" />

Bakan Pakdemirli’den ilginç ithalat savunması: Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, buğday ve saman ithalatıyla ilgili ilginç bir savunmada bulundu. Yeni Akit gazetesinin Ankara Temsilcisine değerlendirmelerde bulunan Pakdemirli, “Bu 'Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz' diyenlere karşı şunu söylüyorum; Türkiye'de para var ki ithalat yapabiliyor" dedi.

Bakan Pakdemirli’den ilginç ithalat savunması: Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor!
banner200
Yeni Akit gazetesinin Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı'ya konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda yıllık ihracatın 17 milyar dolar, ithalatın 12 milyar dolar olduğunu belirterek, "Tarımda kendi kendimize yettiğimiz gibi herhangi bir zarar da etmiyoruz, bu alanda Avrupa'nın itici gücüyüz" dedi.

Türkiye'nin tarım alanında daima kârlı ülke olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, şunları konuştu: “Yıllık 12 milyar dolar ithalat, 17 milyar dolar ihracat var. Tarımda kendi kendimize yettiğimiz gibi herhangi bir zarar da etmiyoruz, bu alanda Avrupa'nın itici gücüyüz. Mesela buğdayda Türkiye kendi kendine yeterlidir. Samanda da 10 bin ton bizim ithalatımız, Türkiye'de tahmini ihtiyacımız 66 milyon ton. Bunun anlamı da 10 binde bir buçukluk bir ithalat var. Yani Türkiye'nin ihtiyacının 10 binde 1,5'u saman olarak ithal edilmiş. Bunun olumsuz bir anlamı var mı derseniz gördüğünüz gibi yok. Bu 'Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz' diyenlere karşı şunu söylüyorum; Türkiye'de para var ki ithalat yapabiliyor. Bizim iki tane görevimiz var. Biri üreticiyi korumak, ikincisi tüketiciyi kollamak. Bu iki görevi dengede götürmek istiyoruz"

Et fiyatları hakkında da bilgi veren Bakan Pakdemirli; “Et fiyatlarında eski pahalı günlere dönüş olmaz, ancak bir miktar artış olabilir. 2019'un ikinci yarısından sonra... Bu artış, ufak bir artış olabilir. Vatandaşımızın eti yine en uygun fiyattan sofralarına getirmelerine vesile olacağız" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sen ne saçmalıyorsun ya. İşi ehline verin diyor ayet te. Sapı bilmez samanı bilmez kendisine öğretilenleri ezber edip okuyor işte. Yazıklar olsun

Bakan hakikaten bakıyormuş
Bakan hakikaten bakıyormuş - 3 yıl Önce

Sayın bakan, Allah aşkına biraz konuşmayın çiftçi zaten zor durumda bir de siz moral bozmayın. Hem Tarım Bakanlığı dolar falan mı basıyor, elin oğlu samanı buğdayı TL ile vermiyor da!

Ddd
Ddd - 3 yıl Önce

Tarım bakanınon uaptığı açıklamaya bak.ithal etmekle biryere varılmaz.Sen kendi çiftçini destekliyceğine ithal ürünlerin peşinde koşıyorsun.kime peşleş çekiliyor acaba.dolar 5.30 larda neyin ithalatı yapışacak acaba.Böyle bakanda olmaz çiftçilikte üretimde.Ben bırakttım çiftçiliği traktörümüde sattım.Zaten yıllardır banka faizlerine çalıştık.100 bini banka ya faize koysam aylık2500tl faiz alırım.çiftçilikten kazanamıyorum okdar.Bundan sonra böyle üretim yok faiz yemek var.

- 3 yıl Önce

paramızın cok oldugunu biliyoruz dolar kac para

- 3 yıl Önce

vallahi aklımızla alay ediliyor hayret

Paran var
Paran var - 3 yıl Önce

Bakan o paraları baban kazanmadi halkin parasi bu milletin lehine kullanilmali aleyhine degil Siz bu sözleri söyleyerek Boş bir tarim bakani oldugunuzu kanitlanmistır.

- 3 yıl Önce

çiftçiyim bende para yok tarım kredi ertelenmiş borca 40 çivarı faiz uyguluyor 10 yıldır bugdayı aynı fiyata satıyom karkas et yerlerde sürünüyor girdiler yüzde 300 arttı 1doları almak icin beşbin küsür ödüyoruz biz çiftçide para yok bize para kazandırmadınız yabancı çiftçiye kazandırdınız biz çiftçide para yok borc batagındayız

- 3 yıl Önce

sayın bakanım gelmiş gecmiş en iyi bakanımıssın allah yardımcın olsun


banner151

banner251