Yıl bitiyor kuraklık desteği ne zaman ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her Cuma destek ödemelerine yönelik açıklama yaparken, ödenecek desteklerin içinde çiftçinin dört gözle beklediği kuraklık desteklerinin bulunmaması tepkiye neden oluyor. 

Yıl bitiyor kuraklık desteği ne zaman ödenecek?
banner282

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, Aralık ayına gelinmesine rağmen can suyu olarak çiftçiye ödeneceği açıklanan kuraklık desteğinin ödenmemesine tepki gösterdi. Konuyla ilgili twitter hesabından bir anket çalışması başlatan Kahveci, “Kasım ayı da bitti. Nisan-Haziran döneminde yaşanan kuraklık için hasar tazmini için değil, sadece can suyu için ödeneceği söylenen "kuraklık primleri" hala ödenmedi. Aralık ayındayız. Yıl bitiyor. Ne zaman ödenir? Ödenecek?" dedi. 

KURAKLIK DESTEĞİ KAPSAMINDA ÇİFTÇİYE NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Kuraklık desteği kapsamında Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödemesi, yetersiz yağış nedeniyle kuru şartlarda üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar,  yulaf, tritikale, nohut ve mercimek ürünlerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarım havzalarındaki köylerde % 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere yapılacak. Karara göre verim kayıpları oranlarına göre destek miktarı dekara 30-100 TL arasında doğrudan olacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 14:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 2 ay Önce

Merak etmeyin Ocak ayında %36’lık vergi ve harç ödemelerini yapalım, hazinenin kasası biraz dolsun, müteahhitlerden artan parayı çiftçinin ödemelerinde kullanırız. Gerçi hazinemizin 2021 yılı vergi hedefini Ekim ayında ulaştık ve son 2 ayda ekstra vergi tahsilatı yapıyoruz ama dövizdeki artış nedeniyle müteahhitlerden bir türlü çiftçimize sıra gelmiyor, halkınızı helal ediniz!

Ali
Ali - 2 ay Önce

Bırakın kuraklık desteğini 2020 sertifikalı tohum desteği ni alamadık ürün yetişti satıldı yeni sertifikalı tohum aldım ektim

Mehmet Kaya
Mehmet Kaya - 2 ay Önce

Bu larin cicibat miş duşunce si yok adamların cifci atmiş değil millet vekili mayişlarivar

Afyonkarahisar
Afyonkarahisar - 2 ay Önce

Hale bekliyoruz inşAllah yalan oldu

Hanif Candemir
Hanif Candemir - 2 ay Önce

Verdikleri paranın daha fazlası geri dönecek zaten, tarım kredi çiftçiyi çatır çatır kesiyor zaten faiz le . Allahtan korkmamak bu olsa gerek

Ramazan cırık
Ramazan cırık - 2 ay Önce

Her yıl buğday ekerken bu yıldan sonra hayal edeceğiz ekmeği Batı'dan ithal edeceğiz Batı bizi kıskanıyor...

Vatandas
Vatandas - 2 ay Önce

Yapacağız vereceğiz ama hiç yaptık yok hep vaat vaat yazık uretmezsek açız reis bu işe el at