Veteriner hekimlik eğitiminin acı karnesi!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Türkiye'de veteriner hekimlik eğitiminin dünyada kabul edilebilir standartların gerisinde kaldığını belirterek, “yeni veteriner fakülteleri açılmamalıdır” dedi.

Veteriner hekimlik eğitiminin acı karnesi!
banner200

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Necdet Budak'ın Veterinerlik ve Hayvancılık Araştırma Enstitüsünün veteriner fakültesine dönüştürülmesi yönündeki açıklamamaları üzerine bir açıklama yaptı.

Eroğlu, “ülkemizdeki 30 bine yakın veteriner hekimi temsil eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak sayın rektörün bu yaklaşımını ülkemizin ihtiyaçları, veteriner hekimlik mesleği ve bilimsel gerçekler açısından doğru bulmuyoruz” dedi.

Eroğlu, şunları kaydetti: “Ülkemizde sayıları hızla artan Veteriner Fakülteleri, kaliteli akademik kadrolar ve teknik alt yapı açısından yetersiz durumdadır. Üzülerek arz etmek isteriz ki ülkemizde Veteriner Hekimlik Eğitimi, dünyada kabul edilebilir standartların gerisinde kalmış olup, Avrupa Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) kriterleri açısından tam akredite bir veteriner fakültemiz mevcut değildir. Avrupa Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) kriterleri açısından tam akredite bir veteriner fakültemiz mevcut değildir. Ancak bazı Veteriner Fakülteleri 1. basamak değerlendirmeyi geçerek "approval" statüsünü sağlamıştır. EAEVE'nin ön gördüğü koşullar yerine getirilmeden fakültelerin açılması sonucunda mezun olan veteriner hekimlerin mesleki kaliteleri de standartların çok gerisinde kalmaktadır. Hayvan varlığı ve nüfus açısından ülkemiz ile benzer durumda olan Fransa'da 4, Almanya'da 5, İngiltere'de 7, İspanya'da 10 veteriner fakültesi mevcuttur.

Acilen yapılması gereken; Veteriner Fakültelerinin açılması için fiziki koşullarının asgari ne şekilde olması gerektiği, minimum kaç öğretim üyesinin varlığı, destek personelin niteliği, öğretim üyesi öğrenci oranının ne olması gerektiği hususlarında bir açılış kriterleri oluşturulmalıdır. Bu hususlar dikkate alınarak, yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayılarının azaltılması veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması, ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için Tıp ve Hukuk fakültelerinde olduğu gibi taban puan oluşturulması gerekir. Nitekim son olarak geçtiğimiz yıl Eylül ayında Van'da yapılan 14.Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyinde alınan kararlarda bu yöndedir.

İleri hayvancılık için ileri bir veteriner hekimlik yaklaşımı dün de, bugün de genel kabul olarak ortada olup, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, planlamalarda bu hususun ihmal edilmemesini YÖK başkanı ve tüm yetkililerden talep ediyoruz”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

başkan çok doğru tespit yapmış. donanımsız fakültelerin açılması mesleği itibarsızlaştırıyor. ege üniversitesinin veterıner fakültesi açma isteği ise bence katkı sağlar. çunkü onlar donanımlı bir faküte açar diye düşünüyorum

- 3 yıl Önce

Sayın başkan sadece veteriner fakültelerimi..tıp fakükültelerinden başlayarak tamamı desek yeridir...

- 3 yıl Önce

Değerli abim arkanızdaki bayrakları değişmeyi-yenilemeyi unutmayın...

zorla güzellik olmaz
zorla güzellik olmaz - 3 yıl Önce

Veteriner fakültelerine, ayrıca ziraat fakültelerine taban puan getirilmesi gerekmektedir.
Hekimlik ve mühendislik lisans düzeyinde olup, belli bir bilimsel birikimi, dahası düşünmeyi ve hayat boyu öğrenmeyi, güncel bilgiye ulaşma becerisini gerektirmektedir. Hekimlik ve mühendislik lise yada ön lisans mezunu teknisyen, teknikerlik değildir. zanaatkarlık hiç değildir.
3-4 net yapan, öğrenmeyle işi olmayan, okumayı sevmeyen öğrenci fakülteye kapağı atan sonra bir şekilde öyle yada böyle mezun oluyor.
Okumayı, bilimi sevmeyen, öğrenmeye kapalı insanın bunların olmadığı bi alanı seçmesi hem kendisi hemde ülke için daha uygun değil midir.
Sonra 80 milyonluk koca ülkenin argede, bilim de teknikte hali ortada

Zaten Atananlar
Zaten Atananlar - 3 yıl Önce

Bile Aklını ve mesleğini kullanmayıp ayak altına düşürmektediler rezil ettiler sanki 5 yıl boyunca okumamış beyinlerini yakmışlar

aöf
aöf - 3 yıl Önce

zaten ziraat ve veteriner fakültelerin puanların az aöf den yüksek...bakanlıkta aöf mezunların işletme iktisat mezunları genel müdür olmalıdır..aöf ler üniversiteye gidip zaman harcamak yerine kurumlarda hem uygulamalı diğer taraftanda teorik olarak sınıfı geçip lisans düzeyinde mezun oluyorlar.bunun yanında ziraat 2 yıllık aöf okuyanlar bu birikimle 4 aöf ziraata geçme hakkıda verilmek üzere..inşşallah..

banner251