Uzman Eller Projesi başvuruları başlıyor: Hangi illerde uygulanacak hibe desteği ne kadar olacak?

Genç Çiftçi Projesinin yerine uygulamaya konulan Uzman Eller Projesi için başvurular yarın başlıyor. Projeyle, kırsal kalkınmaya katkı vermek, köyden kente göçü önlemek ve eğitimli girişimcileri desteklemek amaçlanıyor. Proje ilk olarak İzmir, Mardin, Amasya ve Düzce illerinde uygulanacak ve girişimcilere 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

banner255
Uzman Eller Projesi başvuruları başlıyor: Hangi illerde uygulanacak hibe desteği ne kadar olacak?
banner200

"Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi" çerçevesinde verilecek destekle tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversitelerden mezun gençlerin, kırsal alanda istihdamına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Uzman Eller Projesi'yle söz konusu sektörlerde girişimciliğin desteklenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, 2019-2020 döneminde, pilot il seçilen Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'deki projelere hibe desteği sağlanacak.

Bu destek, kırsal alanda yaşayan ve yaşamayı taahhüt eden, ilgili okullardan mezun kişilerin uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeleri kapsayacak.

Ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği, bal üretimi, ipek böceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, midye ve kara salyangozu entansif üretim tesislerinin de aralarında olduğu birçok proje desteklenecek.

Projeden yararlanmak isteyenler ön başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesi (www.tarimorman.gov.tr) üzerinden yarından itibaren yapabilecek, başvurular 40 gün sürecek.

Kesin başvurular, girişimcinin ikamet ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu bakanlık il müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilecek.

Hibe ödemesinin yapılabilmesi için proje yatırımının tamamlanmış olması gerekecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 12:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut çapar
Mahmut çapar - 1 yıl Önce

Bu bu memlekette üretmek haram ben iflas ettikten sonra desteği ne yapayım
Üretmeyin benim bütün her şeyim gitti...

Abdullah emmi
Abdullah emmi - 1 yıl Önce

Destekleme hibe baktıgında olaya gayet şatavatlı icine girdiginde tamamiyle parası olana dönük olaylar onlar vuruyor keyfine bakıyor hertaraf besi cifligi hibeli ici boş masabaşında oturan adam hayvan beslemeye calışıyor destekli köylü ise hayvanına yem alamıyor devlet işi ehline degil iyi calana kolaylık yaptı tarımda bitti hayvancılıkta her şeyi iyi yaptılarda egitimle tarımı resmen batırdılar Allah hesab soranların en hayırlısıdır

Emre
Emre @Abdullah emmi - 1 yıl Önce

Sen hesabı Allah'a bırakma emmi. Gerekeni yapın yaptırın bu insanlara ne oy ne destek artık

Ali degerli
Ali degerli - 1 yıl Önce

Sadece tarım üzerine okuyanlara mi bu destek başka unvt mezunlqrinq yok mu tarım surasinda çıkan sonuç ne Sayın Bakanım Yeme yine zam gelmiş herşey ithal ediyoruzda neden hayvancılık için bir politika dusnmuyoruz

Konut
Konut - 1 yıl Önce

Konut alın konut bu ülke konuttan inşaattan ibaret gerisi boş

KÖKSAL zil
KÖKSAL zil - 1 yıl Önce

Hibe verilen koyunlar arılar nerde takip ediyormusunuz tutturmuşlar genç çiftçi sizler mevcut çiftçiyi destekleyin bir ikiyıla onuda bulamayaksiniz

Isa
Isa - 1 yıl Önce

Emekli oldum cifci kayıtlıyım ahırm yeni bana damızlik koyun almamlazım hhayvancılik yapmamkazim daha önce ortak koynum vardı koyun sahibi iflas etti koyunu satti gitti benim az olsun kefimin olsun bocum yok vogalir dişisinde bana yardimci olurlarmi zirat bankası isi xolsştırıyor orköye yazilacagim nasip olursa tarim bakanimiz yardim edermi saygilar.

Onur
Onur - 1 yıl Önce

Zaten paramız yok diyoruz, siz projeyi tamamlayın hibe ödemesini yaparız diyorsunuz. O da bizi beğenirseniz yapılır. Allah ıslah etsin hepinizi

banner151

banner251