fiyatı artar ise piyasadaki raf fiyatları da yükselir. Bu vatandaşa da yazık günah. Kutu süt fiyatı arttı. Süt fiyatı artarsa, tüketici sütten uzaklaşır, çocuklar proteinden uzaklaşır. Ben, bugün üretimi bırakırsam hiçbir kuvvet beni üretime döndüremez, açık ve net konuşayım. Üreticinin kanayan yarası, girdi maliyetlerinin yükselmesidir. Biz, sahada olan insanlarız. Sektörün ne sıkıntısı var hepsini biliyoruz. Bizim dışımızdaki karar vericiler, bizim gerçek sorunlarımızı görmezden geliyor, bizim işi bilmediğimizi ifade ediyor, yanılıyorlar.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 18:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 yıl Önce

Hükümetimiz saolsun hayvancılık çiftçilik bitti

Üzeyir Gonce
Üzeyir Gonce - 1 yıl Önce

Helal sana memleketteki en cesur başkansin. Diğer başkanlar Ağustos ayında dut yemişler galiba

Çorumıu
Çorumıu - 1 yıl Önce

30 yıldır görmemiş sayın başkan. Ben anamdan dogalı görmedim. Başkanı bu cesur açıklamasından dolayı kutlarım. Nerede diger birlik başkanları çünki hep yalama bunlar susuyorlar. Üretici kek ye ye bitmez. Bunlar kuldan utanmıyorda Allah tan da korkmuyorlar. Ha şimdi bankada diyecekler ananda al git diye ama anam sandıga gitmeyecek

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Bence bilerek yapılıyor bu kadar sıkıntıyı görmemek mümkün değil ithalattan kazananlar var herhalde yazık bir tarım ülkesiyiz ama tarım hayvancılık geri gidiyor.

Ak
Ak - 1 yıl Önce

Suan 40 inegim var 8 ay daha yetecek kadar saman slaj yemim var egerki 8 aya kadar hayvancilik böyle giderse depodaki yem biter bitmez dogru kesime

Erkan Sivrikaya
Erkan Sivrikaya - 1 yıl Önce

Devlet acil önlem almak zorunda etsüt kururumu 700 milyon zarar etmiş buzararı yine biz karşılıyoruz bu parayı kim kazandı tabiki yabancılar bakanlık bunu iyideğerlendirsin

Ep
Ep - 1 yıl Önce

BÜTÜN PARTİLERE
Üç şey olmadan birinci sınıf ülke olamayız.
1.İşi ehil olana, eskilerin ifadesiyle liyakat sahibine vermezsek
2.Yolsuzluğu önlemezsek...
3.İsrafa dur demezsek...
Daha anlaşılır mı olsun istiyorsunuz?
Birinci sınıf ülke olmak için:
1.İş ehline verilmelidir.
2.Yolsuzluk olmamalıdır.
3.İsraf önlenmelidir.
Adalet nerede kaldı mı diyorsunuz?
İş ehline verilmezse, adalet sağlanmaz.
İş ehline verilmezse, yolsuzluk önlenmez.
İş ehline verilmezse, israfın önüne geçilmez.
Birinci sınıf ülke olmak için bir tek şey söyle mi diyorsunuz?
Birinci sınıf ülke olmak için yapılacak tek şey:
Devletin ve yönetimin her kademesinde İşin ehil olana yani liyakat sahibine verilmesidir.
İşin ehli olan kişi, bulunduğu yeri hak eden, dolayısıyla bulunduğu yerin hakkını verecek olan kişidir.
Bulunduğu yeri hak eden kişi:
1.Asla yolsuzluk yapma, asla yolsuzluğa göz yummaz.
2.Asla israf etmez, asla israfa göz yummaz.
3.Asla haksızlık yapmaz, emri altındakiler arasında asla adaletsiz davranmaz.
Unutmayın!
Mizanda okuyacağımız kitabı başkaları değil, kendimiz yazıyoruz.
Hem de küçük büyük her şeyi...
Hem de zerre miktarı olanı bile...
Mizana inanmayan siyasi parti yöneticileri var mı diyorsunuz?
Benim sözlerim mizana inananlaradır.
Reis Tarım Bakanlığında ve Tarım Kredi deki yanlışı görüp dur diyecektir.

Ekmek
Ekmek - 1 yıl Önce

10 lira olmalı


banner151

banner251