Yetiştiricilerin dikkatine! Buzağı desteğinde önemli değişiklik!

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yetiştiricilerin buzağı desteğinden mağdur olmaması için önemli bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada gebe hayvanlarda meydana gelen atık ve ölü doğumların en kısa sürede il/ilçe müdürlüklerine bildirmeleri istendi.

Yetiştiricilerin dikkatine! Buzağı desteğinde önemli değişiklik!
banner282

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "4 Aralık 2020 tarih ve 31324 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2020/32 sayılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinin 4. maddesinin ç bendi ''Buzağıların analarında, 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 (27 ay) gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre en fazla 450 (15 ay) gün olmalıdır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır. İneklerin, TÜRKVET kayıtlarında bulunan, ancak e-ıslaha kayıt edilemeyen buzağıları hesaplamalarda dikkate alınmaz." denilmektedir.

İLK GEBE KALMA YAŞI 13 İLE 18 AY ARASINDA OLMAYANLARA BUZAĞI DESTEĞİ ÖDENMİYOR

İlgili bend gereği düvelerde ilk gebe kalma yaşı 13 ay ile 18 ay arasında olmalıdır. Bu süre dışında gebe kalan hayvanların ilk buzağılarına destekleme ödemesi ilgili tebliğ gereği yapılamamaktadır. Yetiştiricilerin atık ve ölü doğumları İl/İlçe Müdürlüklerine bildirmesi ve ilgili personelin durumu E-Islah sistemine girmesi ile gebe kalma süresi girilen tarihten itibaren tekrar 6 aya çekilir.

İNEKLERDE GEBE KALMA SÜRESİ 6 AYI GEÇERSE DESTEKTEN YARARLANILAMIYOR!

İneklerde ise bir önceki buzağılaması ile tekrar gebe kalma süresi 6 ayı geçmemelidir. Ancak bu süre düvelerde olduğu gibi yetiştiricilerin atık ve ölü doğumları İl/İlçe Müdürlüklerine bildirmesi ve ilgili personelin durumu E-Islah sistemine girmesi ile gebe kalma süresi girilen tarihten itibaren tekrar 6 aya çekilir.

Bu sebeplerden dolayı yetiştiricilerimizin gebe hayvanlarında meydana gelen atık ve ölü doğumları en kısa sürede İl/İlçe Müdürlüklerimize bildirmesi ve sisteme kaydettirilmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde yetiştiricilerimiz gerekli şartları sağlayamadığı için buzağı desteklemesinden yararlanamayacaktır. Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl /İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim taşdelen
İbrahim taşdelen - 4 ay Önce

Sizin Allah belanızı versin başka bir şey diyemeyecegiz artık , şu memlekette bu yaz 47 derecelere varan sıcaklık ve aylardır yağmayan kurak geçen bir yıl var, son bir yıl içinde hayvancılık ile alakalı olan yemine samanına veteriner ilaçlarına bütün girdi maliyetlerine yüzde yüzlere geçen zamlar yapıldı utanmaz arlanmaz bu ülkenin milli üreticilerinin düşmanı bu bu olanları görmezden gelerek daha üreticiye verdikleri üç kuruşluk desdekleri nasıl bir bahane yapıbda keseriz diye binbir takla atıyorlar yüce Allah'ım sizlere bildiği gibi yapsın .

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Buzağı desteklemesini kökten kaldırın demektur bu bu kararı veren veteriner bürokrat her kimse bu işi derhal birakmali

Arıza
Arıza - 4 ay Önce

Tamamen kaldırın buzağı desteğini olsun bitsin ne mana arayaginizi şaşır Diniz igce

Nuri Göçmen
Nuri Göçmen - 4 ay Önce

Bir yıl gecikmeli odenen desteklemeden kimse bi şey anlamiyor kokten kaldirsinlar
Yoksa bu ciftçi bu durumu reva gorenleri kökten sandığa gommesini bilir umarim

Musab aydın
Musab aydın - 4 ay Önce

Yardımcı olun çiftçiye şu desteklemeleri biraz zamlayın be kardeşim

Harun aydemir
Harun aydemir - 4 ay Önce

Vermeyeceğiz desenize şuna..4 ciftçi düşmanı isten anlamayan ciftçiligin hayvancilığın ç sini bilmeyen liyakatsiz bürakratın eline kaldık..yazıklar olsun size

Hurşit
Hurşit - 4 ay Önce

Şen

Cumali Dogru  üretici
Cumali Dogru üretici - 4 ay Önce

Bu günki yüksek maliyetler ve düşük süt fiyatları karşısında işimiz önce Allah’a sonra devlet desteklerine kaldı birde destekler zamanında ödenirse yaşanan bu sıkıntıları atlatırız inşAllah Allah Devletimize zeval vermesin