Rusya tarımda, silahtan daha çok kazandı!

Der Spiegel'de yer alan bir makaleye göre, son yıllarda küresel eğilimin aksine, tarımın Rusya ekonomisindeki payı arttı. İlk kez geçen yıl Rusya'nın tarım ürünü ihracatından kazandığı, silah satışlarından çok oldu.

Rusya tarımda, silahtan daha çok kazandı!
banner200
banner195

Rusya'nın AB'ye uyguladığı gıda ambargosu ve zayıflayan rublenin tarım alanında kayda değer gelişmelere neden olduğu belirtilen Alman Der Spiegel dergisindeki bir makalede, "Rusya geçen yıl silah satışlarından çok tarım ürünü ihracatından para kazandı" ifadelerine yer verildi.

Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasının ardından Rusya tarımında düşüş yaşanmıştı. Yatırımcıların sektörde yatırım yapmaktan kaçındığı bu dönemde Rusya neredeyse Almanya büyüklüğünde, 35 milyon hektarlık tarım alanını kaybetmişti. Ancak bu gidişat 2014 yılında Batı'nın Rusya'ya yaptırım uygulaması ve Rusya'nın bu yaptırımlara misilleme yapmasıyla aksi yönde değişti.

Der Spiegel'de yer alan makalede, "Son yıllarda küresel eğilimin aksine, tarımın Rusya ekonomisindeki payı arttı. İlk kez geçen yıl Rusya'nın tarım ürünü ihracatından kazandığı, silah satışlarından çok oldu" ifadeleri kullanıldı.

Nitekim Rusya, 2015 yılında 25 milyon ton buğday ihracatıyla ABD'yi geride bırakarak bu alanda dünya lideri oldu. Tahıl ürünü ihracatı şimdilik 22.5 milyon tonu bulan Rusya'nın, 2016-2017 döneminde ihracatını 4.5 milyon ton arttırması bekleniyor. Rusya Tarım Bakanlığı'na göre, ülkedeki bu yılki hasat miktarı da en az 110 milyon metrik ton olacak.

Kaynak: tr.sputniknews.comYORUM EKLE
banner151