Yağlı tohum destekleri neden ödenmiyor?

Yağlı tohum desteklerinin ödenmemesi çiftçinin tepkisini çekiyor. Soya, ayçiçeği, yerfıstığı, pamuk, aspir gibi yağlı tohum bitkileri ekiminde verilen tarımsal destek ödemelerinin 1 Nisan’da askıya çıkılması gerekiyordu. Mayıs ayına gelinmesine rağmen ödemeler için askıya bile çıkılmaması dikkat çekiyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, çiftçi yağlı tohum desteklerinin ödenmesini beklerken, sıfır gümrükle 100 bin ton ayçiçek ithalatı kararının yayınlanmasına tepki gösterdi. 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Bu iktidar, bu kafa ile tarımı resmen ölüme götürüyor. Kendi ayçiçeği üreticisine ödeme yapmazken, kaynak yaratmazken, 100 bin ton ayçiçek ithalatı yapabiliyor. Daha önce 200 bin ton ayçiçeği ithalatı için karar alınmıştı. Resmi Gazete’de çıkan bu karar ile kimler zengin edilecek” diye sordu. 

GÜBREYİ KISTILAR

Aygun, Tekirdağ’da Beyazköy’ü ziyaret etti. Çiftçilerle sohbet eden Aygun, tarımsal destekteki gecikmelere işaret etti. Aygun’un bir dokunup bin ah işittiği çiftçiler;  soya, ayçiçeği, yerfıstığı, pamuk, aspir gibi yağlı tohum bitkileri ekiminde verilen tarımsal desteklerin ödemesinin hala yapılmadığından dert yandılar. Bir çiftçi; “Tonu 2 bin 200 liraya ulaşan gübreyi bu yıl kısmak zorunda kaldık. Sıkıntıdayız” diyerek yaşadığı maddi sıkıntıyı ortaya koydu.

Aygun, yağlı tohum bitkileri için yapılacak ödemede askıya bile çıkılmadığını vurgulayarak “Destek ödemelerinin zamanında yapılmaması çiftçimizi ekonomik krizde daha çok mağdur ediyor. 1 Nisan’da ödeme için askıya çıkılması gerekiyordu. Askıya bile çıkmadılar” dedi.

Çiftçiler ise “Ayçiçeği ektik, tarımsal desteği hâlâ alamadık. Destek alsaydık, mazota katkı olurdu” diye dert yandı. Araya giren Aygun, “Tohuma da gübreye de katkı olurdu” diye konuştu. Çiftçiler ise dolara bağlı olarak fiyatı artan gübrede yaşanan sıkıntıya işaret ederek, “Gübrenin tonu 2 bin 200 TL, bu yıl mecburen kıstık” dediler.

Bu sözlere gülümseyen Vekil Aygun, “Gübrede tanzim satış yok mu?” diye takılınca çiftçiler de gülümseyerek, “Tanzim, Ankara’yı İstanbul’u vurdu, ondan sonra da gitti” diyerek geçici yöntemlerin çözüm olmadığına vurgu yaptılar. 

Aygun, çiftçilere işaret ederek, “Üreticimiz sıkıntılı, Tarım Bakanlığı’nı holdingleştirmeye götürmek istediler. Çıkışlarımızla şimdilik vazgeçildi. Üretimi düzeltmek için çiftçimizin mazot, ilaç, gübre ve tohum parasının desteklenmesi lazım. Tarımsal desteklerin zamanında ödenmesi lazım. Başka bir yol yok” mesajını verdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal sanlav
Cemal sanlav - 2 yıl Önce

Vermeyin yaglik destegini nasil olsa zirat.bankasi devletin biz gidip fayiziyle aliriz tarim keredi koparatifi 100 .22 masaraf kessin 100 de 8 fayiz alsin bu cifciye bunlar az vermeyin nasil olsa topraklarimiz 4 tefecinin eline gececek ayip be ayip köylü milletin efedisi diye diye anamizi aglatiniz

ali korkusuz
ali korkusuz - 2 yıl Önce

pamuk pirimlerini ne zaman vereceksiniz

Hassn dağlı
Hassn dağlı - 2 yıl Önce

Tarımı bitirin amacınız bu zaten tarım biterse ülke biter biz tarım ülkesiyiz avrupaya sanayi satamazssınız

Mehmet Aral
Mehmet Aral - 2 yıl Önce

mazot 6.50 gübre 110 oldu pirimlerin yeri hazır zaten secime kadar çiftçiye borcumuz kalmayacak dedi sözde Tarım bakanı hepsi yalancı

Cefakar çiftçi
Cefakar çiftçi - 2 yıl Önce

Haydi bir memurun.emeklinin.yaşlıların millet vekillerinin maaşlarını zamanında yatırmayında bir görelim ama çiftçiye verceğiniz desteği kafanıza göre takılıyonuz yazıktır günahtı Allah rızası için verin artık alacaklılara utanır olduk

Hasan kutlu
Hasan kutlu - 2 yıl Önce

Garibanlarin parası ne zaman yatar acep bilen varmı ay çekirdek primini 5 seneden 5 seneye el sallayın bakalım

Hacı çakin
Hacı çakin - 2 yıl Önce

Taban gübresi 2700 lira lldu
nerdeyymiş2200 lira

Ali Kockaya
Ali Kockaya - 2 yıl Önce

Gündendi destek için haber ver


banner151

banner251