2 yıllık şeker parasına fabrikayı sattılar!

Geçtiğimiz yıl yapılan özelleştirme ihalesinde Elbistan Şeker Fabrikasını 297 milyon liraya alan Mutlucan Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu'dan itiraf gibi bir açıklama geldi. Elbistan Şeker fabrikasını 297 milyon liraya alan Mutlucan Şeker, sadece bir yılda 150 milyon lira değerinde şeker üretti. Mutlucan Şeker 297 milyon lirayı da devlete 5 yılda ödeyecek. Yani firma ilk taksiti (60 milyon lirayı) cebinden geri kalan 4 taksiti de üreteceği şekerin karı ile ödeyecek.

2 yıllık şeker parasına fabrikayı sattılar!
banner200

Şeker fabrikalarının nasıl peşkeş çekildiği rakamlarla ortaya çıktı. Elbistan Şeker fabrikasını alan Mutlucan firmasının yönetim kurulu başkanından itiraf gibi bir açıklama geldi. Elbistan Şeker Fabrikası, Mutlucan firmasına 297 milyon liraya 5 taksitle satılırken, fabrikada sadece bir yılda üretilen şekerin maddi değeri 150 milyon lira oldu.

Kamuya ait şeker fabrikalarında çiftçi ve işçinin mağduriyeti devam ederken, fabrikaları alan firmalar özelleştirme parasını 2 yıl gibi kısa sürede çıkaracaklar. 5 taksitle ve TL bazında satılan fabrikalar, döviz kurundaki artıştan dolayı da alan firmalar için sudan ucuz duruma geldi.

DEPOMDA 40 BİN TON ŞEKER DURUYOR

Elbistan'da çiftçinin yaşadığı mağduriyetlerin görüşülmesi için geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda Mutlucan Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu, bu yıl ürettikleri şekerden dolayı kasalarında 120 milyon lira bulunduğunu söyledi. Mutlucan'ın ekonomik bir sıkıntısının bulunmadığını dile getiren Mutlu, “Benim depomda 40 bin ton şeker duruyor. Depomda 120 milyon liralık şeker var” dedi.

Mutlucan Şeker, özelleştirmenin ardından ilk yılda 50 bin ton şeker üretirken, bunun 10 bin tonu satıldı. Fabrikanın deposunda da şu anda 40 bin ton şeker bulunuyor. Bu rakamlara göre şeker fiyatlarına zam gelmeden mevcut haliyle satılması durumunda bile 150 milyon liralık şeker üretilmiş durumda. Üretilen şekerin parasal değeri ile fabrikanın satış rakamı karşılaştırıldığında fabrikanın 2 yıllık şeker üretim değerine satıldığını gösteriyor.

Diğer yandan fabrikanın peşin değil 5 taksitle satılması da alıcı firmalara büyük bir ayrıcalık sağlandı. Mutlucan Şeker, 2 yıllık şeker değerine fabrikayı alırken, 297 milyon lirayı da 5 yılda ödeyecek. Bu durumda alıcı firmalar ilk taksiti cebinden ödeseler de diğer taksitleri üretimden elde ettikleri karla ödemiş olacaklar.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
bu nasıl hesap
bu nasıl hesap - 3 yıl Önce

yaw depoda 150 milyon tl lik şeker varda oraya havadan yağmur gibi yağarakmı gedli bu nasıl bir hesap. ödenen pancar paraları, işçi ücretleri, tonlarca linyit kömür maliyeti, üretim için gerekli işletme malzemeleri,tonlarca kireç taşı, kepçesi, kantarı kamyonu otomasyonu vergisi cezası... bunlar beleşmi?

Daha düne kadar glikoz şurubu memleketi saracaktı şekersiz kalacaktık şimdide adamın kazandığı para üretiiği şekerle uğraşmaya başladık. yüksek ücretle yatan işçi memurdan kurtulduk bu bile satmak için iyi bi sebep.

Hesap
Hesap - 3 yıl Önce

İyi hesap etmişsiniz. Üretim maliyetlerini koymadan depodaki malın taksitleri ödeyeceğini yazıp çiftçiyi kandırmakta çok mantıklı

Milli diyince
Milli diyince - 3 yıl Önce

Milli diyince aklınıza ne geriyor türk milletinin halkın demek diymi. Şahsın denince satılmış denince ve böyle bir haber görünce ne dersiniz. Gidip İngiltere de yaşicam iyice tiksindim

Şeker fabrikaları
Şeker fabrikaları - 3 yıl Önce

Maliyeti koyunca çokmu iyiye geliyor fabrikalar arsa değerlerine satıldı.

banner151

banner251