Besiciler iflas ediyor karkas kesim fiyatı 34 TL’ye çıkarılsın!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, besicilerin iflas noktasına geldiğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan acilen Et ve Süt Kurumu’nun karkas kesim fiyatını 34 TL’ye çıkarmasını talep etti. 

Besiciler iflas ediyor karkas kesim fiyatı 34 TL’ye çıkarılsın!
banner282

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan besicilerin sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. 

Taleplerini Bakanlığa rapor halinde ileten Merkez Birliği, şunları kaydetti: 

“Ülkemizde son beş yılda kırmızı et üretimi yıllık ortalama 1.100.000 ton ila 1.200.000 ton bandında olup bu üretimin yaklaşık yüzde 80’lik kısmı büyük baş hayvan besiciliğinden sağlanmaktadır. Büyükbaş hayvan besiciliği sektörü ülke ekonomisi ile eşgüdümlü olarak ve devletimizin sektöre sağladığı teşviklerden faydalanarak son yıllarda yatırımlarını arttırıp daha verimli, sağlıklı ve sürdürülebilir üretim olanaklarını arttırmıştır. 

SEKTÖR ZARARINA ÜRETİM YAPIYOR

Ancak, sektörün ana maliyet kalemlerini oluşturan besilik dana ve yem hammaddeleri ithalata bağlı olduğundan ve son bir yıldır döviz kurlarında yaşanan olumsuz dalgalanmalardan dolayı sektöre aşırı girdi maliyetleri ile üretim yapmak zorunda kalmış, buna karşın bu maliyeti satış fiyatlarına yansıtamadığından zararına üretim yapar hale gelmiştir. 

ÜRETİCİ KİLODA 4.5 LİRA ZARAR EDİYOR 

Bakanlığımızın ve Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü gibi sektör ile ilgili kurumların karkas üretim maliyet araştırmaları, karkas maliyetlerinin yaklaşık 30.5 TL/kg olduğunu ve yüzde 10 gibi düşük bir yaşam payı eklendiğinde karkas satış fiyatının en az 33.5 TL/kg olması gerektiğini göstermesine rağmen şu an karkas satış fiyatı 29 TL/kg’ın altındadır. 

Sektör üreticileri zararlarını başta önceki dönem karlarından karşılamış olup son aylar da ise büyük borçlanmalar yaparak üretimlerini devam ettirmelerine rağmen maliyetin altında kalan satış fiyatları dolayısı ile şu an sektör iflas noktasına gelmiştir. 

SEKTÖRÜN ÇÖZÜM BEKLEYEN TALEPLERİ 

Kırmızı et üretim sektörünün bu kaçınılmaz sondan kurtulması için biz üreticilerin bir an önce alınması gerektiğini düşündüğümüz çözüm önerilerimiz aşağıdaki gibidir: 

1- ESK, karkas kesim fiyatını en 34 TL/kg olarak açıklayarak acilen yurt genelinde kesim yapmaya başlamalıdır. 

2- Tüm besiciler özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kurbanlık işi yapmış üreticilerin mağdur olmaması için Kurban Bayramı için bağış toplayan vakıfların yurt dışından kurbanlık vasfında canlı hayvan ve kurban için kesimini yaptıkları hayvanların etlerini yurdumuza sokmalarına izin verilmemelidir. Hatta ihtiyaçlarını yurt içinden karşılamaları yönünde gerekli uyarılar yapılmalıdır. 

3- Yurt dışından alınan besilik hayvanların besi süreci sonunda kasaplık hayvan olarak ihracatının yapılabilmesi için gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmalıdır. 

4- ESK stoklarında bulunan donmuş karkas etlerin yurt içi satışını durdurup ihracata yönelmelidir.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 16:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan
Orhan - 3 yıl Önce

Et süt kurumu fiyat artırdımı et fiyatları daha da artıyor. Bence fiyat düşürsün.

Okan
Okan - 3 yıl Önce

Bu ülkede hayvancılık bitirilmeye karar verilmiş ne yapsalar bitirmek için yapılır iyileştirme asla yapamazlar.

Cuma
Cuma - 3 yıl Önce

Kime neanlatiyoruz vekillerin keyfiyerinde kasabinda keyfiyerinde kasabi denetleyen yok millet ucuzetyesin diyorlar et ucuzlamiyor cunki karkas ucuz besici yaniyor kasab kazaniyor meliyetimiz yok dana beleş yem dahada beleş duyun artik duyun besicinin sesini

Hakan gümüş
Hakan gümüş - 3 yıl Önce

Hayatımız itala bağlı hale geldik bakanlıklarda milletin cebi doluyor bunlar şunu söylüyor alta kalanın canı çıksın onlar hayatını yaşasın

Adem kayalı
Adem kayalı - 3 yıl Önce

Hala anlamadınızı hayvancılık yapmayın demek başka iş yapacağız iyi günler

Muhammet öztürk
Muhammet öztürk - 2 yıl Önce

Bi çare küçük besiciler olüyor nerede devlet.

Cengiz türk
Cengiz türk - 3 yıl Önce

ESK KESİM YAPİP OTUZ TL ALDİGİ KARKAS ETİ BAZİ YANDAŞ SANAYİCİYE YİRMİ TL VERDİKTEN SONRA NE düzelecek ki YAGLİ JARKAS MALİYETİ OTUZ LİRA NEYİN OTUZ DORDUNDEN BAHSEDİYON ESK YAGSİZ OTUZ ALTİYA kesecek ki VESİCİ NEFES ALSİN

Batık ciftci
Batık ciftci - 3 yıl Önce

Allah aşkına tarlada karpuz 100krs hayvanlara karpuz yedirerek maliyetleri mi dusursek.Yazik çiftçinin besicinin haline .bu kadar mi zor sayin yetkilier yemi.mazotu gübreyi düşürün biz zararına yine uretiriz


banner151