Besicilerden Kurban Bayramı uyarısı! Çözüm bulunmazsa faturası ağır olur!

Et ve Süt Kurumu’nun kesimleri durdurması ve kesim fiyatlarının maliyetlerin altında kalmasından dolayı büyük bir krizin içine sürüklenen besiciler, yaşadıkları krize Kurban Bayramı öncesinde bir çözüm bulunmasını istiyor. Kurban Bayramı öncesinde bir çözüm bulunmaması durumunda besiciler, yaşadıkların krizin daha da derinleşmesinden endişe ediyorlar. 

Besicilerden Kurban Bayramı uyarısı! Çözüm bulunmazsa faturası ağır olur!
banner200

Besicilerin içinde bulundukları krize çözüm bulmak için üç farklı toplantı yapıldı. Besicilerin Kayseri ve Konya’da yaptığı toplantıya Hayvancılık Genel Müdür Yardımcıları ile Et ve Süt Kurumu yetkilileri katılırken, Ankara’da da Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ve yönetim kurulu üyeleri Bakan Yardımcısı Hadi Tunç ile görüştüler. 

Kırmızı Et Üreticileri Birlikleri tarafından Kayseri ve Konya’da yapılan toplantılara katılan besiciler, yaşadıkları sorunları bir bir Bakanlık yetkililerine anlattılar. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ve yönetim kurulu üyeleri de Bakan Yardımcısı Hadi Tunç’a sorunları ilettiler. 

Yapılan toplantı ve görüşmelerde besiciler, sektörün içinde bulunduğu soruna Kurban Bayramı öncesinde çözüm bulunması gerektiğini aksi takdirde bunun faturasının sektöre çok ağır olacağına vurgu yaptılar. 

BESİCİLER NE İSTİYOR? 

Bakan Yardımcısı Hadi Tunç ve Hayvancılık Genel Müdür Yardımcılarının katılımı ile yapılan toplantılarda besiciler, Et ve Süt Kurumu’nun kesime yeniden başlamasını isterken, karkas kesim fiyatının da 30 liradan 32 liraya çıkarılmasını talep ettiler.  

32 LİRA MALİYETİMİZ VAR 29 LİRAYA KESTİRİYORUZ!

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, sektörün içinde bulunduğu durumu şu sözlerle anlattı: “Üretici hayvanını kestiremiyor. Sorunları öteleye öteleye bu noktaya geldik. 32 lira maliyetimiz var, 29 liraya hayvan kestiriyoruz. Bu durumun sürdürülecek bir tarafı kalmadı. Kurban Bayramına kadar sorunlar çözülmezse daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak. Çünkü şimdi satılmayan et Kurban Bayramından sonra hiç satılmaz. Onun için yarından tezi yok sektörün sorunlarına çözüm bulunması gerekiyor. Bunun için de biz fazla bir şey istemiyoruz. Kilogram başına 2 lira artış istiyoruz. Et ve Süt Kurumu, kesim fiyatını 30 liradan 32 liraya çıkaracak ve üreticinin elindeki hayvanları kestirecek” 

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlker
İlker - 2 yıl Önce

Fiyat artırmak saçmalık olur. Besinin girdelerini hafifletmek lazım. Böylece besici zarar etmeyecek halkda pahalı et yemeyecek. Ama bu şartlarda besiciler haklı.

nedim güler
nedim güler - 2 yıl Önce

Sayın bakanım et süt kurumu genelmüdür ve daire başkanlıklarda %75 değişim şart yoksa işiniz zor

İlker
İlker @nedim güler - 2 yıl Önce

Önce Bakanın değişmesi şart

Kamil öz
Kamil öz - 2 yıl Önce

32 TL yetmez biz niye sürekli maliyetine çalışalım..Besiciler olarak bu yükü çekmek mi zorundayız. Tarım bakanı kimseyi dinlemiyor. Yaptığı bitek şey günü geçirmek. Yazık değilmi bu kadar adamın emeğine. Bunun hesabı ilerde çook ağır.Kimse kaldıramaz. Sıfır faiz bile verseniz ZİRAAT Bankası kredisini yine zor olur bu işler.Kolay değil öyle koltuk da oturup ahkam kesmek...

Hamit saygın
Hamit saygın - 2 yıl Önce

Temmuz ayına geldik besi desteği hala açıklanmadı

Bozo
Bozo - 2 yıl Önce

Bu düzenin, bilerek veya bilmeyerek kuranlardan birinin halen bu seviyede karşılık görebiliyor olduktan sonra; Bakan değişmiş, genel müdür değişmiş, daire başkanı değişmiş boş...

Birisi
Birisi - 2 yıl Önce

Tarim bakanı da ithal edelim

banner151

banner251