" />

Ebola’dan daha ölümcül olabilir!

Dünya Bankası ve FAO'ya göre, salgından etkilenen bölgelerdeki gıda krizi riski, Ebola'dan daha "ölümcül" olabilir.

Ebola’dan daha ölümcül olabilir!
banner200
banner217

Dünya Bankası ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Ebola salgınından etkilenen 3 ülkede gıda krizi tehlikesine dikkati çekti.

Dünya Bankası ve FAO'dan yapılan ortak açıklamada, bu tehlikenin salgının yol açtığı krizden çok daha tehlikeli olabileceği uyarısında bulunularak salgın nedeniyle ekim alanları kuruyan ya da tarlalarını terk etmek zorunda çiftçilere 15 milyon dolarlık yardım yapılacağını vurgulandı.

Dünya Bankası, Ebola salgınından etkilenen Gine, Liberya ve Sierra Leone'nin kırsal kesimlerinde yaşayan yaklaşık 200 bin kişiye ekim dönemi başlamadan, nisana kadar 10 bin ton mısır ve pirinç yardımında bulunulacağı kaydedildi.

Bankanın Başkan Yardımcısı Makthar Diop, tarımın bu ülkelerin ekonomisini ayakta tuttuğunu veEbola'dan en fazla etkilenen bölgelerde açlığın ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, pirinç üretiminin geçen yıl Liberya'da yüzde 12, Sierra Leone'de yüzde 8 ve Gine'de yüzde 4 azaldığına işaret eden FAOda bölgede yaklaşık 170 bin çiftçiye yardım için bu yıl 42,5 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251