Hollanda denizin üstüne çiftlik kuruyor!

Hollanda mı Konya'dan yoksa Konya mı Hollanda'dan büyük? Bu tartışma devam ededursun Hollanda, su üzerinde yüzen çiftlikler kurmaya hazırlanıyor. BBC'nin haberine göre dünyanın ilk yüzen süt ürünleri çiftliğinin yapımına, ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam'daki Merwehaven'da kısa süre içinde başlanacak.

Hollanda denizin üstüne çiftlik kuruyor!
banner282

Beladon adlı şirket tarafından geliştirilen ve AgriFood adlı kuruluşla birlikte hayata geçirilen proje kapsamında iki ayrı yüzen çiftlik inşa edilecek.

ÇİFTLİKLERDE TAVUK VE İNEK YETİŞTİRİLECEK

Floating Farm adı verilen çiftliklerden birinde 40 inek yer alacak. Diğer çiftlikte ise, 6 bin adet tavuk yetiştirilecek. Yaklaşık 2 milyon euroya malolması beklenen yüzen çiftlikler, önce Rotterdam'a ardından da Den Bosch kentinde kurulacak.

Projenin yaratıcılarından olan Peter van Wingerden, Den Bosch kentinde farklı bir şeyler deneyebileceklerini belirterek, Rotterdam'la birlikte bu kentin pilot bölgeler olacağını söylüyor. Van Wingerden'e göre yüzen çiftlik fikri bir bilim kurgu değil, geleceğe yönelik mantıklı bir adım. Beladon ve AgriFood, projeyi daha geliştirebilmek için yüz bin euroluk kaynak ayırdı.

Çok sayıda kuruluşun destek verdiği proje, su açısından zengin olan ülkede hızla artan nüfus ve giderek daralan tarım alanları konusunda önemli bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gurbetçi
Gurbetçi - 5 yıl Önce

Hollanda Konya kadar yüz ölçümü var yıllık tarımdan geliri 150 milyon dolar Türkiye ise 10 milyon dolar bakan milli tarım projesi dedi yalan oldu ülkede tarım hayvancılık bitti sayende bakan

Çiftçi perişan
Çiftçi perişan - 5 yıl Önce

Kardeşim senin TMO bile çiftçi mal getirmesin almayalım diye ekip ajans kapatıyor küçülüyorz diyorlar aklımdan çıkacaz dedi bereket tvde genel müdürü 2018 de nasıl güçlü tarım ürünleri yetiştirsin çiftçi kime tüccara fahiş fiyatına verip borç içindemi yaşasın