Bakan Pakdemirli: Tarımsal kredilere Bakanlık olarak müdahale edemiyoruz

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini cevaplandıran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal kredilere Bakanlık olarak müdahale edemediklerini bildirdi.

Bakan Pakdemirli: Tarımsal kredilere Bakanlık olarak müdahale edemiyoruz
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi sürecinde çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ndan çektikleri kredilere yüzde 50 oranında artırım yapılması ve ödemede faiz ve süre yönünde kolaylık sağlanması talebini içeren soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den yanıt geldi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal kredilere Bakanlık olarak müdahale edemediklerini bildirdi. Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan çiftçilerin 5 yıl içinde kredi limitlerini artırabildiğini belirten Pakdemirli, Ziraat Bankası’nca kullandırılan kredilerin ise güncel maliyetler göz önünde bulundurularak belirlendiğini ifade etti.

GÜRER, ÇİFTÇİLERİN KREDİ TALEPLERİNİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüs salgınının en çok etkilediği kesimlerin başında yer alan tarım sektöründe yaşanan sorunları, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

TARIMSAL KREDİLERE YÜZDE 50 İLAVE YAPILACAK MI?

Ömer Fethi Gürer, önergesinde, tarım ve kredi kooperatifleri ile Ziraat Bankası’ndan kredi kullanan çiftçilerin taleplerine vurgu yaparak, “Tarım kredi kooperatifi ve Ziraat Bankasında 2020 yılı için kullandıkları kredilere ilaveten yüzde 50 oranında artırım yapılması ve mevcut kredi dosyası üzerinden işlem yapılması için bir çalışma var mıdır?” şeklinde soru yöneltti. 

PAKDEMİRLİ: “KREDİLERE MÜDAHALE EDEMİYORUZ”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, Tarımsal kredilerin kullandırılmasına ilişkin işlemler ve istatistiki bilgilerin, kredi kullandıran banka veya ilgili kurumların kendi mevzuat ve düzenlemeleri çerçevesinde yürütüldüğünü ve Bakanlıklarının bir müdahalesinin bulunmadığını ifade etti. 

Bakan Pakdemirli, başta sübvansiyonlu krediler olmak üzere uygun kredi kullandırımı ve üreticilerin sorunlarının çözümüne yönelik yapılan çalışmalara, Bakanlıklarınca gerekli katkı ve destek sağlandığını belirtti. 

ŞARTLARI TAŞIYAN ÜRETİCİLERE KREDİ LİMİT ARTIŞI SAĞLANABİLİR 

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının kredi limitlerinin çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinin büyüklüğü dikkate alınarak oluşan ihtiyaçlarına binaen beş yıllık dönem için beyan edilen tarımsal gelirleri ve talep ettikleri kredi limiti çerçevesinde tespit edildiğini anlatan Pakdemirli, "Kredi genel sözleşmesi beş yıl geçerli olup, ortaklarımızın talepleri olması halinde beş yıllık sürenin bitimi beklenmeden limit artışı sağlanabilmektedir” dedi. 

ZİRAAT BANKASI GÜNCEL MALİYETLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYOR

Bakan Pakdemirli, Ziraat Bankası’nın tarımsal faaliyetlerin finansmanına yönelik işletme ve yatırım kredilerinin ise üretim konusu bazında güncel maliyetler göz önünde bulundurularak belirlendiğini ifade etti. 

TARIM SEKTÖRÜ ETKİLENDİ

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bu yılın başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan, ülkemizde de can kayıplarıyla birlikte ekonomik etkisini de en üst seviyede gösteren korona virüs salgınının, etkilediği sektörleri başında tarım sektörünün de geldiğine dikkat çekti. 

ÇİFTÇİNİN CANINA TAK ETTİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Derinkuyu’da kamu bankasına gidip yapılandırma isteyen patates üreticisinin, kendi canına kast etmek için benzini vücuduna döküp ateşe vermesinin, işsizlikten sonra tarımda da çiftçinin düştüğü durumun somut ispatı olduğunu ifade etti. Gürer, “Yazlık patates tarlada kaldı. Çiftçi 90 kuruşa mal ettiği ürünü 40 kuruşa satamadı. Ekimde kışlık patates sökümü başlayacak. Çiftçi kaygılı ve borçları var. TMO patates için alım yapmalıdır. Yoksa çiftçiler sıkıntılı bir sürece girerek icra kıskacına düşecekler. Niğde’de domates üreticisi de bu yıl aradığını bulamadı. 70 kuruşa mal olan domatesi kilosu 40 kuruşa tüccar almadı. Üretici perişan, tüketici pahalı ürün alıyor. AKP iktidarı seyrediyor” diye konuştu.

FAİZLER SİLİNMELİ 

Pandemi sürecinde çok sayıda üreticinin mağduriyet yaşadığını anlatan Ömer Fethi Gürer, “Bu olumsuzluklar dikkate alınarak, üreticilerin tarım kredi kooperatiflerinden ve Ziraat Bankası’ndan aldıkları tarımsal kredilerin bir defaya mahsus olmak üzere kapatılması, bu yapılamıyorsa bile faizlerinin silinerek ödeme süresinin uzatılması gerekir. Ayrıca çekilen kredi limitlerinin yüzde 50 oranında artırılarak çiftçilere ödeme yapılması da pandemi sürecinde üreticilerin yarasına merhem olacaktır” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 15:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat çalışan
Murat çalışan - 1 yıl Önce

Sayın bakan iki gün önce bir TV kanalında üreticinin ürettiği et kesim fiyatları konusunda sorulan bir soruya karkas et kesimi üretici adına 36 bandına aşarsa müdahale ederiz diyor.ama ülkenin çivtcisinin üreticisinin üretmek için kullandığı tarımsal kiredilerde bakanlık olarak bir mudahalemiz olamaz diyor.sayın bakan size o makama ülkenin milli üreticilerinin düşmanı olursan diye bir vaat ilemi getirildin.sen bu ülkenin üreticisine aptal yerinemi koyuyorsun sen bu açıklamalara yaparken hiç mi vicdan azabı çekmiyorsun ülkenin milli üreticilerinin ürettiği ürünleri enflasyon canavarı olub çıkıyor müdahale ederiz diyorsunuz ama üretenin ürettiği ürünleri için gerekli olan gübresi yemi vesayire serbest piyasa koşulları böyle onu yapacak bir şeyimiz yok diyerek amacınız nedir,bu amacınıza bu ülkenin tarım ile uğraşan kesimine açıkça söyleyin bizde bilelim yerimizi,yazıklar olsun size yüce Allah'ım size bildiği gibi yapsın sizın yatacak yeriniz yok bu ülkenin milli üreticileri size her gün beddua ediyor bunu bilin

Cenk
Cenk - 1 yıl Önce

Millete verdiniz korona krediyi gittiler araba aldılar savurdular eeee noldu ödemecez sandılar..dolar ve altının uçuşuna hazırmısın törkiiiii

Hayri durmuş
Hayri durmuş - 1 yıl Önce

Sayın tarım bakanı önüne ne getiriliyorsa onu okuyor..çok komik ya bu nasıl bakanlık yapmak.etragında danışman adı altında menfaat çetesi sarmış..bakan yardımcıları keza aynı ikisi meslekten birşey demem diğer ikisi tek yaptıkları bakanlığı karıştırmsk il müdürlüklerine müdahale vs..ondan sonrada bskanlık yapıyoruz diye kredilere müdahale etmem neden etmiyorsunuz.çiftçinin ürünü beleşe giderken susun ama çiftçiye özellikle tarım kredi yüksek faizli kredi verince karışmayın.peki çiftçiyi kim koruyacsk.yani hangi bakanlık yapacak bu işi..çiftçisine sahip çıkacak bakanlık hangisi..anladıkki tarım bakanlığı çiftçisine sahip çıkmak yerine çiftçiyi bitirme bakanlığı olmuş sayenizde..biraz vicdanlı olun.

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Sayın bakan siz anca gıda komitesi altında ancak üreticinin emeğine müdahale edersiniz daha başka müdahale edemezsiniz

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Sayin bakanim...iyi bir insan olabilirsiniz ama cok kotu bir yoneticisiniz bir personel olarak size hakkimi helal etmiyorum

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Çiftçi beddua ediyor, sizin bir şey yaptığınız yok, yazıyorlar okuyorsunuz, iyi niyetli siniz ama, bir şey yapmıyorsunuz .

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Çiğ süt pirimleri nezaman ödeyeceksin sayın bakan .mehdieker gibi sizede lejyondonor nişanı veriyoruz .çok yordun bizi sayın bakan süt ureticisi oluyor .şunu demek zor ama biraz rahatlamak hakkımız degilmi sonuçta çalışan biz üreticiler degilmiyiz

banner151

banner251