" />

Yüzde 50 hibe desteğinde son gün 1 Mart

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, bireysel sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği verildiğini belirterek, destek başvurularının 1 Mart'ta sona ereceğini söyledi. Destekten faydalanmak isteyen üreticileri uyaran Sever, "üreticilerimizin sürenin kısa olması sebebiyle mağduriyet yaşamamaları için biran önce müracaat etmeleri gerekiyor" dedi.

Yüzde 50 hibe desteğinde son gün 1 Mart
banner282

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 'Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi hakkında Tebliğ' kapsamında Eskişehir'de tarımsal sulama malzeme ve ekipmanları satan firmalar ve çiftçi örgütleri ile çiftçilerin katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Müdürü Emine Sever, Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, Eskişehir Sulama Birliği Müdürü Özer Ülker ve firma temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlık tarafından tarımsal faaliyetler için geliştirilen, modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak, maliyetleri düşürerek ve daha kaliteli üretim yaparak uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir seviyeye getirmek amacıyla, bireysel sulama sistemleri kurulmasına Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Kapsamında yüzde 50 hibe destek verildiğini belirtti.

Sever, Eskişehir'de 2012-2018 yılları arasında Basınçlı Sulama Sistemleri kurarak uygulama yapan 1232 çiftçiye Bireysel Sulama Desteklemesi olarak toplam 23.7 milyon TL hibe destekleme ödemesi yapıldığını bildirdi.

2018 yılında ise 696 çiftçiye Bireysel Sulama Desteklemesi olarak toplam 14.7 milyon TL hibe destekleme ödemesi yapıldığını dile getiren Sever, Eskişehir'in ülke genelinde en çok bireysel sulama sistemleri desteği veren ilk beş il arasında olduğunu söyledi.

Müracaat sayısının daha da artması, desteğin daha çok çiftçiye ulaşması amacıyla İl Müdürlüğün çalışmalara yoğun bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Sever, şunları kaydetti: "Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi başvurularının 01 Mart 2019 tarihi mesai bitiminde sona erecek. Söz konusu desteklemeden faydalanmak isteyen üreticilerimizin müracaat süresinin kısa olması sebebiyle mağduriyet yaşamamaları için biran önce İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne başvuru dosyaları ile birlikte müracaat etmeleri gerekiyor"

Daha sonra İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü personelince, modern sulama sistemlerinin kullanılmasının yararları, müracaatlar sırasında istenen belgeler, proje dispozisyonun hazırlanması, tarla içi damlama ve yağmurlama sulama sistemi, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi, tarla içi yüzey altı damlama sistemi, Lineer veya center pivot sulama sistemi, tamburlu sulama sistemi, güneş enerjili sulama sistemi kurulması gibi yatırım konularında sinevizyon gösterisi ve sunular yapılarak katılımcılara bilgiler verildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hibeden kimler faydalanıyor
Hibeden kimler faydalanıyor - 3 yıl Önce

Size müstakil arazi nerden bulacağız burda müstakil arazi yok müstakil arazi şartını kaldırın herkes faydalansın

banner151