Türk lirası değer kaybetti destekler eridi gitti! Buzağı desteği ile sadece 1 torba yem alınabiliyor!

Türk lirasındaki değer kaybı, tarımsal destekleri de vurdu. Yetiştirici buzağı desteği ile sadece 1 torba yem alabiliyor.

Türk lirası değer kaybetti destekler eridi gitti! Buzağı desteği ile sadece 1 torba yem alınabiliyor!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın buzağı, manda, malak ve süt analiz destekleri kapsamında yetiştiricilere destek ödemesi yapacağını duyurmasının ardından CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen besicilerle bir araya gelerek verilen desteklerin yetersizliği hakkındaki şikayetlerini dinledi.

Geçen Senenin Parası Pul Oldu

Yetiştiriciler CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’e, Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle geçen yılın desteğinin bu sene pul olduğunu söyleyerek, ”Bize 2021 yılının destekleri ödeniyor. Bu sene o paranın değeri kalmadı. 350 lira destekle bu iş yapılmaz. Verdikleri destekle sadece 1 torba yem alınıyor. Ben hayvanlara günde 15 çuval yem veriyorum. Hiç vermeseler daha iyi.” Dedi.

Kendi Çiftliğimizde Çoban Olduk

Maliyetlerin yüksekliği nedeniyle hayvanlarını yarı yarıya düşürdüklerini söyleyen besiciler “Bu desteklerle bizim ayakta kalma şansımız sıfır. Verilen 350 liralık desteği alabilmek için de aşı ve tohumlama gibi birçok kriteri yerine getirmiş olmamız gerekiyor. Bunlar da bizim için ekstra bir maliyet. Zaten yüksek olan yetiştirme maliyetlerinin altından kalkamayan pek çok üretici, kendi çiftliğini başkasına kiraya verip yine kendi çiftliğinde çobanlık yapıyor. Hayvancılığın durumu bu derece vahim. “ dedi.

Böyle Giderse Çiftliği Kapatıp Asgari Ücretle İş Arayacağız

Maliyet artışlarını elektrik faturaları üzerinden değerlendiren besici, “ Geçen yıl bin 500 lira gelen elektrik faturası 6 bin lira gelmeye başladı. Yoncanın balyası 40 lira, samanın kilosu 2,5 lira, yemin çuvalı 300 lira, ilaç ona keza. Geçen yıl 80’den fazla hayvanım vardı bu sene yarı yarıya düşürdüm. Çünkü bakamıyorum. Böyle giderse çiftliği kapatıp asgari ücretle iş arayacağız” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deli erkut
Deli erkut - 1 ay Önce

Ben cimlere yazdım çiftçi vergi iyadelerini ssk kesiyorlar cimere yazdım cevabı gelmedi buna çiftçi den hediye olsun ssk ya

Idris Biçer
Idris Biçer - 1 ay Önce

Arıcılara destek anlamında,cuvali(50kg) 2 çuval şeker aldım. Gelen mesajda çuvalı 300 tl.olarak bildirilmişti. Şimdi çuval başına 600tl.isteniyor. Bu ne ahlâksızlık,terbiyesizlik.

banner151