Yüzde 50 mazot desteği verilmeden düşürüldü!

Hükümetin, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için en önemli vaatlerinden olan yüzde 50 mazot desteğinin daha verilmeden düşürüldüğü ortaya çıktı.

Yüzde 50 mazot desteği verilmeden düşürüldü!
banner200

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşe yazısında 2017 tarım destekleri ile ilgili yaptığı analizde önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.

BAKANLIĞIN RAPORU ELE VERDİ!

2017 tarım destekleri kapsamında mazotta en yüksek desteğin dekar başına 36 lira ile çeltik ve pamuğa verileceğini belirten Yıldırım, ancak bu rakamın yüzde 50'nin karşılığı olmadığının altını çizdi. Bu iddiasını da Bakanlığın pamukla ilgili geçmiş dönemde yayınladığı maliyet raporu ile ortaya koyan Yıldırım, “Bakanlığın geçmiş dönemde yayınladığı maliyet raporlarında pamukta dekar başına mazot kullanımı 20-22 litre civarında olduğu ifade edildi. Bu veriye göre pamukta mazot desteğinin en az 45 lira olması gerekiyordu" dedi.

YİNE KÜÇÜK ÜRETİCİ MAĞDUR OLACAK!

Diğer yandan arazi büyüklüğü ve kullanılan teknolojiye göre de mazot tüketiminin farklı olacağını dile getiren Yıldırım, büyük üretici için desteğin yeterli olabileceğini ancak küçük üretici için yetersiz kalacağının altını çizdi.

Yüzde 50 mazot desteğinin 2018 Mart-Nisan ayında ödenecek olmasının da çiftçi için ayrı bir sıkıntı olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu desteğin 2018 Mart-Nisan ayında ödeneceği düşünüldüğünde amacına ulaşan bir destek olmadığı görülüyor" eleştirisinde bulundu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ellere varda bize yok mu ?
ellere varda bize yok mu ? - 4 yıl Önce

hep zengine çalışan bir siyaset var, adamı olan atını istediğe yere dört nala koşturuyor.
utanmasalar bize de çiftçiler bir araya gelip kooparatif kursun gemicik alsın yakıtı ucuz verelim diyecekler.

- 4 yıl Önce

Hep kandırmaca ne konuştu başbakan ne verdiler üreticiye yüzde elliymiş hah

Destek mi
Destek mi - 4 yıl Önce

1 Çiftçi bu devletin emekçisi değil sanki kölesi kendi haline bırakılmış ne hali varsa görsün demiş

Bu ilk değil
Bu ilk değil - 4 yıl Önce

AKP nin bu ilk çark etmesi değil hatırlarsanız meydanlarda çiftçiye 1 liraya mazot vereceğiz demişlerdi sonuç yok.çiftçi mazlum nasıl olsa sesi çıkmıyor.

demedim mi
demedim mi - 4 yıl Önce

ben demedim mi bakan ilk açıkladığında kaynağı nerden geliyorda %50 mazot desteği yapacaklar. bu da bakan beyin populist yaklasimi, masallarından biri

guven
guven - 4 yıl Önce

Allah aşkina çifciyle dalga geçmeyin artik yeter .onlarin ahini almayin.Allah çifciyle berabardir

- 4 yıl Önce

böyle saf köylüyü kandırın nasıl olsa onlar topragın efendileri

bu m uda
bu m uda - 4 yıl Önce

kamu oyu araştırması bilmemne reisi al başa bu millet bu ak partiyi ilk seçimde üçüncü parti yapmazsa adımı degistirecem


banner151

banner251